Piątek, 28 października
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Cztery nowe murale pamięci w Łodzi [spacer]
W Łodzi powstały kolejne cztery malowidła składające się na projekt “Dzieci Bałut murale pamięci”.
To projekt Stowarzyszenia “Na co dzień i od święta”, który przybliżać ma historię dzieci,które w getcie łódzkim doświadczyły okrucieństwa II wojny światowej. Wizerunki autentycznych dzieci polskich, żydowskich i romskich żyjących 7 lat temu na Bałutach, odwzorowane zostały na podstawie archiwalnych fotografii. W 2012 roku powstały pierwsze malowidła, a do tej pory jest ich już 21 i tworzą Ścieżkę Murali Pamięci.
Tegoroczna edycja projektu wiąże się z upamiętnieniem 75. rocznicy deportacji Żydów Zachodnich do Litzmannstadt Getto. Na ścianach kamienic przy ul. Franciszkańskiej 13 i Jakuba 10 powstały wizerunki chłopców deportowanych w październiku 1941 roku. Wtedy to do getta w Łodzi przywieziono 20 tysięcy Żydów z zachodu. Przy ul. Jakuba 10 zakwaterowani zostali Żydzi z Frankfurtu nad Menem oraz Pragi, przy ul. Franciszkańskiej 13 Żydzi z Frankfurtu nad Menem.
W piątej edycji projektu również uczczona została pamięć dzieci z obozu dla Romów muralem przy ulicy Starosikawskiej 23 i więźniów obozu dla dzieci polskich jedynego obozu koncentracyjnego w III Rzeszy powstałego wyłącznie dla dzieci malowidłem na budynku przy ul. Przemysłowej 13a naprzeciwko była furtka do getta, a obok strażnica.
Oficjalne odsłonięcie malowideł piątej edycji projektu odbędzie się w piątek 28 października o godz. 13.00 przy ul. Jakuba 10.Potem zaplanowano spacer w trakcie, którego będzie można zobaczyć wszystkie tegoroczne malowidła.
Noc Grozy i Horrorów w Multikinie. Dla lubiących się bać [maraton]
Tradycyjnie w ostatnią noc października Multikino przygotowało maraton z filmami grozy, które w ostatnim czasie pojawiły się w polskich kinach.
W repertuarze nocnego maratonu znalazły się cztery filmy. Przedpremierowo zobaczymy “Diabelski młyn”, czyli historię Jennifer, która trafia do starej opuszczonej szopy obok młyna z dość przerażającą historią w tle. Kolejny film w ramach maratonu to “Widzę, widzę”. Tym razem przenosimy się do nowoczesnego, malowniczo położonego domu nad jeziorem.Mieszkają tam Elias i Lukas. To dziewięcioletni bliźniacy. Czekają oni na swoją matkę, która przeszła operację plastyczną. Po powrocie do domu okazuje się jednak, że to zupełnie inna osoba.
Nocny maraton w Multikinie to także obraz “Kiedy gasną światła i “Summer Camp”, czyli przerażająca opowieść o tajemniczym wirusie, który szaleje na młodzieżowym obozie.
Noc Grozy i Horrorów zaplanowano w piątek, 28 października.Początek o 22, a przewidywany koniec to 4:30. Zaprasza Multikino przy Piłsudskiego 5 w Łodzi.
Nowa Klasyka Europy po raz czwarty w Teatrze im. Stefana Jaracza [spektakl]
Realizowany co dwa lata festiwal nadal odbywa się pod hasłem Nowa Klasyka Europy, bowiem goście z Brazylii, pracujący pod kierunkiem znanej reżyserki Christine Jatahy, związani są zawodowo z Francją.
Przedsięwzięcie finansowane jest przez województwo łódzkie i po raz pierwszy przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. – Są ku temu powody – podkreśla dyrektor naczelny Teatru im.Jaracza Wojciech Nowicki. – Jeśli po każdym festiwalu ja mam na biurku teczkę składającą się z około 150 pozytywnych recenzji ogólnopolskich, to oznacza, że najwyższa pora, by ministerstwo to zobaczyło i doceniło. Tak też się stało – dodaje Nowicki.
28/29.10.2016, 19:00, Duża Scena Teatru Jaracza – Julia, reż. Christine Jatahy (Brazylia)
Wyjątkowy Festiwal Soundedit 2016 [PROGRAM]
Gwiazdy muzyki polskiej i światowej, nagrody, koncerty i dużo warsztatów – to atrakcje festiwalu Soundedit 2016.
Jak zapowiadają organizatorzy, tak rozbudowanego i zróżnicowanego programu w historii Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit jeszcze nie było.
Podczas imprezy odbędą się zarówno warsztaty, nagrody dla wybitnych artystów i przede wszystkim koncerty. Największą gwiazdą festiwalu będzie Brian Eno. Muzyk, kompozytor i producent odbierze statuetkę “Człowieka ze Złotym Uchem”. W niedzielę (30 października) Anglik w Fabryce Sztuki zaprezentuje instalecję “The Ship”.
Oprócz Eno, stautetki trafią do trzch innych artystów – Artura Nowaka i Aleca Empire’a oraz pośmiertnie dla Sir George’a Martina. Nagrodę “Spotlight” otrzyma również Daria Zawiałow, która wygrała w plebiscycie Radia Łódź “Soundedit Spotlight”. Uroczysta Gala odbędzie się w sobotę (29 października) w Klubie Wytwórnia.
Po części uroczystej, na scenie pojawią się muzycy. Wyjątkowym akustycznym koncertem rozpocznie Peter Murphy, a po nim zaśpewają grupa Raz Dwa Trzy, Monika Brodka, Dawid Podsiadło, Kwartet Henryka Miśkiewicza i Orkiestra ICON.
W piątek planowane są kolejne panele dyskusyjne, ale także koncerty. Wystąpią m.in. Kamp!, Pin Park i Atari Teenage z Aleciem Empirem na czele. Fesitwal zakończy się w niedzielę (30 października) koncertem Moniki Brodki w Filharmonii Łódzkiej.
Karnety na wydarzenia w Wytwórni kosztują 140 zł, a bilety na pojedyncze dni 80 zł. Można je nabywać na stronach bilety24.pl, ticketpro.pl oraz w kasie Wytwórni.
Jeśli nie możecie pojawić się na festiwalu, zapraszamy o słuchania Radia Łódź. W piątek (od godziny 20 do 22) i w sobotę (od 18 do 21) nasza audycja będzie nadawana właśnie z Soundedit 2016.
Radio Łódź jest patronem medialnym Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit 2016. Szczegółowy program dostępny jest tutaj.