Poniedziałek, 12 grudnia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Akordeon króluje w Akademii Muzycznej w Łodzi [muzyka]
Artyści ze Słowacji, Słowenii, Finlandii i Iranu wezmą udział w Międzynarodowej Sesji Naukowo-Artystycznej “Akordeonowa sztuka wykonawcza na przełomie XX i XXI wieku”, na którą zaprasza Akademia Muzyczna w Łodzi.
Pięć dni sesji wypełnią koncerty, wykłady, lekcje mistrzowskie i nagrania z udziałem pedagogów i studentów uczelni muzycznych z Łodzi, Bratysławy, Lublany i Turku. Na otwarcie zaplanowano mistrzowski koncert pedagogów (12 grudnia), na zakończenie solowe i kameralne prezentacje studentów (16 grudnia). Efektem wspólnej pracy będzie również płyta CD wydana przez Akademię po sesji. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.
Na zaproszenie organizatorów do Łodzi przyjadą uznani mistrzowie akordeonu: prof. Rajmund Kkoni (Słowacja), dr Milan Osadsk (Słowacja), prof. Mikko Luoma (Finlandia) oraz prof. Borut Zagoranski (Słowenia). W
W sesji wezmą udział również studenci z zagranicy (Bratysława, Lublana, Helsinki i Turku) i będą doskonalić swój artystyczny warsztat razem ze studentami z Łodzi.
Sesja potrwa do 16 grudnia.

“Co ja panu zrobiłem, Pignon”. Spektakl dla niewidomych w Powszechnym i w Radiu Łódź [słuchowisko]
“Co ja panu zrobiłem, Pignon” – to kolejny spektakl przygotowany przez Teatr Powszechny dla niewidomych i słabowidzących. W formie słuchowiska zagości również na antenie Radia Łódź
Sztuka francuskiego dramaturga Francisa Vebera przedstawia perypetie życiowego nieudacznika o wielkim sercu. Spektakl zaprezentowany został w czwartek (8 grudnia) na małej scenie Powszechnego.
Wyreżyserowała go społecznie, jak wszystkie premiery tego cyklu, dyrektor teatru Ewa Pilawska. Spektakle, realizowane we współpracy ze Związkiem Niewidomych w Łodzi, prezentowane są tylko raz, ale zespół bardzo starannie buduje charaktery postaci i sytuacje sceniczne. – Ważne jest, aby przedstawić bohaterów – podkreśla dyrektor Pilawska. – Wyjaśniamy kim był Pignon i jego rodzice, co wpłynęło na to, że jest takim człowiekiem.
Cykl Teatr dla niewidomych i słabowidzących realizowany jest od 2015 roku. Dzisiejszy spektakl był 53. premierą tego cyklu.

Rockandrollowe wieczory filmowe w Kinie Charlie [film]
Dokument muzyczny “The Rolling Stones Ol Ol Ol!” oraz najnowszy film Jima Jarmuscha, będący hołdem złożonym legendarnej grupie The Stooges i jej liderowi Iggyemu Popowi “Gimme Danger” – zobaczymy w Kinie Charlie.
Przesiąknięty punkową energią “Gimme Danger” nie jest fanowską laurką. Iggy Pop i muzycy z The Stooges zdradzają Jarmuschowi historie swoich wzlotów i upadków, blaski i cienie niebezpiecznego życia, a także wspominają największe prowokacje. Motywem przewodnim filmu jest poszukiwanie wolności i twórczej niezależności. W filmie pojawiają się fragmenty ich niezapomnianych koncertów i największe przeboje, takie jak “No Fun” czy nieśmiertelne “I Wanna Be Your Dog”.
The Rolling Stones Ol Ol Ol! to z kolei relacja z trasy legendarnej grupy po Ameryce Południowej. Zagrali m.in. w Chile, Argentynie czy Brazylii. W sumie dziewięć krajów, dziesiąta okazała się Kuba miejsce, gdzie Stonesi nigdy wcześniej nie wystąpili.
Oba filmy będą gościć w Kinie Charlie przy ul. Piotrkowskiej 203/205 do 15 grudnia.
Sprawdź program:
12 grudnia (poniedziałek)
godz. 13:40, 20:50 Gimme Danger
godz. 18:50 – The Rolling Stones Ol Ol Ol!

Kiczowata wystawa [ekspozycja]
Pieski z kokardkami, jelonki z makatkami, wschody i zachody słońca na dykcie, kryształy, anioły, lale, misie i krasnale – domowy kicz ujrzał światło dziennie i gości na wystawie w Poleskim Ośrodku Sztuki.
Na ekspozycję “Sztuka kiczu, czyli co nas uszczęśliwia” składają się eksponaty z domowych kolekcji, wypożyczone od mieszkańców Polesia. Znajdziemy więc na niej różnego rodzaju figurki, kolorowe ozdoby, czy mrugające lampy, a więc wszystko to, co na co dzień chowamy w domu.
Wystawa jest efektem wspólnego działania mieszkańców osiedli Polesia i animatorów z Poleskiego Ośrodka Sztuki w ramach projektu “Nasze osiedle razem decydujemy”.
Ekspozycję “Sztuka kiczu, czyli co nas uszczęśliwia” można oglądać do 31 grudnia w Poleskim Ośrodku Sztuki przy ul. Krzemienieckiej 2a.

Jarmark Bożonarodzeniowy na Piotrkowskiej w Łodzi [plener]
Ulica Piotrkowska kusi świątecznym klimatem.Jarmark Bożonarodzeniowy można odwiedzać do 23 grudnia.
Wartoprzeczytać
Na reprezentacyjnej ulicy miasta stanęło 30 domków, a w każdym z nich znajduje się świąteczny asortyment. Wybór jest bardzo różnorodny – od regionalnych przysmaków, przez choinki, aż po rękodzieła.Sprzedawcy oferują nie tylko polskie produkty, takie jak oscypki, ale np.greckie kosmetyki. Nie brakuje chleba na zakwasie i naturalnych wędlin.
Łodzianie pozytywnie oceniają świąteczny klimat. – Czuć jest już święta, a miło popatrzeć, jakwszyscy oglądają produkty z uśmiechem na twarzy – mówi jedna z odwiedzających.
Na stoiskach można także znaleźć inspiracje do ewentualnych prezentów. Są minerały z całego świata, a także figurki zwierząt, takie jak słonik portfelowy i żabka pomnażająca kasę.
Na ul. Piotrkowskiej pojawiło się już bożonarodzeniowe oświetlenie.
Jarmark odwiedzać można codziennie do 23 grudnia.
