Wtorek, 20 września
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
“Schron” na początek sezonu w Teatrze Logos [teatr]
Teatr Logos rozpoczyna kolejny sezon artystyczny. Na początek widzowie zobaczą “Schron” w reżyserii Bogusława Kierca.
Spektakl powstał na podstawie wierszy francuskiego poety i pisarza Julesa Superwiella . To historia ludzi, którzy zostają zamknięci w schronie. – Do schronu zabiera się własne życie, życie innych, nie tylko bliskich, ale i to, co jest niezbędne do przeżycia, to, co nadaje życiu sens. W takiej sytuacji są bohaterowie sztuki” – mówi reżyser przedstawienia Bogusław Kierc.
Na scenie zobaczymy między innymi Jolantę Kowalską, Michała Sara, Marka Targowskiego i Monikę Rzeźnik. Za scenografię odpowiada Beata Tomczyk, a muzykę przygotował Jacek Wierzchowski.
Kolejne spektakle 20, 21 września i 29, 30 września. Wszystkie rozpoczynają się o 19. Zaprasza Teatr Logos przy Skłodowskiej-Curie 22.

Niżyński. Pożegnanie kultowego monodramu [spektakl]
“Niżyński” wraca do Łodzi po trzech latach nieobecności. Przez osiem lat grany był w Teatrze Jaracza, później, przez dwa lata prezentowany był na scenie Teatru Polskiego w Warszawie.
Monodram Maćkowiaka to historia wybitnego tancerza i choreografa prekursora tańca nowoczesnego Wacława Niżyńskiego. Tekst w przekładzie Grzegorza Wiśniewskiego powstał na podstawie “Dziennika” artysty. “Bóg tańca” pisał go w ciągu sześciu tygodni od ostatniego występy w styczniu 1919 roku do zamknięcia w szpitalu psychiatrycznym.
Za ten monodram Maćkowiak otrzymał wiele nagród w Polsce i zagranicą spektakl określany jako kultowy, otrzymał m.in. Złotą Maskę za najlepszą rolę męską w sezonie 2005/2006, Nagrodę Publiczności dla najlepszego aktora na 46. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych, nagrodę za najlepszą kreację aktorską i pierwsze miejsce w plebiscycie publiczności na 39. Jeleniogórskich Spotkaniach Teatralnych, a także nagrodę na międzynarodowych Wrocławskich Spotkaniach Jednego Aktora WROSTJA w 2007 roku.
W tym samym roku Kamil Maćkowiak za rolę Niżyńskiego otrzymał również główną nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Monodramów MONOKL w Sankt Petersburgu, a rok później nagrodę mediów niemieckich na Festiwalu Monodramów w Kilonii THESPIS Media Award. Spektakl, jak niewiele innych, grany był aż w trzech językach: po polsku, angielsku i rosyjsku.
Pożegnalne spektakle odbędą się 20 i 21 września o godzinie 19.15 w Teatrze Nowym w Łodzi na Małej Scenie (wejście od ul. Zachodniej 93).

Małe i duże filmowe podróże. Kino dla dzieci [film]
Kino Charlie przygotowało specjalną ofertę dla dzieci w ramach 3. Festiwalu Filmowego Kino Dzieci – Małe i duże filmowe podróże.
Impreza skierowana jest do dzieci w wieku od 4 do 12 lat.Młodzi widzowie będą mogli wybrać swojego ulubionego bohatera. Wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w bezpłatnych warsztatach ekologicznych, połączonych z językiem francuskim. Dodatkową atrakcją będą konkursy z edukacyjnymi nagrodami, a także stoiska plastyczne.
2. Festiwal Filmowy Kino Dzieci potrwa od 17 do 23 września.
Sprawdź program:
- 20 września (wtorek) 10:00 Sekrety wojny (95)

41. edycja Festiwalu Filmowego w Gdyni z łódzkimi akcentami [festiwal]
16 filmów w Konkursie Głównym, pokaz specjalny najnowszego filmu Andrzeja Wajdy “Powidoki”, wspomnienie ikon polskiej kinematografii, debaty, wystawy, promocje książek – to tylko niektóre z atrakcji 41. edycji Festiwalu Filmowego w Gdyni.
Do Konkursu Głównego zostało zakwalifikowanych 16 obrazów, które powalczą o Grand Prix Festiwalu czyli Złote Lwy.Publicznośćobejrzy między innymi “Ostatnią rodzinę” Jana P. Matuszyńskiego, “Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego i “Zaćmę” Ryszarda Bugajskiego.
W ramach Konkursu Głównego pokazany zostanie też film Kuby Czekaja “Królewicz Olch”, Plac zabaw” w reżyserii Bartosza Kowalskiego, “Wszystkie nieprzespane noce” Michała Marczaka i “Fale”, pełnometrażowy debiut fabularny Grzegorza Zaricznego,
Na Złote Lwy szansę ma także “Las 4 rano” najnowszy film Jana Jakuba Kolskiego, zrealizowany między innymi w Łodzi i w Tomaszowie Mazowieckim.
Cztery filmy będą rywalizowały w Konkursie Inne Spojrzenie. Wśród nich – “Kryształowa dziewczyna” – dyplom wydziału aktorskiego łódzkiej Szkoły Filmowej. Z kolei 13 filmów z trzech szkół filmowych będzie rywalizowało w Konkursie Młodego Kina. Tu reprezentacja Filmówki jest bardzo silna.
Jury Konkursu Głównego pokieruje Filip Bajon, przewodniczą w sekcji Inne Spojrzenie jest Monika Strzępka, a o werdykcie w Konkursie Młodego Kina zadecyduje między innymi Agnieszka Smoczyńska.
Podczas festiwalu odbędzie się też pokaz specjalny najnowszego filmu Andrzeja Wajdy “Powidoki” o wybitnym malarzu Władysławie Strzemińskim. Zdjęcia do filmu powstawały w Łodzi, produkcja otrzymała także wsparcie Łódzkiego Funduszu Filmowego.Zaplanowano także specjalną uroczystość z okazji 90. urodzin Andrzeja Wajdy.
41. edycja święta polskiego kina to także hołd złożony ikonom polskiej kinematografii. W20. rocznicę śmierci Krzysztofa Kieślowskiego przypomniany zostanie jego “Dekalog”. Zaplanowano też wystawy przypominające dokonania zarówno Kieślowskiego jak i zmarłego wiosną Andrzeja Żuławskiego.
Podczas festiwalu będzie można też obejrzeć przedwojenne skarby polskiej kinematografii.Organizatorzy zaplanowali także pokazy filmów dla dzieci.
Platynowe Lwy za całokształt twórczości otrzyma Janusz Majewski twórca między innymi: “Lekcji martwego języka”, “C.K. Dezerterów”, “Zaklętych rewirów”. W Gdyni odbędą się też debaty, prezentacje książek o kinie oraz spotkania z twórcami.
Festiwal potrwa do 24 września.