Czwartek, 1 grudnia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Gorące Kino w Narodowym Centrum Kultury Filmowej [film]
Na przekór zimowej aurze, Narodowe Centrum Kultury Filmowej zaprasza na wieczory z Gorącym Kinem.
Wszystkie wieczory zaczynają się o godzinie 19.00. Na każdy złożą się dwa filmy. Pierwszy pokaz został zaplanowany na 1 grudnia. Uczestnicy obejrzą Sharknado oraz Sinister Squad. W programie są także między innymi Zoombies i Avengers Grimm. Przygotowano również dwa dreszczowce: Fargo braci Coen i Obywatel Roku Hansa Petera Molanda.
Przegląd potrwa do 29 grudnia.
Zaprasza Narodowe Centrum Kultury Filmowej w EC1 przy ul. Targowej 1/3.
Program cyklu:
1 grudnia
Sharknado
Sinister Squad

Obserwator konfliktów zbrojnych. Wojciech Jagielski w Aleksandrowie Łódzkim [spotkanie]
Wojciech Jagielski, autor książek dotyczących Afganistanu, Czeczenii i Kaukazu, Ugandy i RPA spotka się z czytelnikami w Aleksandrowie Łódzkim.
Jest absolwentem Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego (1984). W latach 19861991 pracował w Polskiej Agencji Prasowej, następnie dołączył do “Gazety Wyborczej”. Był związany z tym dziennikiem do 2012, po czym powrócił do współpracy z PAP. Współpracuje też z BBC i “Le Monde”.
Spotkanie z pisarzem odbędzie się w czwartek, 1 grudnia o godzinie 17 w Czytelni Biblioteki na pl. Kościuszki 12.

Odkrywamy Oświatówkę. Filmowa podróż do czasów PRL-u [kino]
W trakcie kilku sensów obejrzeć będzie można filmy o różnorodnej tematyce i formie, poczynając od kuriozalnych filmów instruktażowych, kończąc na prawdziwych arcydziełach filmu oświatowego oraz dokumentalnego. Na dodatek wszystkie zaprezentowane zostaną z taśmy światłoczułej.
Filmy WFO ze względu na swą tematyczną różnorodność stanowią ważne świadectwo minionych dziesięcioleci, funkcjonując na zasadzie audiowizualnej kroniki naszego kraju. Dlatego pierwszy seans przybierze formę sentymentalnej podróży do barwnej epoki PRL-u. Zobaczymy, w jaki sposób próbowano nauczyć Polaków kultury i higieny, poznamy metody racjonalizacji pracy na roli, pojedziemy na targ ludowych artystów, a na koniec odwiedzimy dyskotekę z lat 80. Na dużym ekranie zobaczymy Kasię Figurę na początku drogi do wielkiej aktorskiej kariery.
Za wybór filmów oraz układ każdego pokazu odpowiadają Michał Dondzik, Krzysztof Jajko oraz Emil Sowiński, którzy pracują obecnie nad monografią poświęconą dziejom Wytwórni Filmów Oświatowych. Przed każdą projekcją wprowadzą widzów w świat filmu krótkometrażowego.
Odkrywamy Oświatówkę: Jak to w PRL-u bywało
1 grudnia, godz. 18
Dziadek (1959, E. Pałczyński) 12
Instruktaż o zacięciu racjonalizatorskim podany w lekkiej, komediowej formie. Film przedstawia kilka prostych i niedrogich usprawnień w gospodarstwie rolnym.
Do Studziannej (1960, S. Grabowski) 15
Studzianna to niewielka miejscowość, gdzie tradycyjnie zjeżdżają się na chłopski jarmark ludowi artyści z okolicznych wsi. Kamera obserwuje zachowanie kupujących i sprzedających, wychwytuje także charakterystyczne elementy typowego jarmarku, obyczaju który odszedł do przeszłości.
Było nie było (L. Skrzydło, W. Fiwek) 8
Magazyn o charakterze satyrycznym walczący o kulturę życia codziennego.
O umywaniu rąk (1979, reż. Janusz Sijka) czas: ok. 10
Plakat filmowy o higienie osobistej. Zderzenie elementów instruktażu z rzeczywistością, utrzymane w nastroju komediowym. W rolach głównych: Bożena Dykiel, Stefan Friedmann i Janusz Rewiński.
Zginął pies (1975, reż. Zofia Ołdak), czas: ok. 20
Choremu Tomkowi zginęła jamniczka Gapcia. Grupa dzieci rusza na poszukiwania psa, którego spod sklepu ukradł złodziej. Wśród wykonawców czternastoletnia Kasia Figura.
Zosia w szpitalu (1977, reż. Lech Członowski, ale wcześniej Wojciech Wiszniewski!), czas: ok. 10
Tematem filmu jest poznawanie przez chorą Zosię tajemnic szpitala. Klimat ciepła i przyjaźni towarzyszy Zosi w wędrówce po oddziałach szpitalnych. Twórcy filmu nawiązali do wyobrażeń i mentalności siedmioletniego dziecka, u którego fantazja splata się z rzeczywistością.
Wartoprzeczytać
Dyskoteka (1986, Roland Rowiński), czas: ok. 15
Film o młodzieży, jej aspiracjach, dążeniach, o sposobie bycia. Ukazując przejawy konsumpcyjnej postawy życiowej autor filmu przeciwstawia blichtrowi autentyczne wartości tkwiące w polskiej tradycji narodowej.
Portretowanie Polaka w stanie wojennym (1988, Andrzej Szczygieł), czas: ok. 15
Portretując kombatantów uczestników walk i bitew na różnych frontach II wojny światowej, autor filmu tworzy zbiorowy portret Polaków, ich świadomości, stosunku do przeszłości i teraźniejszości.
Projekcje odbywają się w Kinematografie na placu Zwycięstwa. Wstęp wolny.

Sprawdź program 21. Forum Kina Europejskiego ORLEN Cinergia w Łodzi [festiwal]
Projekcje filmowe, konkursy debiutów, koncerty, spotkania z gośćmi i wydarzenia specjalne – w Łodzi trwa 21. Forum Kina Europejskiego ORLEN Cinergia.
W programie festiwalu są dwa konkursy filmowe: na najlepszy polski i europejski debiut oraz KamerTon, czyli konkurencja o miano najlepszej piosenki promującej film. Tradycyjnie przyznane zostaną także Złote Glany, czyli nagrody dla twórców niezależnych. Wśród laureatów w tym roku są piosenkarka Anita Lipnicka, reżyser Jerzy Skolimowski i aktor Krzysztof Majchrzak. – Jestem bardzo dumny, bo to nagroda za upór,za niewpisywanie się w korporacyjny kontekst kultury. To nagroda za niestanie na ściankach, za nienoszenie stylizacji, tylko ubrań. W tle John Malkovich, czy Agnieszka Holland. To niesamowite – mówi Krzysztof Majchrzak.
Sprawdź szczegółowy program festiwalu: kliknij
21. edycja Forum Kina Europejskiego ORLEN Cinergia w Łodzi potrwa do 2 grudnia.
Radio Łódź na bieżąco relacjonuje najważniejsze wydarzenia festiwalu.
Studio festiwalowe Radia Łódź: kliknij
