Środa, 11 maja
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty… Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Fado nowego pokolenia [koncert]
W klubie Wytwórnia wystąpi portugalczyk Joo de Sousa, który w swojej twórczości łączy współczesne gatunki muzyczne z brzmieniem tradycyjnego fado.
Joo de Sousa to wokalista, gitarzysta i kompozytor pochodzący z Porto w Portugalii. Polskiej publiczności dał się on poznać jako finalista czwartej edycji programu X-Factor.
Dziś ma na swoim koncie setki koncertów zagranych w naszym kraju, współpracę z Andrzejem Smolikiem i grupą Mikromusic oraz wydanie dwóch albumów.
Wokalista zadebiutował w 2012 roku płytą ”Joo de Sousa & Fado Polaco” wypełnioną zarówno klasykami muzyki fado, jak i autorskimi kompozycjami artysty utrzymanymi w bardziej współczesnym duchu. 17 kwietnia 2016 roku muzyk powrócił z drugim wydawnictwem zatytułowanym ”Luta”.
Krążek ten jest mieszanką rozmaitych wpływów. Pobrzmiewają w nim zarówno echa fado oraz muzyki luzofońskiej, jak i elementy innych gatunków, takich jak jazz,reggae, hip-hop i alternatywa. Podczas prac nad materiałem Joo de Sousa zadebiutował również w roli producenta.
Piosenki śpiewane są głównie po portugalsku, ale również po polsku, hiszpańsku, angielsku. Joo de Sousa często sięga bowiem po polskie szlagiery, między innymi Ewy Demarczyk (”Groszki i róże”) czy Henryka Warsa (”Miłość ci wszystko wybaczy”), których autorskie interpretacje przedstawia publiczności.
Koncert odbędzie się w środę (11 maja) w Klubie Wytwórnia przy ulicy Łąkowej 29. Początek o godzinie 19:00. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

34. FST. Najbardziej energetyczny festiwal w Łodzi [teatr]
Dwanaście spektakli, film dyplomowy, pokazy performatywne i jedyna w swoim rodzaju energia młodych aktorów – to 34. edycja Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi.
Studenci wydziałów aktorskich polskich publicznych szkół teatralnych spotkają się na scenach Teatru Nowego im. K. Dejmka, Teatru Studyjnego Szkoły Filmowej w Łodzi, EC1 oraz Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Artystycznych. W programie 34. FST znalazły się spektakle dyplomowe zgłoszone przez Akademię Teatralną w Warszawie, Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie, Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie. Filię we Wrocławiu oraz Szkołę Filmową w Łodzi.
Role wdyplomach oceniać będzie jury: Marta Nieradkiewicz (aktorka teatralna ifilmowa), Agata Duda-Gracz (reżyser teatralny), Tomasz Wasilewski (reżyser filmowy), Bartosz Szydłowski (reżyser, założyciel idyrektor teatru Łaźnia Nowa) oraz Wioletta Laszczka, przedstawiciel Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W programie festiwaluznalazły się również pokazy performatywne X warsztatów dramaturgicznych “Dramat w procesie rozwoju”i pierwsza projekcja dyplomu filmowego studentów aktorstwa Szkoły Filmowej w Łodzi w reżyserii Artura Urbańskiego pt. “Kryształowa Dziewczyna”.
Nie tylko teatr, będzie też film
Tradycyjnie obok spektakli teatralnych na FST obecna również filmowa sekcja, jej bohaterami laureaci poprzednich edycji FST.
11 maja (środa) w Kinie Szkoły projekcja “Niewinnych” Anne Fontaine, w filmie zobaczymy Katarzyną Dąbrowską, która w 2007 r. zdobyła nagrodę na Festiwalu Szkół Teatralnych za rolę Kate w “Tańcach z Ballybeg” w reż. Iwony Kempy oraz rolę Leny-Matki w spektaklu “Usta Pełne Ptaków” w reż. Pawła Szkotaka.

15. Międzynarodowe Triennale Tkaniny w Łodzi [wystawa]
Blisko 140 artystów z 46 krajów bierze udział w tegorocznej, piętnastej edycji Międzynarodowego Triennale Tkaniny w Łodzi. To obecnie najstarsza i największa impreza promująca sztukę włókna na świecie.
Wystawa i konkurs odbywają się co trzy lata. Na wystawie prezentowane będą różnorodne prace, zaczynając od tradycyjnych gobelinów, a kończąc na trójwymiarowych tkackich instalacjach. Triennale to także promocja Łodzi na arenie międzynarodowej – podkreśla wiceprezydent miasta Krzysztof Piątkowski. – To prawdziwe święto artystycznej Łodzi i Polski. Triennale jest wydarzeniem znanym na całym świecie. Ma bardzo długą historię od 1972 roku, kiedy zorganizowano jej po raz pierwszy. Bardzo szybko stało się wydarzeniem międzynarodowym i przegoniło, a także przeżyło największe tego typu imprezy na świecie – dodaje.
Piętnastej edycji Triennale towarzyszy 98 wydarzeń. Wśród nich jest także druga edycja Międzynarodowego Triennale Tkaniny Młodych YTAT, które organizowane jest przez łódzką Akademię Sztuk Pięknych. – Bardzo się cieszymy, że możemy wesprzeć tę imprezę. Ta wystawa jest naprawdę festiwalem niesamowitych rozwiązań artystycznych. Jak zawsze, co trzy lata, Łódź tętni tkaniną. To prawdziwycrme de la crme światowej tkaniny artystycznej – mówi rektorASP w Łodziprof. Jolanta Rudzka-Habisiak.
Triennale oglądać można do 30 października w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Przegląd Kina Francuskiego w Kinie Charlie [film]
Najciekawsze filmy francuskie ostatnich lat zobaczymy w Kinie Charlie w ramach siódmej edycji Przeglądu Kina Francuskiego.
W programie znalazło się kilkanaście tytułów, w tym między innymifilmyotwarcia i zamknięcia festiwalu Cannes 2015 r.: nominowany w ośmiu kategoriach donagrody Cezarów 2016 – “Z podniesionym czołem” i “Między lodem a niebem”,dokumentalna opowieść o życiu francuskiego
Siódma edycja Przeglądu Kina Francuskiego zakończy się 11 majaw Kinie Charlie przy Piotrkowskiej 203/205.
Sprawdź program przeglądu:
11 maja (środa)
20:00 Chocolat (110′)

Wacław Zimpel zagra w 6 Dzielnicy [koncert]
Klarnecista i kompozytor uznawany za jedną z najciekawszych postaci współczesnej polskiej sceny improwizowanej zaprezentuje materiał ze swojego solowego wydawnictwa ”Lines”.
Wacław Zimpel to klarnecista, improwizator i kompozytor o klasycznym wykształceniu, które odebrał w poznańskiej Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego oraz w Hochschule fr Music und Theater w Hannoverze. Muzyk uważany jest za jednego z najciekawszych twórców współczesnej polskiej sceny improwizowanej.
Głównym źródłem jego inspiracji jest sakralna i rytualna muzyka wywodząca się z różnych kultur. W swoich kompozycjach Wacław Zimpel odnosi się do dorobku dawnych kompozytorów, tworząc współczesne polemiki, bądź autorskie komentarze do tych muzycznych tradycji.
Muzyk sięga do wielu światów, splata ze sobą minimalizm, jazz I klasykę. Swoje brzmienie Wacław Zimpel wzbogaca użyciem loopera, przez co jego dokonania są wielowymiarowe I przestrzenne. Kolejne kompozycje pełne są nakładanych na siebie warstw melodycznych, przez co przywodzą na myśl utwory Steve’a Reicha.
Wacław Zimpel od lat tworzy w ramach wielu rozmaitych projektów. Muzyk jest liderem grup Wacław Zimpel Quartet, Hera i Undivided. Wchodzi w skład założonej przez Kena Vandermarka orkiestry Resonance. Współpracuje między innymi z Joe McPhee, Mikołajem Trzaską, Michaelem Zerangiem, Markiem Tokarem oraz Perrym Robinsonem.
Artysta z powodzeniem działa również solowo, czego efektem jest album ”Lines”, który ukazał się w lutym tego roku nakładem krakowskiej wytwórni Instant Classic.
Podczas tworzenia materiału na to wydawnictwo Wacław Zimpel korzystał z niezwykle bogatego instrumentarium.
Oprócz klarnetów, analogowych organów z lat 70. i pianina na płycie można również usłyszeć ludowe instrumenty wywodzące się z różnych kultur hinduską algozę, karpackie flety alikwotowe, ukraińską trombitę, a także laotański khaen.
