Piątek, 26 sierpnia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Muzyka naznaczona teatrem. V Międzynarodowy Festiwal Teatralny “Retroperspektywy” [teatr]
Dajemy marzenia, emocje i miłość, zamiast hierarchizacji i systemów, mówią twórcy festiwalu. Cztery dni upłyną pod znakiem warsztatów, popołudnia i wieczory umilą sztuki teatralne, a noce wypełni muzyka.
Teatr CHOREA zaprasza do świętowania muzyki w teatrze. Tegoroczna edycja jest ukierunkowana na teatry, w których muzyka jest pomostem pomiędzy słowem i ruchem. Ona jest kodem do odczytywaniakażdego spektaklu – tłumaczy dyrektor artystyczny festiwalu – Tomasz Rodowicz.
Zmiany cywilizacyjne, kulturowe i polityczne następują w ostatnich dekadach tak gwałtownie, że teatr musi dostosować do nich swój język – dodają artyści. – Znienawidzone słowo Error i reakcje, jakie nam towarzyszą, gdy pojawia się na ekranie taki komunikat, także trzeba umieć pokazać w teatrze. Wtedy pomocna okazuje się muzyka, ona staje się językiem, który potrafimy zrozumieć.
Piątek, 26sierpnia
18:00
“ENGI VENGI” – koncert Wielkiego Chóru Młodej CHOREI (Polska)
Ze specjalnym udziałem Theodosiiego Spassova (Gruzja)
Szklany hall, Art_Inkubator w Fabryce Sztuki w Łodzi
20:00
//ERROR404// – spektakl grupy TAKE OVER, Teatr CHOREA (Polska)
Sala A_22, Art_Inkubator w Fabryce Sztuki w Łodzi
21:00
THE CITY” – spektakl Incubator Theatre (Izrael)
Scena Art_Inkubatora w Fabryce Sztuki w Łodzi
ok. 22:30
JAM SESSION
Szklany hall, Art_Inkubator w Fabryce Sztuki w Łodzi
WARSZTATY
10:00 – 15:00
“INDYJSKI RYTM”
Warsztaty perkusyjne z Sandipem Bhattacharya (Indie)
Sala B_101, Art_Inkubator w Fabryce Sztuki w Łodzi
Domoffon 2016. Muzyka, kino, wystawy, alternatywa [PROGRAM]
Kilkudziesięciu wykonawców, trzy sceny, giełda fonograficzna, wystawy i kino plenerowe – tak zapowiada się druga edycja festiwalu Domoffon.
Ostatni weekend sierpnia, na terenie strefy OFF Piotrkowska, zdominuje muzyka niezależna. Będzie można usłyszećzarówno uznanych artystów, jak i młodych muzyków. Główną gwiazdą tegorocznej edycji Domoffonu będzie zespół Wire. – To jest zespół, który od 30 lat występuje i wciąż wydaje płyty. Chcemy co roku zapraszać prawdziwe legendy muzyki alternatywnej. W zeszłym roku to był zespół The Fall, a w tym roku Wire – mówi Kuba Wandachowicz jeden z organizatorów festiwalu.
Oprócz koncertów w programie zaplanowano też pokazy kina plenerowego, kiermasz niezależnych wytwórni płytowych, wykłady i wystawy
W tym roku Domoffon jest współorganizowany przez Łódzkie Centrum Wydarzeń, które dofinansowało imprezę kwotą 120 tysięcy złotych.
Sprawdź program:
Piątek 26.08
14:00 14:45 Hoszpital
15:15 16:00 Kurws
16:30 17:30 Król
18:00 19:00 No Joy
19:30 20:30 Wire
21:00 22:00 Omar Souleyman
SCENA KLUB DOM
Piątek 26.08
22:00 22:45 Kopyta Zła
23:15 00:00 Demolka
00:30 01:15 TRYP
01:45 02:45 Formacja Cmentarz
03:00 07:00 WIXAPOL S. A.
SCENA GALERIA OFF
Piątek 26.08
22:00 23:00 Six
23:00 00:00 Paryss
00:00 01:00 Souvenir de Tanger
01:00 03:00 Lakker
03:00 05:00 Kobosil
05:00 07:00 Samogęste
Podróż przez trzy dekady polskiej piosenki. Koncert na zwieńczenie wakacji [muzyka]
Dobiegają końca letnie koncerty organizowane przez Miejski Ośrodek Kultury w Piotrkowie Trybunalskim. W piątek, 26 sierpnia, na dziedzińcu tej placówki, odbędzie się ostatni z nich.
Krystyna Jankowska,kierownik działu merytoryczno-artystycznego w Miejskim Ośrodku Kultury mówi, że będzie to muzyczna podróż przez trzy dekady polskiej piosenki. – Usłyszymy takie przeboje jak np. “Pod Papugami”, “Nikt na świecie nie wie”, “Zakochani są wśród nas”, czy “Zawsze gdzieś czeka ktoś”. Muzyczny klimat jest gwarantowany – zapewnia Jankowska.
Piosenki minionych trzech dekad zaśpiewają utalentowani, młodzi piotrkowianie.
To będzie już czwarty koncert, jaki odbył się tego lata na dziedzińcu piotrkowskiego MOK-u. Do tej pory można było posłuchać muzyki reggae, bluesa i jazzu.
Początek piątkowego koncertu o 19.00.
Najlepsze zdjęcia polskich fotoreporterów w łódzkiej Galerii FF [wernisaż]
W piątek, 26 sierpnia o godz. 18 w Galerii FF w Łódzkim Domu Kultury odbędzie się wernisaż wystawy zdjęć laureatów 12. edycji konkursu fotografii prasowej BZ WBK Press Foto. Wśród 156 prezentowanych zdjęć jest również fotoreportaż Michała Siarka, łódzkiego laureata konkursu.
Nagrodzone w tym roku zdjęcia to najważniejsze wydarzenia z życia społecznego i politycznego, które towarzyszyły nam w minionym roku. Wśród nich znalazły się m.in. wybory parlamentarne i prezydenckie, wątki migracyjne, a także zwykła polska codzienność przedstawiona przez Joannę Mrówkę na tegorocznym Zdjęciu Roku.
Na uwagę zasługuje również fotoreportaż Michała Siarka zrobiony w Macedonii, który zajął 3 miejsce w kategorii Kultura i sztuka.- Działania rządu Nikoli Gruevskiego skoncentrowane na stworzeniu hybrydowej tożsamości narodowej w młodej republice były początkowo skupione na wypełnieniu historycznej luki za pomocą narodowej architektury, przeciwko czemu radykalnie sprzeciwiła się Grecja. Ponad 2000 lat po upadku Imperium, dwa kraje otworzyły spór o etnosy i dzieje tak odległe, że prawie nierzeczywiste, lecz wymiar tego konfliktu to nie jedynie kwestia nomenklatury. Podczas, gdy architekci w Skopje otwarcie przyznają się do fascynacji “teorią ruin” Alberta Speera, świat zachodu w swoich romantycznych zrywach często przeglądał się w antycznych wzorcach. To pryncypialne spory o pierwszeństwo i prawa do Interpretacji historii w kontekście wielkiej polityki – opowiadałódzki fotograf.
Wystawa w Galerii FF zaprezentuje 156 zdjęć, które zostały wybrane przez Jury pod przewodnictwem Macieja Jeziorka, w składzie: Anna Brzezińska-Skarżyńska, Waldemar Kompała, Chris Niedenthal i Agnieszka Rayss, spośród ponad 6 tys. fotografii nadesłanych przez 348 fotoreporterów. Są one prezentowane w sześciu kategoriach: Wydarzenia, Życie Codzienne, Sport, Człowiek, Kultura i Sztuka oraz Przyroda.
Wystawie w Łodzi towarzyszyć będą dwudniowe, bezpłatne warsztaty fotograficzne dla młodzieży i dorosłych, które odbędą się 26 i 27 sierpnia. Zajęciaprowadzi młoda polska fotografka Karolina Jonderko.
Muzyka w łódzkich fabrykach na finiszu [koncert]
Pikniki u Grohmana, Geyer Music Factory i Manu Summer Jazz Sundays – to trzy wakacyjne propozycje, dzięki którym muzyki mogliśmy słuchać na terenie łódzkich fabryk. Pomysłodawcą i głównym organizatorem wydarzeń jest koncertmistrz Filharmonii Łódzkiej Tomasz Gołębiewski.
Fabryka Grohmana, czyli przestrzeń Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej przez cały lipiec była miejscem pikników połączonych z koncertami. Publiczność na kocach, dzieci w strefie rozrywki i artyści na plenerowej scenie. W repertuarze nie zabrakło muzyki klasycznej, filmowej i rozrywkowej.
Co piątek na terenie Białej Fabryki Ludwika Geyera można było posłuchać między innymi Wojtka Waglewskiego z synami, rodziny Miśkiewiczów, Trebuniów-Tutków oraz Zielińskich, tworzących zespół Skaldowie. Ósmą edycję festiwalu zakończy występ orkiestry Grohman O!, stanowiącej swoistego rodzaju rodzinę, złożoną z muzyków Filharmonii Łódzkiej, którą kieruje Tomasz Gołębiewski.
Z kolei w wakacyjne niedziele na rynku Manufaktury gościł jazz w ramach siódmej edycji Manu Summer Jazz Sundays. W tym roku na koncertach dominowaligitarzyści,zajmujący cztery pierwsze miejsca w rankingu Jazz Forum. Pod wspólnym hasłem GUITAR&CO czeka nas jeszcze koncert Artura Lesickiego.