Czwartek, 26 maja
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty… Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Ostatni z koncertów Orkiestry Kameralnej Polish Camerata [muzyka]
Ostatni koncerty Orkiestry Kameralnej Polish Camerata odbędzie się w ramach projektu “Mozartowi 41 symfonii w 260 rocznicę urodzin” odbędzie się w Kościele oo. Jezuitów przy Sienkiewicza w Łodzi.
Orkiestra Kameralna Polish Camerata powstała w 1990 roku z inicjatywy uznanego polskiego wiolonczelisty i pedagoga prof. Stanisława Firleja. Zespół składa się z muzyków Filharmonii im. A. Rubinsteina w Łodzi oraz kadry dydaktycznej Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi.
W swoim repertuarze posiada utwory instrumentalne i wokalno-instrumentalne kompozytorów od baroku do współczesności, specjalizując się w wykonawstwie wielkich form oratoryjno-kantatowych, wystawianych z powodzeniem we współpracy ze znakomitym Zespołem Wokalnym all Antico. Z orkiestrą występowali tak znamienici soliści, jak: Eugene Indijć, Anna Fedorova, Piotr Pławner, Krzysztof Jakowicz, Marta Boberska, Urszula Kryger, Czesław Gałka, Piotr Kusiewicz, Ryszard Minkiewicz, a także znany aktor Bronisław Wrocławski. W roku 2010 w związku z jubileuszem 20.lecia powstania orkiestry, zespół otrzymał Odznakę Honorową – Zasłużony dla Kultury Polskiej.
Ostatni koncert odbędzie się w czwartek, 26 maja, godz. 18:30, w Kościele Ojców Jezuitów przy Sienkiewicza 60. Wstęp wolny.
Filozofia po góralsku w Szwalni [teatr]
Zrealizowana ze studentami PWSFTviT sceniczna adaptacja “Filozofii po Góralsku” jest pretekstem i wstępem do przywołania wspomnień o ks. Tischnerze.
Studenci Wydziału Aktorskiego PWSFTviT próbują odczytać i opowiedzieć widzom dzieło Księdza Profesora. Reżyseruje Marcin Brzozowski.
Na scenie zaprezentują się:Aleksandra Przesław, Karolina Sawka, Aleksandra Chapko, Diana Krupa, Marianna Zydek, Michał Styczeń, Dominik Ochociński, Cezary Kołacz, Tomasz Marczyński, Kamil Wodka, Wojciech Lato.
“Filozofię po góralsku” zobaczymy 26 maja o godzinie 19 w Teatrze Szwalnia przy ulicy Struga 90. Wstęp wolny.
Frankiewicz, Kurek i Pietraszewski w klubie Żarty Żartami [muzyka]
Na słuchaczy, którzy w czwartek pojawią się przy ulicy Wólczańskiej czeka spora improwizacji i eksperymentalnych brzmień.
Adam Frankiewicz to muzyczny grabieżca i improwizator, współczesny kompozytor i reżyser teatralny. Jest założycielem niezależnego wydawnictwa Pionierska Records i współtwórcą projektów Ojun, Grupa Etyka Kurpina, ZXSinclair i Tape.
Prowadzi warsztaty dźwiękowe i zajmuje się pisaniem scenariuszy słuchowisk. Występował na takich festiwalach jak Unsound, Open Source Art, Magnetofon i UpToDate.
Kultura Dostępna w kinach Helios [film]
W każdy czwartek o godz. 18:00 bilety na wybrane polskie filmy w naszych kinach kosztują tylko 10 złotych.
Kultura Dostępna to projekt, dzięki któremu szerokie grono odbiorców może zapoznać się z polską sztuką filmową. Operatorem projektu Kultura Dostępna jest Narodowe Centrum Kultury.
26 maja zaplanowano projekcję filmu “Niewinne” w reżyserii Anne Fontaine.
Masz pomysł na komedię? Zgłoś się do Teatru Powszechnego [nabór]
Jeszcze do 30 czerwca trwa nabór prac do piątej edycji Ogólnopolskiego konkursu na napisanie współczesnej polskiej komedii “Komediopisanie”.
– “Komediopisanie” to bardzo ważna inicjatywa nie tylko dla Teatru Powszechnego w Łodzi. Poczucie humoru tożsame z miejscem naszego dorastania, kształcenia i zamieszkania, jest wartością niezbędną, którą powinniśmy pielęgnować. Dlatego tak ważne jest, aby polski teatr, obok świetnych sztuk obcojęzycznych tego gatunku prezentował współczesne polskie komedie. Upominamy się o komedię, bo cały czas jest ona dla polskiego teatru wstydliwa i twórcy młodego pokolenia traktują ją po macoszemu. Zdaję sobie sprawę, że z dnia na dzień ten stan rzeczy się nie zmieni i że projekt “Komediopisanie” wymaga czasu, czułości i cierpliwości osób, które włączą się w jego realizację. Ale wierzę, że warto. Że konsekwentną pracą stworzymy kanon współczesnej polskiej komedii mówi pomysłodawczyni projektu dyrektor Ewa Pilawska.
Do tej pory laureatami konkursu byli między innymi Juliusz Machulski, Paweł Mossakowski, Dominik W. Rettinger, Jarosław Jakubowski, Fred Apke, Przemysław Jurek, Michał Kmiecik i Radosław Paczocha. Sztuki nagrodzone w konkursie miały swoje prapremiery na scenie Teatru Powszechnego w Łodzi, były tłumaczone na języki obce i przesłane do krajowych i zagranicznych agencji dramaturgicznych, a także opublikowane w wydanej przez Polskie Centrum Komedii “Antologii współczesnej polskiej komedii”.
Pula nagród w konkursie wynosi 70tysięcy złotych.Jury rozdysponuje je wśród laureatów, których poznamy w styczniu 2017 roku.
Teksty na piątą edycję można wysyłać do 30 czerwca 2016 r. na adres Teatru Powszechnego w Łodzi z dopiskiem “Komediopisanie”.