Wtorek, 8 marca
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty… Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Chaplin, czyli komedia nowoczesności. Wykład Pawła Mościckiego [sztuka]
Co filmowa burleska mówi nam na temat nowoczesności? Wykład z serii Kartografie nieznanego odbędzie się w ms2.
Paweł Mościcki podczas wykładu będzie starał się pokazać na czym polega komiczna dynamikanowoczesności i w jaki sposób Chaplin wykorzystuje ją w swoich filmach. Kim jest największa gwiazda slapsticku a zarazem uważny obserwator swoich czasów?
Wykład odbędzie się we wtorek, 8 marca o godzinie 18, wstęp wolny.

“Wszystko za życie”. Projekcja w Szafie [film]
“Wszystko za życie” to zainspirowany prawdziwymi wydarzeniami z życia Christophera McCandlessa (Emile Hirsch) urzekający obraz, który poruszył widzów i krytyków na całym świecie.
Pewnego dnia Chris decyduje się porzucić dotychczasowe życie i wyruszyć w drogę. Trafia na Alaskę, gdzie czeka na niego bezwzględna dzika przyroda i przygoda. W pozostałych rolach znakomite kreacje stworzyli William Hurt, Marcia Gay Harden i Vince Vaughn. Autor scenariusza i reżyser Sean Penn w prawdziwie mistrzowski sposób połączył w filmie “piękno, rozrywkę, napięcie i niepowtarzalny klimat” (The Wall Street Journal).
Projekcja filmu odbędzie się w Szafie we wtorek 8 marca (wstęp wolny). O godzinie 18 projekcja dla niepalących, a o 21 odbędzie się projekcja z “dymkiem”.

”Ach te baby”. Zbigniew Macias w Teatrze Muzycznym [koncert]
Wraz z gośćmi wokalista wykona najpiękniejsze piosenki i pieśni poświęcone kobietom.
Podczas wtorkowego koncertu artysta wykona najpiękniejsze piosenki i pieśni poświęcone kobietom. Publiczność będzie mogła usłyszeć między innymi takie kompozycje jak”Baby, ach te baby”, ”Kto mi samotność osłodzi”, ”Do zakochania jeden krok”, czy ”Bo z dziewczynami”. Artyście towarzyszyć będzie wybitna solistka Agieszka Gabrysiak oraz zespół muzyczny pod kierownictwem Adama Manijaka.
Koncert odbędzie się we wtorek (8 marca) w Teatrze Muzycznym w Łodzi. Początek o godzinie 18:30.

Polska prapremiera “Abu Hassana” Webera na Żubardzkiej [opera]
Opera komiczna “Abu Hassan” Carla Marii von Webera powstała 205 lat temu, a do tej pory żaden z polskich teatrów jeszcze jej nie wystawiał.
Od strony reżyserskiej i inscenizacyjnej spektakl przygotowała Hanna Chojnacka, scenografia i kostiumy są dziełem Elżbiety Tolak. Kierownictwo muzyczne sprawuje Marcin Wolniewski, który poprowadzi wszystkie przedstawienia zza dyrygenckiego pulpitu. Wykonawcy to studenci Akademii Muzycznej w Łodzi Soliści, Chór i Orkiestra Symfoniczna.
“Abu Hassan” perełka sceny komicznej ukończona przez Webera w 1811 roku stała się pierwszym operowym sukcesem kompozytorskim autora “Wolnego strzelca”. Dzieło zostało napisane do libretta Franza Karla Hiemera opartego na wątkach zaczerpniętych z Baśni tysiąca i jednej nocy. Opowiada historię Abu Hassana i jego żony Fatimy, którzy chcąc podstępem zdobyć środki na spłatę długu pozorują własną śmierć. Seria zabawnych scen przypieczętowana zmartwychwstaniem małżonków oprawiona została przez Webera błyskotliwą muzyką z modnymi wówczas “tureckimi” motywami.

AOIA szuka łódzkich talentów [nabór]
Jeszcze do 11 marca można składać zgłoszenia do konkursu Łódź Miastem Talentów.
Łódź Miastem Talentów stanowi kontynuację konkursów Łódź Łowi Talenty oraz Lumumby Łowi Talenty. Rozgrywa się w trzech kategoriach:muzyka, taniec i moda. Ma na celu wyłonienie osób uzdolnionych w tych dziedzinach, wsparcie ich debiutu oraz propagowanie kreatywności, zwłaszcza wśród społeczności akademickiej.
Pierwsze przesłuchania rozpoczną się już w marcu. Finał konkursu przewidziany jest w czerwcu,podczas Festiwalu Łódź Miastem Kobiet 2016.
Finaliści kategorii Moda i Taniec zaprezentują się podczas Gali zorganizowanej w Centrum Promocji Mody ASP. Z kolei finaliści kategoriiMuzyka wystąpią jako support przed koncertem Piotra Roguckiego w pasażu Schillera. Jedną z nagród w kategorii Moda będzie możliwośćzaprezentowania się na Fashion Week w Łodzi, zwycięzca kategorii Muzyka będzie miał możliwość zrealizowania profesjonalnego teledysku a nawszystkich finalistów czekają nagrody rzeczowe.
Zgłoszenie powinno zawierać plik z próbką talentu wykonawcy w formacie mp3 (lub link do utworu w serwisie youtube), kilka słów na jego temat lub zespołu oraz dane kontaktowe.
Przesłuchania w kategoriach taniec i moda odbędą się w siedzibie AOIA 11 marca o godz. 18:00. Zadaniem tancerzajest przygotowanie solowego układu tanecznego, trwającego nie mniej niż 1 minutę. Z kolei projektanci, którzy marzą by zaprezentować swojąkolekcję na profesjonalnym pokazie mody, muszą zaprezentować trzy wykonane przez siebie projekty – mogą to być zarówno gotowe ubrania,które zaprezentują modelki jak i szkice z portfolio. Wdalszych etapach będzie trzeba zaprezentować odszyte sylwetki.
Wszystkie zgłoszenia przyjmowane są do 11 marca.
Wartoprzeczytać
