Niedziela, 15 maja
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty… Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
“Tak daleko, tak blisko”. Ostatnia projekcja KineDok [film]
W ostatniej przed wakacjami odsłonie KineDok w Owocach i Warzywach zobaczymy słowacki dokument “Tak daleko, tak blisko”.
Film ukazuje zwyczajne życie i codzienne problemy, z jakimi borykają się rodziny dzieci autystycznych. Obraz jest oparty na konkretnych, autentycznych sytuacjach, które zestawione ze sobą tworzą ten pełnometrażowy dokument.
Film powstał w koprodukcji z organizacją non-profit Andreas, jedyną organizacją na Słowacji, która oferuje rodzinom dotkniętym autyzmem pomoc w diagnozowaniu i radzeniu sobie z chorobą. Film był pokazywany m.in. na Jihlava International Documentary Film Festival.
Projekcja odbędzie się w niedzielę, 15 maja o godzinie 18 w Klubokawiarni Owoce i Warzywa przy Traugutta 18. Wstęp wolny.

Muzyczna odsłona Festiwalu Kawy [koncerty]
Podczas drugiej edycji wydarzenia zaprezentuje się dziewięciu młodych, łódzkich artystów.
W niedzielę (15 maja) wystąpią:
12:00 -OCD
13:00 -Soaps
14:00 -Dream Experience
15:00 -Revlovers
Wszystkie koncerty odbędą się w klubie Wytwórnia przy ulicy Łąkowej 29. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

“Turandot” Pucciniego w łódzkiej operze [spektakl]
Maestro Antoni Wit pokieruje najnowszą premierą w Teatrze Wielkim w Łodzi. To “Turandot” Giacomo Pucciniego.
Libretto autorstwaGiuseppe Adami i Renato Simoni oparte jest na podstawie sztuki “Turandot” Carla Gozziego. W warstwie fabularnej to historia księżniczki Turandot, która przygotowała zagadki dla każdego księcia, który zapragnie ją poślubić. Za złą odpowiedź, płaci się życiem. Jest jednak ktoś, kto zna poprawne odpowiedzi na wszystkie trzy pytania.
Będzie to pierwszy wystawienie dzieła Pucciniego w łódzkiej operze. Reżyseria powierzona została polskiemu reżyserowi i aktorowi teatralnemu, dyrektorowi Teatru Groteska w Krakowie Adolfowi Weltschekowi. Dekoracje i kostiumy zaprojektowane zostały przez Małgorzatę Zwolińską realizująca swoje prace w licznych teatrach w całej Polsce, natomiast kierownictwo muzyczne spoczywa w rękach Maestro Antoniego Wita.
W obsadzie wielu gości, to między innymi Elena Baramova, Jee Hye Han, Charles Kim i James Lee. Nie zabraknie też artystów doskonale znanych ze sceny Wielkiego, jak chociażby Patrycji Krzeszowskiej i Andrzeja Kostrzewskiego.
Kolejne pokazy zaplanowano 15 i 17 maja.

Święto ulicy Piotrkowskiej w Łodzi [PROGRAM]
Dodaniem kolejnego centymetra do Obelisku Piotrkowskiej rozpoczęło się tegoroczne święto reprezentacyjnej ulicy Łodzi, które potrwa do niedzieli. W programie m.in. regaty, pokazy ratownictwa medycznego czy zabawy dla najmłodszych.
Włodzimierz Adamiak z Fundacji Ulicy Piotrkowskiej przekonuje, że jest to już tradycja, która z pewnością będzie pielęgnowana. – Dokładamy dzisiaj 194 element obelisku ulicy Piotrkowskiej. Co roku uzupełniamy go o jeden centymetr – dodaje.
Architekt Miasta Marek Janiak dodaje, że obelisk ma uświadamiać, że wszystko wymaga czasu, a tworzenia tradycji też trzeba nauczyć się. – Za czterysta to ten obelisk będzie miał sześć metrów. Instalacja pokazuje jak czas wpływa na zmiany i jak bardzo potrzebna jest cierpliwość, aby zaobserwować zmiany – mówi.
HARMONOGRAM WYDARZENIA
15 maja – X Akademickie Regaty Ulicy Piotrkowskiej
Pasaż Józewskiego przy Off Piotrkowska – Plac Wolności – Pasaż Józewskiego przy Off Piotrkowska
9:00 – 10:00 Przejazdy próbne i eliminacje
11:00-11:30 Wyścig pierwszy (załogi akademickie)
Wartoprzeczytać
11:30-12:00 Wyścig drugi (załogi akademickie)
12:00-12:30 Wyścig trzeci (załogi akademickie)
13:00-13:45 Rozdanie nagród (scena na pasażu Schillera)
Amatorskie Regaty Ulicy Piotrkowskiej
pasaż Schillera – pasaż Rubinsteina
14:00-17:00 Wyścigi załóg amatorskich
17:30-18:00 Rozdanie nagród (scena na pasażu Schillera)
