Środa, 20 stycznia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty… Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
“Syn Szawła” przedpremierowo w Kinie Charlie [film]
W Kinie Charlie przedpremierowo zobaczymy nagrodzony Grand Prix na tegorocznym festiwalu w Cannes debiut 38-letniego Lszló Nemesa.
To trzymający w napięciu obraz dotykający tematu Holokaustu. Na tegorocznej edycji festiwalu Camerimage w Bydgoszczy operator filmu, Mtys Erdly, został uhonorowany jedną z głównych nagród – Brązową Żabą. Film ten został również nominowany do Złotych Globów w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny oraz jest węgierskim kandydatem do Oscara, z dużymi szansami na nominację w tej samej kategorii.
Rok 1944, Auschwitz-Birkenau. 48 godzin z życia Szawła Auslndera, członka Sonderkommando oddziału żydowskich więźniów zmuszonych asystować hitlerowcom w wielkiej machinie Zagłady na krótko przed wybuchem buntu. W rzeczywistości, której nie sposób pojąć, w sytuacji bez szans na przetrwanie, Szaweł próbuje ocalić w sobie to, co zostało z człowieka, którym kiedyś był.
“Syn Szawła” zobaczymy w środę, 20 stycznia o godzinie 20 w Kinie Charlie przy Piotrkowskiej 203/205.
Lalki inspirowane dziećmi. Prezentuje Renata Gołaszewska-Adamczyk [wystawa]
W łódzkim Teatrze Arlekin można oglądać wystawę Polskiej Lalki Artystycznej.
To grupa zrzeszająca artystów z całej Polski. W Arlekinie swoje prace prezentuje Renata Gołaszewska-Adamczyk. – Wszyscy robią lalki, każdy inne, z innej materii, inaczej na nie patrzymy. Wszystkie te lalki są takie bardzo indywidualne. Nie są one lalkami ilustrującymi coś, one są same w sobie dziełami sztuki – mówi artystka.
W swoich pracach Gołaszewska-Adamczyk inspirowała się przede wszystkim emocjami dzieci. – Chciałam je uczłowieczyć. I nie w taki sposób,by pokazać realizm, ale przede wszystkim, by pokazać emocje dzieci. Tutaj inspiracją były przede wszystkim moje własne dzieci – dodaje.
Wystawa będzie czynna do końca marca.
Jakub Przebindowski reżyseruje “Pomoc domową” [teatr]
Kolejna komedia na scenie Teatru Powszechnego w Łodzi. Tym razem zobaczymy “Pomoc domową” w reżyserii Jakub Przebindowskiego.
To historia gosposi, która zostaje przypadkowo wplątana w romansową intrygę swoich gospodarzy. Próbując uratować swoją posadę i ich związek, wplątuje się w komiczne zdarzenia. To staje się pretekstem do przedstawienia skomplikowanych relacji damsko-męskich i refleksji nad współczesnymi związkami. – To historia o bardzo silnych kobietach i mężczyznach. Mówimy o związkach, o fantazjach, o perwersjach. To na pewno historia, która próbuje przybliżyć to, co dziś dla nas jest w związkach najważniejsze – mówi reżyser Jakub Przebindowski.
Przedstawienie, między innymi poprzez scenografię nawiązuje do łódzkich akcentów i miejsc. W “Pomocy domowej” zobaczymy Martę Jarczewską, Jakuba Firewicza, Arkadiusza Wójcika, Artura Zawadzkiego i debiutującą na zawodowej scenie, tegoroczną absolwentkę łódzkiej Szkoły Filmowej Karolinę Krawczyńską. – Mam nadzieję, że to początek prawdziwiej drogi zawodowej. Pierwszy raz biorę udział w farsie i nie zdawałam sobie sprawy, że to taka trudna sztuka. Bardzo szybko zmienia się akcja, musimy być niezwykle czujni, reagować na każdy ruch – mówi Krawczyńska.
Premiera na Dużej Scenie Teatru Powszechnego w sobotę, 16 stycznia. Kolejne spektakle zaplanowano codziennie do 24 stycznia prze Legionów 21 w Łodzi.