Czy Camerimage powinien wrócić do Łodzi? Wyniki sondy Radia Łódź
Nie milkną komentarze w sprawie listu otwartego łódzkiego środowiska akademickiego do wicepremiera i ministra kultury prof. Piotra Glińskiego. Głos zabrali także słuchacze i internauci Radia Łódź. Wyniki przeprowadzonej sondy wskazują, że blisko 70% głosujących nie chce powrotu festiwalu Camerimage do Łodzi.

Pod listem podpisało się kilkudziesięciu profesorów i wykładowców łódzkich uczelni. Wyrażają w nim prośbę o specjalny, rządowy program wsparcia dla Łodzi. Chodzi o zwiększanie atrakcyjności miasta na arenie międzynarodowej między innymi poprzez kulturę. Temu służyć miałby powrótdo realizacji projektu centrum festiwalowego Franka Gehry’ego i Camerimage w Łodzi.
To był też główny temat dzisiejszego (27 stycznia) Pulsu Miasta i Regionu w Radiu Łódź. Włodzimierz Tomaszewski, radny PiS i były wiceprezydent Łodzi zaznaczał, ze Camerimage to jedna z najważniejszych imprez filmowych, która pozytywnie wpłynęłaby na rozwój miasta. – Głównie chodzi mi o to, żebyśmy zbudowali atrakcyjność miasta. Publiczną, wspieraną przez ministerstwo. Obiekty, które by powstały, byłyby, mam nadzieję, narodowymi instytucjami kultury. Tam mogłyby się odbywać największe imprezy, w tym Camerimage. To najbardziej łódzki i jednocześnie najbardziej światowy festiwal.
Czytaj także:Czy festiwal Camerimage powinien wrócić do Łodzi? [SONDA]
Z kolei dla dyrektora EC1 Błażeja Modera większą korzyścią dla Łodzi byłoby dodatkowe wsparcie już istniejących imprez. – Ja bym zachęcał, żebyśmy wykorzystali nasz lobbing wobec pana premiera, do wsparcia tych instytucji, które w Łodzi mamy i spróbowali odciążyć kieszeń łódzkiego podatnika, wesprzeć ten program kulturalny, który już mamy. Jeśli dodamy kolejne elementy, nie będziemy w stanie tego utrzymać .
Głos w sprawie zabrali także przedstawiciele Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage w Bydgoszczy. Przedstawili oni list do ministra Glińskiego z grudnia 2015 roku, w którym proszą o wsparcie budowy Centrum Camerimage w Bydgoszczy.
Z internetowej sondy przeprowadzonej na portalu Radia Łódź wynika, że 69,6% głosujący nie chce powrotu Camerimage do Łodzi, 28,3% opowiada się “za”, a 2,1% głosujących nie ma w tym temacie zdania.
Posłuchaj całego audycjii dowiedz się więcej:
Nazwa | Plik | Autor |
Czy festiwal Camerimage powinien wrócić do Łodzi? cz. I | audio (m4a) audio (oga) | |
Czy festiwal Camerimage powinien wrócić do Łodzi? cz. II | audio (m4a) audio (oga) | |
Czy festiwal Camerimage powinien wrócić do Łodzi? cz.III | audio (m4a) audio (oga) |

Camerimage w Łodzi
Od 2000 roku, przez kolejne dziesięć edycji, festiwal odbywał się w Łodzi. Miejscem głównych wydarzeń festiwalu był Teatr Wielki. Dodatkowo odbywały się pokazy filmów w wybranych łódzkich kinach. W godzinach nocnych działał klub festiwalowy organizowany w Hotelu Centrum.
22 października 2009, Fundacja Tumult została uhonorowana certyfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej Turystyczny produkt roku 2009 (w województwie łódzkim) za festiwal Plus Camerimage.
W okresie stycznia 2010 łódzcy radni nie wyrazili zgody na sfinansowanie z budżetu miasta centrum festiwalowo-kongresowego Camerimage Łódź Center którego właścicielem miała być spółka Camerimage Łódź Center, w której większościowe udziały miała Fundacja Sztuki Świata należąca wówczas do Davida Lyncha i Marka Żydowicza żądając zapewnienia współfinansowania z innych niż miejskie funduszy.
W marcu 2010 organizatorzy Camerimage ogłosili swoją decyzję o przeniesieniu festiwalu z Łodzi. 18 czerwca 2010 roku Marek Żydowicz jednostronnie zerwał umowę z Łodzią na tegoroczną organizację festiwalu.