Czwartek, 3 listopada
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Konkurs im. Andrzeja Munka 2016. Są nominowani, będą projekcje [kino]
16 debiutujących reżyserów i 10 autorów zdjęć otrzymało nominacje do tegorocznego Konkursu im. Andrzeja Munka. Wszystkie filmy, które mają szansę na nagrodę, będziemy mogli zobaczyć w Kinie Szkoły Filmowej.
Nagroda im. Andrzeja Munka jest jedną z najstarszych nagród filmowych w Polsce. Otrzymali ją między innymi Krzysztof Kieślowski, Andrzej Żuławski, czy Jerzy Skolimowski. W tym roku nominowanych zostało w sumie 18 filmów w dwóch kategoriach: najlepsze zdjęcia i najlepsza reżyseria. Wszystkie zobaczymy podczas specjalnych projekcji w Kinie Szkoły Filmowej w Łodzi w listopadzie. Pierwsza z nich w czwartek (3 listopada).
Będzie to “Plac zabaw” Bartosza M. Kowalskiego (reżyseria) i Mateusza Skalskiego (zdjęcia). Obraz wywołał poruszenie wśród krytyków podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w San Sebastian. Z kolei hiszpańscy widzowie okrzyknęli go najstraszliwszym horrorem społecznym.
Na ekranie zobaczymy trójkę młodych debiutantów: Michalinę Świstuń, Nicolasa Przygodę, Przemka Balińskiego. Film jest przeznaczony wyłącznie dla widzów dorosłych.
Po pokazie organizatorzy zapraszają na spotkanie z reżyserem oraz producentem – Dariuszem Pietrykowskim.
Czwartek, 3 listopada, godz. 19, Kino Szkoły Filmowej, ul. Targowa 61/63. Wstęp wolny.
Marsz pamięci dzieci z obozu przy Przemysłowej [OBCHODY]
W tym roku już po raz czwarty, z inicjatywy abpa Marka Jędraszewskiego, w pierwszy czwartek oktawy Wszystkich Świętych odbędzie się w Łodzi uroczystość upamiętniająca dzieci obozu przy ulicy Przemysłowej w Łodzi, który funkcjonował w czasie II wojny światowej. Rozpocznie się tradycyjnie mszą świętą pod przewodnictwem arcybiskupa, tym razem w kościele ojców bernardynów (parafia św. Elżbiety i bł. Anastazego Pankiewicza), po czym procesyjnie przejdziemy pod pomnik na Brackiej.
Na koniec zaplanowano specjalny pokaz nowego filmu dokumentalnego o obozie – “Odebrano nam całe dzieciństwo” – w reżyserii Łukasza Bindka, który już po projekcji prapremierowej na Festiwalu Filmów Niezależnych OKNO w Warszawie (8-9.10.2016) zdobył nagrodę Prokuratora Generalnego.
Plan obchodów:
12.00 – msza święta przy ul. Bł. o. A. Pankiewicza 15
13.00 – 13.30 – IV Marsz Pamięci (około 950 metrów)
13.30 – 14.00 – uroczystości pod pomnikiem Pękniętego Serca (koniec ul. Brackiej), przemówienie abpa, władz miasta, składanie kwiatów i palenie zniczy
19.00 – projekcja filmu “Odebrano nam całe dzieciństwo” (92′), Wyższe Seminarium Duchowne, aula, ul. św. St. Kostki 14 (budynek za katedrą, Piotrkowska 265).
Nakręć film i wygraj drona. Zachęca Muzeum Miasta Łodzi [konkurs]
Muzeum Miasta Łodzi zaprasza do udziału w filmowym konkursie, w którym do wygrania jest między innymi dron i kamera GoPro.
To część projektu “Panteon Wielkich Łodzian 2.0”, przybliżającego biografie i tworczość postaci związanych z Łodzią. Konkurs jest otwarty dla wszystkich chętnych, bez względu na wiek i umiejętności. Wystarczy nakręcić krótki film. – Nasz projekt polega na tym, że przybliżamy, przypominamy dziejeŁodzi poprzez historie osób związanych z miastem. Jednak jesteśmy ciekawi, o czym zapominają łodzianie, tak na co dzień. Dlatego czekamy na krótkie filmy do 10 sekund, które właśnie poruszą ten temat – mówi koordynatorka projektu Anna Łagodzińska z Muzeum.
Nagrodzone zostaną trzy najlepsze filmy. Konkurs trwa do 20 listopada. Zgłaszać nalezy się poprzez stronę internetową konkurs.muzeum-lodz.pl
Finał zaplanowano 27 listopada.