Środa, 26 października
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Soundedit na ekranie. Muzyczne projekcje w Kinie Bodo [film]
Do 30 października w Kinie Bodo oglądać można filmy o gwiazdach estrady oraz o popularnych nurtach muzycznych. Cykl projekcji związany jest z tegoroczną edycją Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit.
Kino Bodo wyświetli filmy: 20 000 dni na Ziemi, Amy, Berlin Calling, Control, Dont Look Back, Joe Strummer. Niepisana przyszłość, Uwaga Ms. Baker i Sztuka rapu.
Poza projekcjami, zorganizowany zostanie konkurs na najlepiej wyprodukowany teledysk amatorski, w którym nagrodą będzie m.in. udział w projekcie Czułe Metropolie _ Warszawa Budapeszt. To wspólny projekt Fundacji Inicjatyw Kulturalnych Plaster i Art Prospects Foundation, w ramach którego młodzi polscy i węgierscy filmowcy, będą wspólnie pracować nad krótkometrażowymi etiudami filmowymi.
Zaprasza Kino Bodo przy Rewolucji 1905 r. 78/80.
26.10.2016 – Środa
15:00 – Uwaga! Mr. Baker
16:40 – Janis
18:40 – Amy
21:00 – Sztuka Rapu
75. rocznica deportacji Żydów Zachodnich do Litzmannstadt Getto [PROGRAM OBCHODÓW]
Na blisko dwa tygodnie obchodów zaplanowano między innymi przegląd filmów na temat Holocaustu, symfoniczno-oratoryjny koncert ku czci ofiar Litzmannstadt Getto oraz spacer śladami Żydów Zachodnich,mówi dyrektor Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, Joanna Podolska. – Kulminacyjnym dniem jest 27 października, ktiedy odbędą się uroczystości na Stacji Radegast. Będą w nich uczestniczyć ambasadorzy czterech krajów: Niemiec, Austrii, Czech i Luksemburga – informuje Podolska.
Przywiezienie blisko 20 tysięcy Żydów z Europy Zachodniej do getta w Łodzi w 1941 roku było jednym z najważniejszych momentów w jego historii. Przetransportowano tu osoby wywodzące się głównie z inteligenckich i artystycznych środowisk takich miast jak Berlin, Wiedeń, Praga czy Luksemburg.
26.10.2016 ŚRODA [WIEDEŃ]
10:00 Ekran czasu Zagłady. Przegląd filmów
Projekcja filmu Radegast, reż. Borys Lankosz, prod. Grupa Filmowa Fargo, Telewizja Polska, 2008 [50 min]
Miejsce: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana | ul. Wojska Polskiego 83
16:00 Monodram The Tin Ring (Cynowa obrączka) w wykonaniu Jane Arnfield pokaz w jęz. angielskim z tłumaczeniem na jęz. polski
Zapisy: (w treści e-maila prosimy o podanie dnia i godziny)
Miejsce: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana | ul. Wojska Polskiego 83
18:00 Wykład Historia kultury Żydów wiedeńskich dr Evelyn Adunka, Uniwersytet Wiedeński
Wykład w jęz. angielskim z tłumaczeniem na jęz. polski
Miejsce: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana | ul. Wojska Polskiego 83
19:30 Ekran czasu Zagłady. Przegląd filmów
Projekcja filmów z Austriackiego Muzeum Filmowego Ephemeral Films Project: National Socialism in Austria: Zeppelin in Wien, 1931 [640], Nationalsozialistische Kundgebundgen in Wien, 1932-1933 [7], Juli rechts fahren!, 1938 [2], Mrz 1938. Der grosse nationale Umbruch in sterreich, 1938 [2443], Zvukovy Tygednik PDC Wochenschau: Ein Volk, ein Reich, ein Fhrer!, 1938 [1436], Hitlerjugend in Salzburg, 1938 [328], Perlen der Ostmark, 1938 [328], Monson Collection: Vienna 1938, 1938 [047]
Miejsce: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana | ul. Wojska Polskiego 83
Nakręć film i wygraj drona. Zachęca Muzeum Miasta Łodzi [konkurs]
Muzeum Miasta Łodzi zaprasza do udziału w filmowym konkursie, w którym do wygrania jest między innymi dron i kamera GoPro.
To część projektu “Panteon Wielkich Łodzian 2.0”, przybliżającego biografie i tworczość postaci związanych z Łodzią. Konkurs jest otwarty dla wszystkich chętnych, bez względu na wiek i umiejętności. Wystarczy nakręcić krótki film. – Nasz projekt polega na tym, że przybliżamy, przypominamy dziejeŁodzi poprzez historie osób związanych z miastem. Jednak jesteśmy ciekawi, o czym zapominają łodzianie, tak na co dzień. Dlatego czekamy na krótkie filmy do 10 sekund, które właśnie poruszą ten temat – mówi koordynatorka projektu Anna Łagodzińska z Muzeum.
Nagrodzone zostaną trzy najlepsze filmy. Konkurs trwa do 20 listopada. Zgłaszać nalezy się poprzez stronę internetową konkurs.muzeum-lodz.pl
Finał zaplanowano 27 listopada.
Karykatury Eddiego Vitcha w Skierniewicach [wystawa]
W Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach oglądać można wystawę karykatur Eddiego Vitcha. Ekspozycja przygotowana została w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej Skierniewicer.
Na wernisażu obecna była rodzina pochodzącego ze Skierniewic artysty. Pomysł przygotowania wystawy powstał rok temu. – Okazuje się, że w Polsce nie ma właściwie żadnych informacji na temat jego twórczości. To dla nas jest zupełnie nowe i fantastyczne odkrycie, że tak znany karykaturzysta urodził się właśnie w Skierniewicach – mówi Marzena Rafińska z Izby Historii Skierniewic.
Eddie Vitch urodził się w 1903 roku. Po Pierwszej Wojnie Światowej wyemigrował do Berlina, potem do Francji i do Stanów Zjednoczonych. Prezentowane na wystawie karykatury przedstawiają gwiazdy Hollywood tamtego okresu. Artyści zabiegali o to, by Eddie Witch ich sportretował. – To były światowe gwiazdy złotej ery Hollywood. Na przykład Ginger Rogers, Charlie Chaplin. Ale był też Franklin Delano Roosevelt. Vitch wysłał jego portret do Białego Domu – mówi Rafińska.
Wystawę oglądać można do końca października.