Światowy Dzień Radia 2016. “To najbardziej dostępne medium”
Sobota, 13 lutego to Światowy Dzień Radia. Chociaż początki regularnego nadawania sięgają lat dwudziestych ubiegłego stulecia, to dziś nadal trudno wyobrazić sobie życie bez niego. Codziennie radioodbiorniki włączają rzesze wiernych słuchaczy.
Pierwszą transmisję radiową głosu ludzkiego zaprezentowano w 1901 roku w Sao Paulo. Jednak na pierwszą rozgłośnię regularnie nadająca trzeba było jeszcze poczekać prawie dwadzieścia lat. Powstała w Stanach Zjednoczonych.
W Polsce Polskie Radio zaczęło nadawać w 1925 roku. Alepierwsze radioodbiorniki nie były doskonałe, jeżeli chodzi o odbiór. – Problem odbiorczy polegał na tym, że był to okres, kiedy technika wzmacniania sygnału dopiero się rozwijała. Pierwsze radia, z których ludzie korzystali to były odbiorniki bez dodatkowego członu wzmacniającego sygnał, więc musiała być duża antena, detektor kryształkowy i słuchawki. Na tych słuchawkach mogła odbierać radio tylko jedna osoba. Natomiast z końcem lat dwudziestych zaczęły pojawiać się odbiorniki lampowe, gdzie sygnał ten był już wzmacniany, więc można było słuchać na głośniku – opowiadaJacek Cichocki z Politechniki Warszawskiej.
Radioodbiornik bardzo szybko stał się oknem na świat. Można było dzięki niemu słuchać różnych rozgłośni na całym świecie. Wystarczyło tylko pokręcić gałką i znaleźć odpowiednią częstotliwość. – Wtedy wykorzystywano te niższe częstotliwości, na których fale rozchodzą się na dłuższych dystansach, a zwłaszcza nocą. Także to był dostęp również do emisji z bardzo wielu różnych krajów. Dziś wykorzystujemy głównie fale ultrakrótkie, które w przybliżeniu mają zasięg horyzontalny, czyli gdzie widać, tam słychać. Ale dzięki temu, że na falach ultrakrótkich zajmujemy znacznie szersze pasmo to ta jakość dźwięku jest znacznie wyższa – tłumaczy Jacek Cichocki.
Radio nie traci na swojej popularności i cały czas ewoluuje. Nowe możliwości daje mu dziś internet. Coraz popularniejsze staje się także radio cyfrowe.
Światowy Dzień Radia obchodzony jest po raz piaty. Został proklamowany został na wniosek Hiszpanii, na 36. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO w listopadzie 2011 roku.Wten sposób radio zostało wyróżnione, jako najbardziej dostępny środek przekazu informacji. – Mówiąc o dostępności radia możemy powiedzieć o tym, że radio dysponuje najbardziej rozbudowaną siecią rozgłośni w świecie. Jest dostępne we wszystkich regionach świata. I, jeżeli powiemy jeszcze o tym, że radio może funkcjonować na korbkę i jest łatwo wychwytywalne ze względu na dużą ilość częstotliwości, to wciąż jest to najbardziej dostępny środek informacyjny na świecie – przekonuje profesor Sławomir Ratajski, sekretarz generalny Polskiego Komitetu ds. UNESCO.
W 2016 roku Światowy Dzień Radia przebiega pod hasłem “Radio w czasie sytuacji nadzwyczajnych i katastrof”. Profesor Ratajski tłumaczy, że to zwrócenie uwagi na rolę radia w dobie niekończących się konfliktów zbrojnych na świecie. To także próba zwrócenia uwagi na zagrożenia, na jakie współcześnie, narażone jest radio. – Mówi się ciągle o konieczności ochrony wolności słowa, zapewnienia bezpieczeństwa dziennikarzy, o tym, że radio umożliwia nawet ocalenie życia ludzkiego. Mówi się również, że radio ze względu na to, że może spełniać istotną rolę w sytuacjach nadzwyczajnych, częstotliwości, na których nadaje, powinno podlegać również ochronie – tłumaczysekretarz generalny Polskiego Komitetu ds. UNESCO.
Światowy Dzień Radia upamiętnia inaugurację działalności rozgłośni Narodów Zjednoczonych, która powstała w 1946 roku.
opracowane na podstawie depesz Informacyjnej Agencji Radiowej

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |