Niedziela, 7 sierpnia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty… Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Młody jazz w Altanie. Kolejny koncert w Parku Źródliska [muzyka]
Studenci specjalności jazzowych Akademii Muzycznej w Łodzi wystąpią na kolejnym koncercie w Parku Źródliska.
Specjalności jazzowe pojawiły się w programie studiów łódzkiej Akademii niedawno. Trzej wykonawcy zapowiadanego koncertu należą do pierwszego rocznika studentów jazzu, którzy rozpoczęli naukę w 2015 roku i właśnie ukończyli pierwszy rok studiów: Dariusz Stanisławski w klasie saksofonu jazzowego Jacka Delonga, Szymon Szyszka w klasie fortepianu Witolda Janiaka i Bartosz Stępień w klasie perkusji Piotra Biskupskiego. Kontrabasista Rafał Różalski rozpocznie studia pod kierunkiem Pawła Puszczało w październiku.
W Parku Źródliska w ich wykonaniu usłyszymy jedenaście utworów. Będą mniej i bardziej znane tematy muzyczne, zróżnicowane stylistycznie, m.in. ballady, trochę swingu, bebopu i latynoskich rytmów.
Koncert rozpocznie się o 17. Wstęp wolny
Akademia Duckie Deck. O współczesnych technologiach dla najmłodszych [warsztaty]
W Łodzi odbędą się cykliczne warsztaty dotyczące najnowszych technologii. Choć zajęcia powstają głównie z myślą o dzieciach, nie zabraknie także atrakcji dla dorosłych. Udział w części warsztatów jest bezpłatny.
W pierwszy weekend sierpnia Widzewska Manufaktura zamieni się w Akademię Duckie Deck. Odbędą się cykliczne warsztaty, łączące w swoim programie nowe technologie i edukację. Ich uczestnicy będą mieli okazję poznać tajniki budowy i programowania robotów, a także dowiedzieć się jak działają gogle z wirtualną rzeczywistością. Najmłodsi będą mogli skorzystać ze specjalnej strefy dla małych architektów.
Współorganizator warsztatów Marek Przystaś zachęca do wzięcia udziału w zajęciach, zapowiadając, że większość z nich jest bezpłatna. – W przypadku warsztatów, które wymagają specjalistycznego sprzętu, takich jak zajęcia z robotami, pokrywamy koszty tych materiałów z wejściówek mówi. – Każdy kto chciałby się zapisać na zajęcia powinien wejść na naszą stronę internetową albo przyjść jutro na róg Mickiewicza i Piotrkowskiej. Będziemy tam od 13 do 16. Nie powinno być żadnego problemu ze znalezieniem nas ponieważ będzie z nami 6- metrowa, dmuchana kaczka zapowiada Przystaś.
Wiceprezes Widzewskiej Manufaktury Stanisław Zaręba zdradza, że w dniach imprezy przestrzeń WI-MY będzie otwarta dla wszystkich mieszkańców. – Otwieramy dla zwiedzających wszystkie pomieszczenia oraz park. Wstęp na nasz teren będzie bezpłatny. Czekamy przy Piłsudzkiego 135 zachęca Zaręba.
Dotychczas w Akademii Duckie Deck wzięło udział kilkanaście tysięcy dzieci. Zajecia odbyły się między innymi w Krakowie, Warszawie, Trójmieście, Poznaniu i Wrocławiu.
Akademia Animatora Kultury. Nabór dla kulturalnych managerów [ostatni dzień]
Organizator Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej “Kamera Akcja” zaprasza na czterotygodniową Akademię Animatora Kultury. To już druga edycja warsztatów przeznaczonych dla młodych ludzi, którzy chcieliby swoją przyszłość wiązać z organizacją wydarzeń kulturalnych, szczególnie filmowych.
Akademia Animatora Kultury to darmowy, letni kurs organizacji i animacji kultury, z którego uczestnicy dowiedzą się szczegółowo, jak wygląda od kuchni” praca podczas wydarzeń kulturalnych. Kurs ten to pierwszy krok do pracy w kulturze. Dzięki warsztatom uczestnicy będą mieli okazję szkolić się od doświadczonych animatorów kultury. -Aktywny, czynny udział w wydarzeniu kulturalnym to całkiem coś innego, niż planowanie go od podstaw. Akademia ma na celu uświadomienie tego, jak wiele różnorodnych działań składa się na dobrą organizację mówi Malwina Czajka jedna z pomysłodawczyń Akademii.
Akademia Animatora Kultury to siedem spotkań warsztatowych i cztery dni pracy przy festiwalu. Warsztaty będą miały zarówno formę teoretyczną, jak i ćwiczeniową. Uczestnicy będą mieli niepowtarzalną okazję, aby wiedzę zdobytą podczas kursu wykorzystać w praktyce, ponieważ finałem spotkań będzie współpraca przy jednym z najważniejszych wydarzeń filmowych w Łodzi 7. Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej “Kamera Akcja”, który odbędzie się w dniach 6-9 października 2016 roku.
Aby wziąć udziałw kursiewystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy pod linkiem:http://goo.gl/forms/MvgR3tTCPYPfn97H2,w którym należy napisać parę zdań o sobie, umotywować swój udział w Akademii Animatora Kultury FKA.Nabór zgłoszeń trwa do7 sierpnia (niedziela) do północy.
Więcej informacji na stronie:http://kameraakcja.com.pl/
Kolory Polski 2016. Filharmonia Łódzka podróżuje po raz siedemnasty [muzyka]
Do 2 września zabrzmią kompozycje klasyczne, jazz i popularna muzyka rozrywkowa. Wśród gwaizd tegorocznego festiwalu sa między innymi Ewa Bem i Stanisław Soyka. – To turystyczna propozycja, rządzi się nieco innymi prawami, ubieramy się swobodniej i podróżujemy w innej atmosferze. Koncerty odbywają się w plenerze, w zamkach, ale także w kościołach i w klasztorach. Festiwal się rozwija wraz z nim dojrzewa też publiczność. Mamy wielu stałych melomanów, ale pojawiają się też nowi, a to bardzo cieszy – mówi dyrektor Filharmonii Łódzkiej Tomasz Bęben.
W programie dominują autorskie projekty, inspirowane folklorem i sztuką dawną, oraz niekonwencjonalne opracowania muzyki klasycznej i rozrywkowej. Na wszystkie koncerty (poza finałowym w siedzibie Filharmonii Łódzkiej) wstęp jest wolny.