Niedziela, 13 marca
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty… Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
20. rocznica śmierci Krzysztofa Kieślowskiego. Odwiedź łódzkie wystawy [rocznica]
13 marca mija dwadzieścia lat od śmierci jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów – Krzysztofa Kieślowskiego. Łódzkie Muzeum Kinematografii zaprasza na trzy okolicznościowe wystawy.
W Muzeum na placu Zwycięstwa 1 można oglądać wystawę “Krzysztof Kieślowski. Fotografie z miasta Łodzi”. W niedzielę, 13 marca o godzinie 15 zaplanowano pokaz filmu “Still Alive. Film o Krzysztofie Kieślowskim” w reżyserii Marii Zmarz-Koczanowicz oraz filmy
krótkometrażowe, a o godz. 17 “Przypadek” w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego
Czytaj także: Krzysztof Kieślowski Ślady i pamięć. Wystawa z okazji 20. rocznicy śmierci reżysera
W Manufakturze można oglądać wystawę: “Krzysztof Kieślowski Ślady i pamięć”. To ekspozycja dokumentująca drogę życiową i artystyczną twórcy “Trzech kolorów”, “Dekalogu” i “Podwójnego życia Weroniki”.
Z kolei w Sukcesji prezentowana jest wystawa polskich i zagranicznych plakatów do filmów Krzysztofa Kieślowskiego.

Zobacz wszystkie dzisiejsze wydarzenia
Jubileuszowy koncert grupy Raz Dwa Trzy [muzyka]
Zespół obchodzi 25-lecie swojego istnienia.
Grupa rozpoczęła działalność w 1990 roku w Zielonej Górze. Od blisko 20 lat muzycy nagrywają w niezmienionym składzie: Adam Nowak (gitara akustyczna i elektryczna, śpiew), Grzegorz Szwałek (pianino, akordeon), Jacek Olejarz (perkusja), Jarek Treliński (gitara elektryczna, akustyczna), Mirek Kowalik (gitara basowa, kontrabas) oraz Tadeusz Kulas (trąbka).
Swój debiutancki album ”Jestem Polakiem” Raz Dwa Trzy wydali w 1991 roku. Od jego czasów grupa przeszła długą drogę przez wiele nurtów i stylistyk. Wspólnie wędrowali od jarocińskiej sceny po studio im. Agnieszki Osieckiej. Jednak to co zawsze wyróżniało zespół to niezwykła wrażliwość, spostrzegawczosć i dystans.
Liderem Raz Dwa Trzy jest Adam Nowak, który jest również autorem tekstów zespołu. Jak sam przyznaje – Mógłbym śpiewać o miłości, ale po co skoro większość robi to z lepszym, czy gorszym skutkiem. Piszę i śpiewam o swoich wątpliwościach na temat różnych pewności, których nabrałem do tej pory.
W dyskografii grupy są trzy albumy koncertowe oraz siedem krążków studyjnych. Ostatni z nich ”Skądokąd” został wydany w 2010 roku. Obecnie zespół jest w trakcie trasy koncertowej celebrującej 25-lecie jego istnienia.
Koncert odbędzie się w niedzielę (13 marca) w Klubie Wytwórnia, przy ulicy Łąkowej 29. Początek o godzinie 19:00.

41. YAPA. Poezja śpiewana i piosenka turystyczna w Hali Expo [finał]
Poezja śpiewana, piosenka turystyczna i szeroko rozumiany folk – w starej Hali Expo trwa 41. Ogólnopolski Przegląd Piosenki Turystycznej YAPA
To największe takie wydarzenie w Polsce i jeden z najstarszych festiwali muzyki turystycznej i studenckiej w kraju. – To festiwal, który promuje kulturę poezji śpiewanej, piosenki turystycznej, studenckiej. I także w tym roku, w trakcie czterech koncertów, będziemy mogli usłyszeć całą śmietankę i najważniejszych twórców związanych z nurtem szeroko pojętej krainy łagodności – mówi Bartłomiej Zgorzelski jeden z organizatorów YAPY.
Czytaj także:Sprawdź, kto wystąpi na 41. edycji Festiwalu YAPA
Wystąpią miedzy innymi zespół Mikroklimat, Seta, Jerzy Filar i wielu innych. – Będą też zwycięzcy poprzednich festiwali, jak Chwila Nieuwagi, Basia Beuth, czy zespół Albo i nie – wymienia Zgorzelski.
W tym roku YAPA zmieniła lokalizację. Wszystkie koncerty odbędą się w starej Hali Expo. Festiwal potrwa do 13 marca.
Niedziela, 13 marca, godz. 13:00, Koncert Laureatów, prowadzenie: Ryszard Gawroński i Łukasz Przywara
Ogłoszenie werdyktu Jury
Plateau
Laureaci 41. OSPPT YAPA 2016
Wartoprzeczytać
Chwila Nieuwagi
Początki YAPY sięgają lat 70., kiedy w głowach członków Studenckiego Klubu Turystycznego PŁazik Politechniki Łódzkiej zrodził się pomysł przeniesienia górskiego klimatu do Łodzi. Od tamtego czasu Yapa wpisuje się w kalendarz jako jedna z najważniejszych imprez kulturalnych zarówno w Łodzi jak i w Polsce.

Frankofonia 2016 w Łodzi. Sprawdź program wydarzeń [piosenki]
Spektakle, konferencje, pokazy filmów i koncerty – w Łodzi trwa kolejna edycja Festiwalu Frankofonii.
13 marca, godz. 11.00-13.00
II Mały Festiwal Piosenki Francuskiej
Centrum Dialogu im. Marka Edelmana
ul. Wojska Polskiego 83,wstęp wolny

“Chłopak z Przędzalnianej”. Spotkanie z Tadeuszem Pabinem
Wspomnieniową opowieść poprzez lata beztroskiego dzieciństwa i młodości spędzone na Księżym Młynie zapewni Tadeusz Pabin.
Gość spotkania w Muzeum Miasta Łodzi poprowadzi wspomnieniową opowieść poprzez lata beztroskiego dzieciństwa i młodości spędzone na Księżym Młynie, nawiązując jednocześnie do losów swojej rodziny i stosunków sąsiedzkich w kamienicy przy ul. Przędzalnianej 42, w której mieszkał. Relacje Tadeusza Pabina odwoływać się będą do wydarzeń mających miejsce w Łodzi w czasie okupacji hitlerowskiej i atmosfery miasta w latach powojennych. Przez pryzmat tych opowieści poznamy problemy dnia codziennego w minionych latach, dowiemy się o
Tadeusz Pabin jest autorem książki pt: Chłopak z Przędzalnianej. Wspomnienia z Łodzi 1939 1952 wydanej przez Dom Wydawniczy Księży Młyn w Łodzi w 2014 roku.
Spotkanie odbędzie się w niedzielę, 13 marca o godzinie 11 w Oddziale Kultur i Tradycji Wyznaniowych MMŁ, pl. Wolności 2, wstęp wolny.
