Środa, 18 maja
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty… Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Kameralne kwintesencje w Muzeum Sztuki [koncert]
Twórczość kompozytorów XX wieku będzie prezentowana w łódzkim Muzeum Sztuki. Na początek cyklu “Kameralne kwintesencje” muzyka Pawła Kleckiego.
Każde spotkanie poświęcone będzie jednemu kompozytorowi żyjącemu w XX wieku, a jego twórczość zostanie zaprezentowana poprzez muzykę kameralną.
18 maja odwiedzający ms przy ul. Więckowskiego 36 (początek koncertu o 19) będą zaś mogli wziąć udział w koncercie poświęconym muzyce łódzkiego kompozytora i dyrygenta Pawła Kleckiego, który w wieku zaledwie 25 lat poprowadził kompozytorski koncert z orkiestrą Filharmoników Berlińskich.
W programie pierwszej odsłony cyklu znalazły się m.in.: “Sonata na skrzypce solo op. 26” oraz “Trio smyczkowe op. 29”. Utwory wykonają: Piotr Tarcholik (skrzypce) oraz Trio Canone all’unisono w składzie: Magdalena Szczepanowska (skrzypce), Damian Kułakowski (altówka), Piotr Hausenplas (wiolonczela).
Kolejne koncerty poświęcone będą między innymi twórczości Pawła Szymańskiego, Romana Palestra i Grażyny Bacewicz.

“Carska Filiżanka”, czyli podróż w przeszłość z Michałem Głowińskim [spotkanie]
Podczas kolejnej odsłony cyklu “Czytam więc jestem” spotkamy się z Michałem Głowińskim, autorem “Carskiej filiżanki”.
To opowieść o przeszłości, którą można przeżyć, ale nie można z niej wyjść. Wraz z bohaterem wędrujemy po wojennym dzieciństwie, znaczonym kolejnymi kryjówkami przed nazistami i chcącymi go wydać Polakami oraz młodości, przypadającej na czasy PRL-u.
Michał Głowiński jest teoretykiem i historykiem literatury, krytykiem literackim, eseistą, prozaikiem.Ma na swoim koncie wiele prac naukowych, które inspirowały całe pokolenia polonistów. Od końca lat 90. skupił się przede wszystkim na pisaniu prozy wspomnieniowej, która mieści się w nurcie literatury przedstawiającej historie polskich Żydów.
Cykl Czytam więc jestem jest jedną ze stałych propozycji Poleskiego Ośrodka Sztuki. Spotkanie z Michałem Głowińskim odbędzie się w środę, 18 maja o godzinie 18 przy Krzemienieckiej 2a.

Spotkanie “Plecak fotografa przyrody, czyli co oprócz aparatu przydaje się w terenie” [fotografia]
Związek Polskich Fotografów Przyrody zaprasza na spotkanie poświęcone uwiecznianiu na zdjęciach otaczającej nas natury.
– Będziemy oglądać i omawiać fotografie nagradzane w konkursach fotograficznych, ale co ciekawsze, będziemy pokazywać co każdy fotograf przyrody ma w swoim plecaku w terenie. I nie chodzi tu tylko o aparat, ale o różne przydatne gadżety, które ułatwiają fotografowanie – zachęcaMichał Ludwiczak, prezes Okręgu ŁódzkiegoZwiązku Polskich Fotografów Przyrody.
Spotkanie zatytułowane “Plecak fotografa przyrody, czyli co oprócz aparatu przydaje się w terenie” odbędzie się 18 maja o godz. 18:30 w Łódzkim Domu Kultury.

Apostrof. Nowy festiwal w Łodzi [literatura]
Manuela Gretkowska,Andrzej Ziemiański i Gaja Grzegorzewska to pierwsze gwiazdy, które przyjadą do Łodzi na Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury.
W ramach festiwalu odbędzie się ponad 70 wydarzeń w ośmiu miastach Polski. W programie znajdą się spotkania autorskie z najbardziej lubianymi i cenionymi pisarzami, tematyczne panele dyskusyjne, warsztaty i spacery literackie. Wspólnie z zaproszonymi autorami i krytykami literackimi, czytelnicy będą mieli okazję porozmawiać o zjawiskach charakterystycznych dla współczesnej prozy czy problemach istotnych w debacie społecznej, ale też po prostu spotkać swoich ulubionych pisarzy.
Opiekę kuratorską nad festiwalem objęła Sylwia Chutnik pisarka, dziennikarka i kulturoznawczyni, laureatka Paszportu Polityki, trzykrotnie nominowana do Nagrody Literackiej Nike.
Festiwal potrwa do 22 maja. Poza Łodzią festiwal zawita do Gdańska, Poznania, Wrocławia, Warszawy, Krakowa, Katowic i Szczecina. Kolejne informacje na temat programu zostaną ujawnione na początku maja.
PROGRAM Empik Manufaktura
18.05 18:00 Spotkanie zAndrzejem Ziemiańskim, prowadzenie Maciej Trojanowski

Masz pomysł na komedię? Zgłoś się do Teatru Powszechnego [nabór]
Jeszcze do 30 czerwca trwa nabór prac do piątej edycji Ogólnopolskiego konkursu na napisanie współczesnej polskiej komedii “Komediopisanie”.
Wartoprzeczytać
– “Komediopisanie” to bardzo ważna inicjatywa nie tylko dla Teatru Powszechnego w Łodzi. Poczucie humoru tożsame z miejscem naszego dorastania, kształcenia i zamieszkania, jest wartością niezbędną, którą powinniśmy pielęgnować. Dlatego tak ważne jest, aby polski teatr, obok świetnych sztuk obcojęzycznych tego gatunku prezentował współczesne polskie komedie. Upominamy się o komedię, bo cały czas jest ona dla polskiego teatru wstydliwa i twórcy młodego pokolenia traktują ją po macoszemu. Zdaję sobie sprawę, że z dnia na dzień ten stan rzeczy się nie zmieni i że projekt “Komediopisanie” wymaga czasu, czułości i cierpliwości osób, które włączą się w jego realizację. Ale wierzę, że warto. Że konsekwentną pracą stworzymy kanon współczesnej polskiej komedii mówi pomysłodawczyni projektu dyrektor Ewa Pilawska.
Do tej pory laureatami konkursu byli między innymi Juliusz Machulski, Paweł Mossakowski, Dominik W. Rettinger, Jarosław Jakubowski, Fred Apke, Przemysław Jurek, Michał Kmiecik i Radosław Paczocha. Sztuki nagrodzone w konkursie miały swoje prapremiery na scenie Teatru Powszechnego w Łodzi, były tłumaczone na języki obce i przesłane do krajowych i zagranicznych agencji dramaturgicznych, a także opublikowane w wydanej przez Polskie Centrum Komedii “Antologii współczesnej polskiej komedii”.
Pula nagród w konkursie wynosi 70tysięcy złotych.Jury rozdysponuje je wśród laureatów, których poznamy w styczniu 2017 roku.
Teksty na piątą edycję można wysyłać do 30 czerwca 2016 r. na adres Teatru Powszechnego w Łodzi z dopiskiem “Komediopisanie”.
