Piątek, 29 stycznia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty… Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Najlepsze utwory Lubelskiej Federacji Bardów na 15-lecie istnienia zespołu [muzyka]
W twórczości grupy motywy ludowe przenikają się z tymi klasycznymi. Jej członkowie mają niezwykle twórcze i poetyckie podejście do kompozycji, o czym będzie się można przekonać na ich najbliższym koncercie w Łodzi.
Lubelska Federacja Bardów to zespół tworzony przez laureatów najważniejszych festiwali piosenki artystycznej. To oryginalna formacja estradowa, która promuje własne rozumienie rozrywki. Artyści wchodzący w jej skład czerpią inspiracje z najróżniejszych źródeł, począwszy od muzyki klasycznej, poprzez współczesny rock i pop, aż po kulturę Kresową i folklor. Sposobem organizacji Lubelska Federacja Bardów przypomina piwnice artystyczne, w których jest wielu autorów, kompozytorów, jak i wykonawców. Zarówno muzyka, jak i tekst są zwykle dziełem członków zespołu, ale w repertuarze grupy nie brakuje również utworów klasyków polskiej poezji, takich jak Mikołaj Rej, Jan Kochanowski, czy Edward Stachura. Najważniejsze występy z historii Lubelskiej Federacji Bardów odbyły się podczas Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, II Festiwalu Piosenki Prawdziwej w Operze Leśnej w Sopocie oraz Olsztyńskich Spotkań Zamkowych “Śpiewajmy poezję”. Większość występów grupy odbywa się w Polsce, jednak muzycy mieli również okazję koncertować w Wiedniu, Paryżu, Nowym Jorku, Lwowie, czy Londynie.
Członkowie Lubelskiej Federacji Bardów charakteryzują się niespotykaną potęgą głosów i wyjątkową dbałością o stronę muzyczną i tekstową. Podczas koncertu w Łodzi zespół wystąpi w składzie kameralnym: Marek Andrzejewski (śpiew, kompozycje, teksty, gitara), Jan Kondrak (śpiew, kompozycje, teksty), Piotr Selim (śpiew, kompozycje, fortepian, instrumenty klawiszowe) oraz Katarzyna Wasilewska (skrzypce, śpiew). Występ będzie promował wydawnictwo “Nasze najlepsze”, czyli zapis koncertu, który odbył się z okazji jubileuszu 15-lecia działalności formacji. W repertuarze znajdą się najpopularniejsze utwory grupy, które zyskały największą przychylność publiczności.
Koncert odbędzie się w piątek (29 stycznia) w klubie Scenografia przy ulicy Zachodniej 81/83. Początek o godzinie 20:00.

Palmiarnia i Ogród Botaniczny zapraszają na wystawy [ekspozycje]
W Palmiarni można obejrzeć wystawę fotografii pt.: “W krainie niezachodzącego słońca”, a Ogród Botaniczny prezentuje “Kulturę Japonii”.
Prezentowane w pawilonie wejściowym Palmiarni zdjęcia pochodzą z autorskich zbiorów Włodzimierza Stanisławskiego.
Fotografie powstały w czasie dwutygodniowej wyprawy do Islandii w lipcu 2011 r., podczas której Autor objechał samochodem wyspę wraz z niezamieszkanym i dzikim interiorem.
Jest to już czwarta wystawa indywidualna prac Włodzimierza Stanisławskiego (2006: Kalahari – raj zwierząt, 2008 – Słowińskie pejzaże, 2010 – W poszukiwaniu koloru, 2016 – W krainie niezachodzącego słońca), który od 10 lat jest członkiem Okręgu Łódzkiego Związku Polskich Fotografów Przyrody. Można ją oglądać do 28 lutego.
Z kolei do 31 stycznia w sali wystawowej Ogrodu Botanicznego przy ul. Retkińskiej 39 prezentowana jest “Kultura Japonii”. Zobaczymy japoński ogród literacki bunjin-zukuri, dla którego inspiracją są dzieła literatury i malarstwa krajobrazowego japońskich artystów oraz dekoracje związane z życiem tradycyjnej rodziny japońskiej. W części ekspozycji etnograficznej prezentowane będą m.in. instrumenty muzyczne pochodzące z Japonii.
Ekspozycje towarzyszą liczne wydarzenie, w tym koncerty muzyki japońskiej, które odbędą się w sobotę (30.01.) i niedzielę (31.01.) o godz. 15.00. Wystąpi Anna Krysztofiak z łódzkiej Filharmonii.
Na sobotę i niedzielę, oprócz koncertu muzyki japońskiej, zaplanowano też liczne prelekcje poświęcone w tym roku głównie muzyce, dzieciom i rodzinie japońskiej, podróżom po ciekawych miastach i miejscach Japonii. Podczas wystawy odbędą się również warsztaty
m.in. zimowego orgiami dla dzieci, kaligrafii japońskiej oraz ceremonia parzenia herbaty.

Karnawał czas zacząć. Premiera “Nocy w Wenecji” w Teatrze Wielkim [teatr]
Pełna podchodów, intryg, wybiegów i przebieranek fabuła zmienia się jak w kalejdoskopie. Książę uwodzi Barbarę, ta ugania się za pięknym Enrikiem, Delacqua zaleca się do Ciboletty, którą kocha Caramello i by do niej dotrzeć przebiera się za gondoliera – to wszystko czeka na widzów w Teatrze Wielkim w Łodzi.
Ta klasyczna operetka wiedeńskiego kompozytora tworzy wraz z “Zemstą nietoperza” i “Baronem cygańskim” mistrzowską triadę gatunku. Znaleźć w niej można wszystko to, co najprzyjemniejsze dla oka, ucha i myśli przezabawna akcja, przepiękne kostiumy i zapadające w pamięć melodie arii, canzonett, serenad, duetów i walców.
Najnowsza realizacja Teatru Wielkiego tylko podkreśla wesoły charakter dzieła, a twórcy łódzkiej inscenizacji zdają się bawić możliwościami formy, nie unikając przy tym nawiązywania do klasycznych rozwiązań w interpretacji i budowania przestrzeni scenicznej tej fantastycznej operetki.
“Noc w Wenecji” wyreżyserował Artur Hofman, kierownictwo muzyczne sprawuje Wojciech Rodek. W obsadzie znaleźli się między innymi: Oskar Jasiński, Andrzej Kostrzewski, Agnieszka Makówka i Aleksandra Borkiewicz.
Pokazy premierowe odbędą się w piątek, 29 stycznia i w sobotę, 30 stycznia o 19.
