Poniedziałek, 24 października
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Czytam więc jestem. Spotkanie autorskie z Joanną B. Michlic [literatura]
W ramach kolejnej odsłony cyklu “Czytam więc jestem” gościem Poleskiego Ośrodka Sztuki będzie Joanna B. Michlic.
To autorka książki”Obcy jako zagrożenie. Obraz Żyda w Polsce od roku 1880 do czasów obecnych”. Spotkanie promujące tę pozycję poprowadzi Grzegorz Ignatowski.
Joanna Beata Michlic urodziła się i mieszkała w Łodzi, tu ukończyła studia na Uniwersytecie Łódzkim, jest historykiem zajmującym się dziejami społecznymi i kulturowymi Żydów wschodnioeuropejskich oraz pamięcią o Holokauście, a także dyrektorem i założycielką projektu poświęconego rodzinie, dzieciom i Holokaustowi w Hadassah-Brandeis Institute (Brandeis University). Jest autorką (wraz z prof. Antonym Polonskym) pracy Neighbors Respond: The Controversy about Jedwabne (2004), a także wspólnie z Johnem Paulem Himką zredagowała i napisała wstęp do książki Bringing the Dark to Light: The Reception of Holocaust in Postcommunist Europe (2012). Otrzymała wiele prestiżowych nagród, m.in. Rothschild Foundation (Hanadiv) Europe Visiting Fellowship, 2012 i Fulbright Senior Fellowship na Uniwersytecie w Hajfie, 2014 r.
Spotkanie odbędzie się w poniedziałek, 24 października o godzinie 18 w Poleskim Ośrodku Sztuki przy Krzemienieckiej 2a.

75. rocznica deportacji Żydów Zachodnich do Litzmannstadt Getto [PROGRAM OBCHODÓW]
Na blisko dwa tygodnie obchodów zaplanowano między innymi przegląd filmów na temat Holocaustu, symfoniczno-oratoryjny koncert ku czci ofiar Litzmannstadt Getto oraz spacer śladami Żydów Zachodnich,mówi dyrektor Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, Joanna Podolska. – Kulminacyjnym dniem jest 27 października, ktiedy odbędą się uroczystości na Stacji Radegast. Będą w nich uczestniczyć ambasadorzy czterech krajów: Niemiec, Austrii, Czech i Luksemburga – informuje Podolska.
24.10.2016 PONIEDZIAŁEK [BERLIN]
10:00 Ekran czasu Zagłady. Przegląd filmów
Projekcja filmu Alle Juden raus!, reż. Emanuel Rund, prod. Katrin Seybold Film GmbH, 1990 [82 min]
Miejsce: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana | ul. Wojska Polskiego 83
12:00 Seminarium Żydzi Zachodni w Litzmannstadt Getto (1941-1944)
Miejsce: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana | ul. Wojska Polskiego 83
18:00 Ekran czasu Zagłady. Przegląd filmów
Projekcja filmu Sprawa Bluma (Affaire Blum), reż. Erich Engel, prod. Deutsche Film AG (DEFA, Berlin), 1948 [108 min]
Miejsce: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana | ul. Wojska Polskiego 83

“Diabeł” w Studyjnym [teatr]
Studenci IV roku Wydziału Aktorskiego łódzkiej Szkoły Filmowej pokażą swój pierwszy dyplom. To “Diabeł” w reżyserii Mariusza Grzegorzka.
Reżyser zaadaptowałdramat Johna Osbornea w tłumaczeniu Małgorzaty Semil.Akcja sztuki rozgrywa się w latach 50. XX wieku, w purytańskim środowisku brytyjskiej prowincji. W tekście znajdziemy też wiele odniesień do współczesnej Polski. – Ciasno pojmowana religijność, która zamiast uwalniać gniecie; oparty owiarę system wartości, który ma stać się obowiązującym dla wszystkich prawem, apowinien być prywatnym wyborem, ta atmosfera duszności to wszystko staje się niestety aktualne dzisiaj. Wielu znas czuje się zapędzonych wjakiś kąt, tłamszonych. Dożyliśmy czasów, wktórych wolność, ekspresja, prawo do wyboru własnej ścieżki jest wmechaniczny sposób blokowane to zmierza ku katastrofie, nie wprowadzi społecznego ładu ani moralnego porządku mówi Mariusz Grzegorzek.
W głównej roli zobaczymy Macieja Musiałowskiego. Na scenie zaprezentują się teżAleksandra Chapko, Aleksandra Przesław, Marianna Zydek, Cezary Kołacz, Wojciech Lato i Tomasz Marczyński.
Zaprasza Teatr Studyjny przy Kopernika 8.

Karykatury Eddiego Vitcha w Skierniewicach [wystawa]
W Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach oglądać można wystawę karykatur Eddiego Vitcha. Ekspozycja przygotowana została w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej Skierniewicer.
Na wernisażu obecna była rodzina pochodzącego ze Skierniewic artysty. Pomysł przygotowania wystawy powstał rok temu. – Okazuje się, że w Polsce nie ma właściwie żadnych informacji na temat jego twórczości. To dla nas jest zupełnie nowe i fantastyczne odkrycie, że tak znany karykaturzysta urodził się właśnie w Skierniewicach – mówi Marzena Rafińska z Izby Historii Skierniewic.
Eddie Vitch urodził się w 1903 roku. Po Pierwszej Wojnie Światowej wyemigrował do Berlina, potem do Francji i do Stanów Zjednoczonych. Prezentowane na wystawie karykatury przedstawiają gwiazdy Hollywood tamtego okresu. Artyści zabiegali o to, by Eddie Witch ich sportretował. – To były światowe gwiazdy złotej ery Hollywood. Na przykład Ginger Rogers, Charlie Chaplin. Ale był też Franklin Delano Roosevelt. Vitch wysłał jego portret do Białego Domu – mówi Rafińska.
Wystawę oglądać można do końca października.
