Środa, 26 lutego
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty…. Wszystko to, co warto zobaczyć.
Zajęcia artystyczne [warsztaty]
Nowy cykl warsztatów artystycznych poświęconych tkaninie dekoracyjnej i użytkowej proponuje Muzeum Miasta Łodzi.
Uczestnicy warsztatów dowiedzą się w jaki sposób w XIX wieku produkowano tkaniny i jak wygląda obecna działalność zakładów włókienniczych. Poznają klasyczne wzornictwo z XIX wieku oraz wzory tkanin, które funkcjonują do dziś zarówno we wnętrzach jak i w modzie np.: krata, pepitka. Będzie również możliwość stworzenia własnych wzorów.
Każde spotkanie zostanie poprzedzone krótkim zwiedzaniem wybranych wnętrz pałacowych pod kątem działalności fabryki dawnego właściciela Pałacu, zwracając uwagę na aspekt działalności oraz proces produkcji tkanin. Warsztaty poprowadzi Monika Urbańska.
Warsztaty rozpoczynają się o godz. 17:30. Wstęp: 15 zł od osoby; ilość miejsc ograniczona.

Projekcje w szkolnym kinie [film]
W szkolnym kinie PWSFTviT odbędzie się pokaz “Papuszy” w reżyserii Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze. Poetycka ibiograficzna historia romskiej artystki rozpocznie się o godzinie 17:00.
Emil Andreev w Domu Literatury [spotkanie]
Ceniony, bułgarski pisarz – Emil Andreev – będzie gościem Domu Literatury w Łodzi.
Spotkanie poprowadzi dr hab. Galia Simeonova-Konach. Studenci – bułgaryści z Katedry Slawistyki Południowej UŁ będą mieli okazję przedstawić swoje tłumaczenia prozy pisarza.
Emil Andreev (ur.1956) współczesny pisarz bułgarskim, którego twórczość, poczynając od lat 80. XX wieku, zaliczana jest do konwencji literackiej postmodernizmu. Jego opowiadania oraz najbardziej znana powieść “Szklana rzeka” zostały przetłumaczone na wielu języków europejskich miedzy innymi na angielski, francuski, polski, węgierski, rumuński, słowacki. W 2005 roku została uhonorowana nagrodą literacką VICK, a przez czytelników – uznana za najlepszą powieść roku. Następna książka “Przekleństwo żaby” też wyróżniono nominacją do nagrody literackiej im. Eliasa Canettiego (2007); w tym samym roku powieść dostała nagrodę wydawnictwa „Helicon”.
Spotkanie w Domu Literatury przy Roosevelta 17, rozpoczyna się o godzinie 17:00.

“Facet (nie)potrzebny od zaraz” dla kobiet [film]
W filmowym cyklu przeznaczonym dla kobiet zobaczymy komedię romantyczną “Facet (nie)potrzebny od zaraz”.
“Facet (nie)potrzebny od zaraz” to opowieść o tym jak młoda singielka postanawia odnaleźć swoich dawnych partnerów i ponownie odnowić znajomości. W filmie Weroniki Migoń zobaczymy między innymi Katarzynę Maciąg, Joannę Kulig i Krzysztofa Globisza.
Kino dla Kobiet to cykl wieczorów filmowych organizowanych specjalnie z myślą o damskiej publiczności. Najbliższy pokaz rozpocznie się o godzinie 18:30. Zaprasza Kino Bałtyk przy ul. Narutowicza.
Podróż sentymentalna w Akademii Sztuk Pięknych [wystawa]
Ekspozycja przygotowana przez prof. Tomasza Chojnackiego ukazuje dokonania Pracowni Grafiki Warsztatowej, która funkcjonowała ponad 20 lat.
Pracownia wykształciła absolwentów, z których wielu kontynuuje działalność twórczą w dziedzinie grafiki i zdobywa nagrody na najważniejszych konkursach ogólnopolskich.
“Podróż sentymentalna” pokazuje, jak wychowankowie Pracowni Grafiki Warsztatowej pod czujnym i wymagającym „okiem” Tomasza Chojnackiego zmagali się z funkcją grafiki i sztuki w poszukiwaniu własnej wizji świata, zewnętrznego i wewnętrznego.
Wystawa sięgnie po prace pierwszych studentów i ukaże, w miarę upływu lat, rozwój wielu talentów artystycznych, aż po absolwentów lat ostatnich. Będzie świadectwem ciągłości wysokiego poziomu grafiki warsztatowej w łódzkim środowisku artystycznym. Na ekspozycji będzie można zobaczyć prace około 100 młodych twórców.
kurator: Tomasz Chojnacki
współpraca: Bartłomiej Michalski
Wartoprzeczytać
Ośrodek Propagandy Sztuki, Park im. H. Sienkiewicza