Karl Dedecius. Literatura – Dialog – Europa. Finał łódzkiego projektu
Premiera wydawnictwa “Karl Dedecius. Literatura – Dialog – Europa” zakończyła międzynarodowy projekt Muzeum Miasta Łodzi, poświęcony wybitnemu tłumaczowi i propagatorowi kultury polskiej na świecie.

Przez dwa lata Muzeum prezentowało wystawy poświęcone Karolowi Dedeciusowi, organizowało między innymi warsztaty dla tłumaczyi interdyscyplinarne panele dyskusyjne. – Chcieliśmy, żeby ten projekt miał współczesny wymiar, stąd na przykład spotkania tłumaczy z różnych krajów. Odbyły się także warsztaty dla mieszkańców z domu urodzenia Dedeciusa przy Wólczańskiej w Łodzi. Nie chcemy, żeby wraz z zakończeniem projektu, skończyło się także zainteresowanie postacią Karla Dedeciusa – mówi kuratorka projektu Marta Skłodowska.
Czytaj także: Zmarł Karl Dedecius. Łodzianin i popularyzator kultury
W ramach projektu powstał także ogólnodostępny scenariusz lekcji o Karlu Dedeciusie. Pojawił się tez pomysł upamiętnienia tłumacza w przestrzeni miejskiej. – Bardzo byśmy chcieli, żeby przyszły pasaż, który połączy ulice Moniuszki i Tuwima, był też takim symbolicznym pasażem, łączącym wiele kultur. Oczywiście imię Karla Dedeciusa może być nadane temu miejscu dopiero pięć lat po śmierci tłumacza, ale już teraz chcemy zasygnalizować, że byłoby to naprawdę godne miejsce dla tego łodzianina – mówi Przemysław Owczarek, dyrektor Domu Literatury w Łodzi.
Karl Dedecius urodził się w Łodzi w 1921 roku, zmarł w lutym we Frankfurcie nad Menem.
WIĘCEJ INFORMACJIO KULTURALNEJ ŁODZI I REGIONIE. SPRAWDŹ TEŻ NASZ KALENDARZ WYDARZEŃ. |