230. rocznica urodzin Aleksandra Fredry
Pamiętnikarz, poeta, wolnomularz, napoleoński oficer i genialny komediopisarz – we wtorek (20 czerwca) przypada 230. rocznica urodzin Aleksandra Fredry.
Urodził się w Suchorowie pod Przemyślem. Jako nastolatek zaciągnął się do armii Księstwa Warszawskiego – brał udział w wyprawie Napoleona na Moskwę, a następnie w kampanii 1813-14. Karierę wojskową zakończył rok później w randze kapitana, odznaczony krzyżem Virtuti Militari oraz orderem Legii Honorowej.
Po powrocie gospodarował w rodzinnym majątku. Angażował się w pomoc powstańcom listopadowym, w działalność Towarzystwa Przyjaciół Nauk i inne publiczne przedsięwzięcia. Jednocześnie pisał wiersze, poematy, aforyzmy, pamiętniki i komedie obyczajowe – to m.in. „Damy i huzary”, „Śluby panieńskie, czyli magnetyzm serca”, „Pan Jowialski” oraz „Zemsta”.
Fredro na deskach łódzkiego teatru
Ostatni z wymienionych tytułów aktualnie wystawiany jest przez Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi. Krzysztof Jasiński, reżyser sztuki, podkreśla jej aktualność. – To jest cudowne. Jednocześnie jest klasyką, ale i historią współczesną. Nie ma klasyki, która byłaby zakurzona na półkach i nikt by nie chciał tego słuchać. Jest to komedia, więc doskonale się bawimy. Z drugiej strony można się zastanawiać, dlaczego ta historia wciąż jest aktualna – mówił.
Aleksander Fredro, za życia atakowany za brak w jego twórczości nawiązań do idei romantyzmu, przez blisko dwie dekady nie publikował swych dzieł.
Zmarł w 1876 roku we Lwowie. Jest jednym z patronów roku 2023 w Polsce.
Czytaj także: Grand Prix Festiwalu Dwa Teatry 2023 dla łódzkiego słuchowiska! [ZDJĘCIA]