Litzmannstadt Getto. Unikatowe fotografie na rocznicowe obchody
Wernisaż wystawy “Twarze getta” ze zdjęciami autorstwa żydowskich fotografów rozpocznie obchody 75. rocznicy deportacji Żydów z Europy Zachodniej do Litzmannstadt Gettto.
Wydarzenie było jednym z najważniejszych momentów w historii łódzkiego getta. Jesienią 1941 roku przetransportowano tu osoby wywodzące się głównie z inteligenckich i artystycznych środowisk,mówi dyrektor Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, Joanna Podolska. – Społeczność Żydówwiedeńskich, berlińskich czy praskich to były najważniejsze intelektualnie i artystycznie społeczności w ówczesnej Europie podkreśla.
Większa część zdjęć z łódzkiego getta została zrobiona przez żydowskich fotografów, m.in. Mendela Grossmana i Henryka Rossa. Działali oni z oficjalnego polecenia Przełożonego Starszeństwa Żydów, który chciał przekonać Niemców o pożytkach płynących z istnienia łódzkiego getta.
Bezpośrednio przed otwarciem wystawy w Filharmonii Łódzkiej, o godzinie 18.00wykłady na temat łódzkiego getta wygłoszą Adam Sitarek i Anna Kuligowska-Korzeniewska. Ekspozycja powstała dzięki Archiwum Państwowemu w Łodzi i Fundacji Topografia Terroru w Berlinie.
Obchody 75-tej rocznicy deportacji Żydów zachodnich do łódzkiego getta potrwają do 30 października. Główne uroczystości na stacji Radegast zaplanowano na przyszły czwartek (27 października).