Środa, 31 września
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Elektroniczno-etniczne brzmienia Erith
Podczas przedostatniej odsłony cyklu Tęgie Granie w pubie Z Innej Beczki wystąpi młoda polska wokalistka, która w swojej twórczości umiejętnie łączy pop, muzykę elektroniczną i folk, dodając do nich nutkę psychodelii.
Pod pseudonimem Erith znana jest młoda artystka z Gliwic Martyna Biłogan, która sama komponuje swoje utwory i pisze do nich teksty. Zazwyczaj wszystkie piosenki powstają w zaciszu jej mieszkania.Jej twórczość to mieszanka takich gatunków jak synthpop, dream pop i muzyka elektroniczna.
Po tym jak artystka opublikowała pierwsze ze swoich utworów w internecie niemal od razu spotkały się one ze sporym entuzjazmem, nie tylko słuchaczy i dziennikarzy muzycznych, ale także innych artystów. Do jej fanów zaliczają się bowiem między innymi Julia Marcell, Rebeka i The Dumplings.
Koncert odbędzie się w środę (31 sierpnia) w pubie Z Innej Beczki przy ulicy Moniuszki 6. Początek o godzinie 20.00.
Podczas występu zbierany będzie materiał do pierwszego teledysku artystki.
XVIII edycja Letniej Sceny [finał]
31 sierpnia, godz. 19.00
BYŁAM SEKRETARZEM MARSZAŁKA PIŁSUDSKIEGO
według Kazimiery Iłłakowiczówny
Monodram Ewy Dałkowskiej Byłam sekretarzem Marszałka Piłsudskiego powstał na podstawie fragmentów poezji i prozy Kazimiery Iłłakowiczówny, która w latach 1926 1935 była osobistą sekretarką Marszałka Piłsudskiego. Pełna anegdot opowieść będąca hołdem dla Marszałka.
Występuje: Ewa Dałkowska
72. rocznica likwidacji Litzmannstadt Getto [obchody]
72 lata temu, 29 sierpnia 1944 roku, odszedł ostatni transport Żydów z łódzkiego getta do obozu Auchwitz-Birkenau. Tym samym nastąpiła całkowita likwidacja Litzmannstadt Getto.
31 sierpnia (środa)
godz. 17.00 i 19.00 Listy z getta – spektakl teatru Trzcina z Tomaszowa Mazowieckiego
Miejsce: Galeria OFF Piotrkowska, ul. Piotrkowska 138/140
Najlepsze zdjęcia polskich fotoreporterów w łódzkiej Galerii FF [wystawa]
W Galerii FF w Łódzkim Domu Kultury można oglądać zdjęcia laureatów 12. edycji konkursu fotografii prasowej BZ WBK Press Foto. Wśród 156 prezentowanych zdjęć jest również fotoreportaż Michała Siarka, łódzkiego laureata konkursu.
Nagrodzone w tym roku zdjęcia to najważniejsze wydarzenia z życia społecznego i politycznego, które towarzyszyły nam w minionym roku. Wśród nich znalazły się m.in. wybory parlamentarne i prezydenckie, wątki migracyjne, a także zwykła polska codzienność przedstawiona przez Joannę Mrówkę na tegorocznym Zdjęciu Roku.
Na uwagę zasługuje również fotoreportaż Michała Siarka zrobiony w Macedonii, który zajął 3 miejsce w kategorii Kultura i sztuka.- Działania rządu Nikoli Gruevskiego skoncentrowane na stworzeniu hybrydowej tożsamości narodowej w młodej republice były początkowo skupione na wypełnieniu historycznej luki za pomocą narodowej architektury, przeciwko czemu radykalnie sprzeciwiła się Grecja. Ponad 2000 lat po upadku Imperium, dwa kraje otworzyły spór o etnosy i dzieje tak odległe, że prawie nierzeczywiste, lecz wymiar tego konfliktu to nie jedynie kwestia nomenklatury. Podczas, gdy architekci w Skopje otwarcie przyznają się do fascynacji “teorią ruin” Alberta Speera, świat zachodu w swoich romantycznych zrywach często przeglądał się w antycznych wzorcach. To pryncypialne spory o pierwszeństwo i prawa do Interpretacji historii w kontekście wielkiej polityki – opowiadałódzki fotograf.
Wystawa w Galerii FF prezentuje156 zdjęć, które zostały wybrane przez Jury pod przewodnictwem Macieja Jeziorka, w składzie: Anna Brzezińska-Skarżyńska, Waldemar Kompała, Chris Niedenthal i Agnieszka Rayss, spośród ponad 6 tys. fotografii nadesłanych przez 348 fotoreporterów. Są one prezentowane w sześciu kategoriach: Wydarzenia, Życie Codzienne, Sport, Człowiek, Kultura i Sztuka oraz Przyroda.
Wystawę można oglądać do 7 września.