Niedziela, 25 września
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Hanna Krall na początek cyklu “Rozmowy nieobojętne” [spotkanie]
Hanna Krall będzie gościem pierwszego spotkania z cyklu “Rozmowy nieobojętne” w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi
To wspólna inicjatywa Teatru i Fundacji Trzeci Wymiar Kultury. Cykl spotkań z udziałem publiczności dedykowany jest najważniejszym postaciom świadkom, uczestnikom, projektantom i wizjonerom XX i XXI wieku. Uczestnikami spotkań będą artyści, pisarze, naukowcy, ale też bohaterowie i świadkowie zdarzeń ważnych dla współczesnej historii.
Gościem pierwszego spotkania będzie Hanna Krall, najwybitniejsza polska reporterka. W 2017 roku nakładem Wydawnictwa Literackiego ukaże się “Fantom bólu” zebrane w jednym tomie wszystkie książki Hanny Krall, opowiadające o ludzkich losach, Zagładzie, historii i pamięci. W skład Fantomu bólu wejdzie napisana specjalnie do tej edycji kolejna najnowsza część Białej Marii zatytułowana “Podwójne życie Władysława Sokoła”. Fragmenty tego tekstu Hanna Krall przeczyta osobiście podczas spotkania w Nowym.
Spotkanie odbędzie się w niedzielę, 25 września o godz. 12.00 (Duża Sala Teatru Nowego, ul. Więckowskiego 15). Wstęp wolny
Rozmowy nieobojętne odbywać się będą raz w miesiącu.
Soundedit Spotlight. Seria niezwykłych koncertów [Radio Łódź]
Twórcy Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit połączyli siły z dziennikarzami Radia Łódź. Wszystko po to, by promować młodych, polskich twórców. Ośmiu z nich będzie miało szansę zaprezentowania się publiczności w Studiu im. Henryka Debicha. Koncertom towarzyszyć będzie głosowanie na najlepszego z wykonawców, który wystąpi podczas zbliżającej się tegorocznej edycji festiwalu Soundedit.
Seria bezpłatnych koncertów Soundedit Spotlight rozpocznie się już 25 września. W cztery kolejne niedziele młodzi artyści będą prezentować się publiczności zebranej w Studiu im. Henryka Debicha. Koncerty będą również transmitowane na radiowej antenie i za pośrednictwem internetu. – W Studiu im. Henryka Debicha zagrają między innymi Makabreski, Little White Lies, Jóga, Young Stadium Club, Ukeje, Dominika Barabas i Futurelight – zapowiada dziennikarz Radia Łódź Marcin Tercjak. – To będą nieduże koncerty. Chodzi o to, żeby artyści przez pół godziny zagrali najciekawsze rzeczy ze swojego repertuaru i zrobili to jak najlepiej – tłumaczy.
Dyrektor Festiwalu Soundedit Maciej Werk podkreśla, że liczy na stałą współpracę z Radiem Łódź i ma nadzieję, że cykl Soundedit Spotlight to dopiero jej początek. – To idea, która spokojnie może się rozszerzać i trwać przez cały rok. Nie tylko w ciągu czterech niedziel poprzedzających festiwal – mówi. – Mam nadzieję, że tak właśnie będzie. Marzy mi się platforma, która przez cały rok będzie prezentować różne interesujące rzeczy w ramach festiwalu. Myślę, że to dopiero początek naszej poważnej współpracy – dodaje Werk.
Szczegółowy harmonogram koncertów:
25.09 – Makabreski, Little White Lies
Partnerem koncertu jest Good Time Aparthotel – noclegi i konferencje w klimacie XIX-wiecznej kamienicy łódzkiej. Łódź, ul. Piotrkowska 120.
Piąta edycja Łódzkiego Festiwalu Fantastyki Kapitularz [literatura]
To cykliczna impreza skierowana przede wszystkim do fanów i twórców szeroko pojmowanej fantastyki, skupiająca w jednym miejscu i czasie pisarzy, designerów gier, grafików, filmowców i performerów.
Tegoroczny Kapitularz to bogaty i obfitujący w atrakcje program, składający się z 12 bloków, tematycznie powiązanych z różnymi aspektami popkultury. Poza stałymi punktami, jak darmowy, nastawiony na rodzinną rozrywkę Łódzki Port Gier, Wielki Konkurs Strojów i Mocne Granie Nocne, na tegorocznej odsłonie Kapitularza po raz pierwszy odbędzie się Game Jam konkurs, którego ideą jest stworzenie w określonym czasie gry komputerowej.
Jednym z najważniejszych punktów programu będzie odbywający się po raz pierwszy w Łodzi Ogólnopolski Zlot Fanów Gry o Tron. Wcześniej impreza gościła we Wrocławiu, gdzie dwie jej edycje odwiedzili fani G. R. R. Martina z całej Polski. Kapitularz gości też wielu znanych pisarzy i tłumaczy. W tym roku do Łodzi przyjeżdżają: Witold Jabłoński, Michał Gołkowski, Michał Jakuszewski, Kazimierz Kyrcz, Andrzej Pilipiuk czy Marcin Przybyłek.
Łódzki Festiwal Fantastyki to także przestrzeń targowa, na której wydawcy książek, twórcy strojów i rekwizytów, sklepy z grami i rękodziełem mają możliwość wystawienia swoich towarów i zaprezentowania ich uczestnikom festiwalu.
Ponad trzysta godzin atrakcji podzielone jest na 12 nitek, w których swoje miejsce znalazły m.in. Ogólnopolski Zlot Fanów Gry o Tron, Treksfera, GameJam, ale też blok popkulturowy, literacki, RPG, czy popularnonaukowy oraz Wielki Konkurs Strojów.
Międzynarodowy Festiwal Sztuki Animacji AnimArt w Łodzi [festiwal]
Na siedem dni z teatrem, filmem i animacjami zaprasza Międzynarodowy Festiwal Sztuk i Animacji AnimArt.
Do miasta przyjadą lalkarze z ponad 30 krajów. – To intensywne siedem dni wydarzeń – zapowiada dyrektor Teatru Arlekin w Łodzi Waldemar Wolański. – Codziennie będziemy mieć 10-12 spektakli, a łącznie będzie ich ponad 60. A będą to produkcje z Nowej Gwinei, Malezji, Wenezueli czy Brazylii.
Podczas festiwalu będzie można zobaczyć nietypowe lalki. – Odwiedzi nas grupa z Nowej Zelandii – dodaje rzecznik teatru Ewa Kwiecińska-Kotwasińska. – Przedstawią prawdziwy, etniczny, maoryski teatr. Będą przepiękne, rzeźbione, drewniane lalki. Przyjedzie do nas również teatr z Włoch, który zaprezentuje lalki robione na szydełku.
Za część filmową odpowiada MOMAKIN. -Lalka filmowa jest niezwykła, tajemnicza i bardzo pociągająca – przekonuje Paulina Zacharek, MOMAKIN. – Skupiamy się na rewolucjach, bo taki jest nasz temat przewodni. Przedstawimy je w różnych formach.
Wydarzenia będą odbywały się w Teatrze Arlekin, Szkole Filmowej, Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych czy Teatrze Nowym.
To największy festiwal teatrów lalkowych w Polsce. Podczas tegorocznej edycji w Łodzi gościć będzie festiwal wędrowny “World Puppet Carnival”, który jest poświęcony entuzjastom sztuki lalkowej. Dyrektorem artystycznym wydarzenia jest Waldemar Wolański.Imprezaodbywa się po raz drugi, a zainauguruje ją wielka parada,która wyruszy spod Pasażu Schillera, a jej uczestnicy przejdą do Manufaktury. Festiwal zakończy się w piątek, 30 września.
Wyjść z domu i wyzwolić chęć działania. Kulturalny weekend seniora [program]
W ostatni weekend września seniorzy będą mogli, bezpłatnie lub korzystając ze zniżek, skorzystać z bogatej oferty teatrów, muzeów, galerii i domów kultury. Wszystko za sprawą ogólnopolskiej akcji “Weekend seniora z kulturą”.
Na łódzkich seniorów czekać będzie wiele atrakcjii niespodzianek,mówiwiceprezydent Łodzi, Krzysztof Piątkowski.- Zapowiedzą akcji 60 Plus Kultura jest akcja, którą nazwaliśmy Srebrna Fiesta. Wymaszerujemy z Placu Wolności w kierunku Pasażu Schillera. Tam przewidziany jest happening, w którym niespodzianka spotka wybitnego artystę, Leona Schillera. Niespodzianka czekać będzie także na najstarszego mieszkańca Łodzi, który będzie w akcji uczestniczył – podkreśla Piątkowski.
25 września (niedziela)
Bałucki Ośrodek Kultury ( ul. Limanowskiego 166) – zwiedzanie wystawy, warsztaty, godz. 11-15
Poleski Ośrodek Sztuki (ul. Krzemieniecka 2a) – koncert, grill, godz. 15 – 19
Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych, spektakl ,,Krzyk”, godz. 18