Poniedziałek, 11 kwietnia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty… Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
“Laleczka”. Kolejny studencki dyplom [teatr]
Tym razem tegoroczni absolwenci Wydziału Aktorskiego łódzkiej Szkoły Filmowej zaprezentują się w “Laleczce” na podstawie tekstu Tennessee Williamsa. Reżyseruje Jacek Poniedziałek.
To historia nastolatki, tytułowej Laleczki, która po osiągnięciu pełnoletności obiecana jest 50-letniemu mężczyźnie. Jednak na drodze Archie Lee Meighan, właściciela firmy przetwarzającej bawełnę, pojawia się rywal Silva Vacarro. To pretekst do refleksji nad relacjami, władzą i seksualnością. – Wybieram teksty, które są mi bliskie z jakiegoś powodu. Często są to teksty, które sam przetłumaczyłem. Tak jest również w tym przypadku, a Tenesse Wiliams to dla mnie XX-wieczny Szekspir. On często obrazuje świat ludzi prostych, biednych, z pikantną sytuacją społeczną – mówi reżyser Jacek Poniedziałek
Jednoaktówka amerykańskiego dramatopisarza pt. “27 wagonów pełnych bawełny”, poza realizacjami teatralnymi, doczekała się też ekranizacji. W 1956 roku “Baby Doll” wyreżyserował Eli Kazan.
W łódzkim spektaklu zobaczymy między innymi Magdalenę Żak, Oskara Stoczyńskiego i Krystiana Pestę. – To profesjonalny teatr, nie ma tu taryfy ulgowej. Przeżyłem z nimi normalną teatralną przygodę, to pełnowartościowi młodzi artyści – zachwala reżyser.
Premierę zaplanowano w sobotę, 9 kwietnia o godzinie 19:07 w Teatrze Studyjnym przy Kopernika 8. Kolejne pokazy 9, 10 i 11 kwietnia.

Z życia Łodzi. Projekt Jana Kubasiewicza [wystawa]
Miejska Galeria Sztuki w Łodzi prezentuje portret Łodzi z “początku końca komunizmu”.
Jan Kubasiewicz o swoim projekcie “Z życia Łodzi”pisze tak:
Dziś ta kolekcja opowiada fascynującą historię języka wizualnego tamtych czasów, a także historię ludzi, którzy żyli w tamtym języku. Jest to unikalny dialog propagandowych billboardów z oknami wystawowymi sklepików prywatnej inicjatywy, z plakatami promującymi premiery filmów, z ogłoszeniami o lokalnych dyskotekach i maglowaniu na gorąco. Życie miasta zawarte w obrazie typografii. Bez makijażu i bez wysublimowanego języka polskiej szkoły plakatu. To rzeczywistość, o której nikt wtedy nie myślał, że będzie kiedyś historią. A już tym bardziej wizualną poezją.
Fotografie można oglądać w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi przy Piotrkowskiej 113 do 4 maja.

Kameralny akt solowy CeZika [koncert]
Po rocznej przerwie i nagraniu kilku nowych klipów artysta powraca do koncertowania.
Pod pseudonimem CeZik znany jest Cezary Nowak. Ten pochodzący z Gliwic wokalista, multiinstrumentalista, kompozytor i aranżer w 2009 roku rozpoczął publikowanie swojej twórczości w internecie.
Szerokiej publiczności dał się poznać przede wszystkim za sprawą portalu Youtube, gdzie umieszcza zabawne teledyski do autorskich interpretacji znanych utworów. Zyskały one niesamowitą popularność i były wyświetlane kilkanaście milionów razy. Łącznie jego materiały odczekały się blisko 150 000 000 odsłon, co uczyniło go jednym z najpopularniejszych polskich twórców działających w Sieci.
Artysta ma również na koncie swoim własne kompozycje, które ochoczo wykonuje na koncertach oraz autorski projekt KlejNuty.
Kameralny Akt Solowy to zmaterializowana wersja CeZika, wypełniona muzyką i obrazem. Usłyszeć można wszystkie dotychczasowe produkcje, w specjalnie na tę okazję zaaranżowanych wersjach.
Jako support wystąpi Sasha Boole, przedstawiciel ukraińskiej sceny folk i country.
CeZik wystąpi wponiedziałek (11 kwietnia) w łódzkim klubie Żarty Żartami przy ulicy Wólczańskiej 40/42.

Wokół kultury. O łódzkich Hertzach [spotkanie]
W spotkaniu o łódzkich Hertzach wezmą udział: Anna Olszewska, Jacek Kusiński i Paweł Spodenkiewicz. Rozmowie towarzyszyć będzie zwiedzanie wystawy Jerzy Giedroyc Dorobek Biblioteki KULTURY i prezentacja wydanej właśnie ponownie książki Mieczysława Hertza “Łódź w czasie wielkiej wojny”.
Zofia i Zygmunt Hertzowie byli najbliższymi współpracownikami Jerzego Giedroycia i współtwórcami paryskiej “Kultury”. Mieczysław Hertz, był łódzkim działaczem gospodarczym i społecznym, ale też pisarzem.
Spotkanie odbędzie się w poniedziałek, 11 kwietnia o 18 w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana przy ul. Wojska Polskiego 83.
W spotkaniu o łódzkich Hertzach wezmą udział: Anna Olszewska, Jacek Kusiński i Paweł Spodenkiewicz. Rozmowie towarzyszyć będzie zwiedzanie wystawy “Jerzy Giedroyc Dorobek Biblioteki KULTURY i prezentacja wydanej właśnie ponownie książki Mieczysława Hertza “Łódź w czasie wielkiej wojny”.
Wartoprzeczytać
