Poniedziałek, 22 lutego
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty… Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Kobieta a religia. Spotkanie na pograniczu trzech religii [dyskusja]
Centrum Dialoguzaprasza na spotkanie trzech kobiet, żyjących w trzech różnych religiach – chrześcijańskiej, muzułmańskiej i żydowskiej. Opowiedzą one o swoich codziennych doświadczeniach, zwyczajach, o prawach i obowiązkach, jakie nakłada na nie religia.
Spotkanie będzie okazją do zastanowienia się nad podobieństwami i różnicami w pojmowaniu roli kobiety w obliczu trzech świętych Ksiąg: Biblii, Koranu i Tory. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy religia jest dla kobiety ograniczeniem, wyrzeczeniem czy sposobem na życie? Czy jej pozycja jest gorsza, czy po prostu inna od pozycji mężczyzny? Jakie są podstawowe zwyczaje, których należy przestrzegać? Jakimi wartościami i tradycjami kierują się w życiu codziennym?
Na te i inne pytania odpowiedzą: katoliczka – Marta Wawrzyniak, muzułmanka – Blanka Rogowska i żydówka – Miriam Szychowska. Spotkanie poprowadzi Eliza Gaust.
Spotkanie odbędzie się w poniedziałek, 22 lutego w Centrum Dialogu przy Wojska Polskiego 83. Początek o 18. Wstęp wolny.

“Na czworakach”. Jerzy Stuhr w Muzycznym w Łodzi [teatr]
Jerzy Stuhr jako reżyser i odtwórca głównej roli w sztuce Tadeusza Różewicza tę nowość warszawskiego Teatru Polonia widzowie z Łodzi będą mieli okazję podziwiać na deskach Teatru Muzycznego.
Sztuka autoironii dobrze jest znana Jerzemu Stuhrowi. W Na czworakach wykorzystuje tę umiejętność na najwyższym poziomie i świadomie mnoży pełne ironii autobiograficzne tropy. Jednocześnie nawiązuje do literackiej klasyki i szuka odpowiedzi na pytanie o kondycję autorytetów oraz pozycję sztuki we współczesnym świecie.
Stuhr do udziału w spektaklu zaprosił aktorów znanych wszystkim teatromanom. Na deskach Teatru Muzycznego wystąpią z nim Dorota Stalińska, Wiesław Komasa, Anna Karczmarczyk czy Michał Breitenwald. Muzykę stworzył kompozytor Jerzy Satanowski.
“Na czworakach” w poniedziałek, 22 lutego zobaczymy dwukrotnie, o 17 i o 20:30. Zaprasza Teatr Muzyczny przy Północnej 47/51.

Z Islandii prosto do kawalerki przy ulicy Pogonowskiego [koncert]
Podczas kolejnej odsłony cyklu House Gigs Pogonka wystąpi Myrra Rós.
Myrra Rós to pochodząca z Islandii artystka, która swoją przygodę z muzyką rozpoczęła od występów z grupą Andvari.Po zawieszeniu działalności tego zespołu poświęciła się solowej karierze. Jej domeną są pieśni utrzymane w folkowym klimacie, chwytające za serce prostotą i szczerością. Na swoim koncie Myrra Rós ma trzy autorskie albumy. Już pierwszy z nich, ”Kveldlfur”, wydany w 2012 roku zyskał bardzo przychylne recenzje. Za jego sprawą wokalista zaczęła intensywnie koncertować i pojawiać się na licznych festiwalach muzycznych, co pozwoliło jej poszerzyć grono fanów, a także zaistnieć poza swoją ojczyzną. Poza tworzeniem kolejnych solowych albumów (”Live In The Studio” z 2012 oraz ”One amongst others” z 2015 roku) Myrra Rós udziela się również w wielu muzycznych projektach, często występuje wraz z innymi artystami, a także jest organizatorką cyklu cotygodniowych koncertów z serii LAcoustique.
Koncert będzie częścią cyklu House Gigs of Pogonka, w którym to artyści występują w kawalerce przy ulicy Pogonowskiego 45. Pomysłodawcą, a zarazem właścicielem rzeczonej kawalerki jest Bartek Borówka, założyciel agencji koncertowej Borówka Music. Historia House Gigs of Pogonka to występy takich artystów jak Young Stadium Club, Budyń, czy Peter J. Birch. Zasady obowiązujące podczas koncertów można odnaleźć na facebookowej stronie cyklu: www.facebook.com/housegigspogonka.
Koncert odbędzie się w poniedziałek (22 lutego) w kawalerce przy ulicy Pogonowskiego 45. Początek o godzinie 20:00.

Ferie bez nudy, czyli kulturalna i rabatowa podróż ŁKA
Z biletem Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej pójdziemy taniej do teatru, kina i muzeum. Akcja odbędzie się podczas ferii zimowych.
Okazując jednorazowy bilet na przejazd pociągiem ŁKA ważny w danym dniu, będziemy mogli skorzystać z atrakcyjnych ofert instytucji kultury i ośrodków sportowych. – Taką akcję, w tym roku pod hasłem “Ferie bez nudy”, organizujemy już po raz drugi. W zeszłym roku skorzystało z niej dwadzieścia tysięcy osób. Bardzo dużo atrakcji, z których skorzystać mogą dzieci, studenci i całe rodziny – mówi Andrzej Wasilewski prezes ŁKA.
Czytaj także:Ferie w mieście nie są nudne. Sprawdź, co będzie się działo
W Łodzi pakiet specjalnych zniżek przygotowało między innymi Muzeum Miasta, Muzeum Kinematografii i sześć teatrów. – Można bardzo tanio kupić bilety. Jest premiera w Teatrze Nowym, w Teatrze Muzycznym druga osoba wchodzi praktycznie za złotówkę. W specjalnej cenie pokazane zostaną hitowe “Szalone nożyczki” w Teatrze Powszechnym. Po niższej cenie można odwiedzić Muzeum Miasta, Centralne Muzeum Włókiennictwa, czy wybrać się do kina w Muzeum Kinematografii – mówi wiceprezydent miasta Krzysztof Piątkowski.
Ferie zimowe w województwie łódzkimpotrwają do końca tygodnia.
