Piątek, 18 grudnia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty… Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Sprawdź, gdzie zobaczysz “Gwiezdne wojny: Przebudzenie mocy” w Łodzi [repertuar]
Najbardziej oczekiwana premiera tego roku – siódma część sagi “Gwiezdnych wojen” rozgrywająca się trzydzieści lat po wydarzeniach z “Powrotu Jedi” – wchodzi na ekrany polskich kin. Sprawdź, gdzie “Gwiezdne wojny: Przebudzenie mocy” można zobaczyć w Łodzi.
Fanikapitana Hana Solo i spółki natę premierę czekali ponad dziesięć lat. Trzy lata temuwytwórnia Lucasfilm odpowiedzialna za dotychczasowe epizody serii, została sprzedana korporacji Walt Disney Company, która zapowiedziała, że w 2015 roku ukaże się film Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy. Reżyserem siódmego epizodu jest Jeffrey Jacob Abrams, twórca takich produkcji, jak :”Mission: Impossible III”, czy “W ciemności. Star Trek”. Na ekranie zobaczymyzarówno gwiazdy znane z poprzednich części (Harrison Ford, Mark Hamill, Carrie Fisher), jak i nowe twarze, między innymi Daisy Ridley, Johna Boyegę (“Atak na dzielnicę”), Lupitę Nyong’o (“Zniewolony. 12 Years a Slave”), Domhnalla Gleesona (“Ex Machina”, “Frank”), Oskara Isaaca (“Co jest grane, Davis?”), Andy’ego Serkisa oraz Adama Drivera (“Dziewczyny”, “Frances Ha”).
Gwiezdne wojny w reżyserii Georgea Lucasa trafiły na ekrany 25 maja 1977 roku. Choć film początkowo wyświetlano tylko w 32 amerykańskich kinach, szybko pobił rekordy frekwencji, przeszedł do klasyki i całkowicie odmienił oblicze kinematografii. Kluczem do tego niezwykłego sukcesu była formuła space opery, łączącej elementy baśni, westernu i fantasy z niezwykłymi efektami specjalnymi, czerpiącej z mitologii i kultur całego świata.
Kolejne dwie nowe części “Gwiezdnych wojen” mają wejść do kin w 2017 i 2019 roku.
Sprawdź harmonogram seansów w łódzkich kinach:
Cinema City, u. Drewnowska 58:kliknij
Helios, al. Politechniki 1:kliknij
Silver Screen, ul. Piłsudskiego 5:kliknij
Kino Charlie, ul. Piotrkowska 203/205:kliknij
Świąteczny klimat w Filharmonii Łódzkiej [koncert]
Dokładnie tydzień przed Wigilią Filharmonia Łódzka zaprasza na koncert w świątecznym klimacie.
Na program bożonarodzeniowego koncertu złożyły się: Concerto grosso g-moll op. 6 nr 8 “Na Boże Narodzenie” – kompozycja Arcangelo Corelli i Oratorium na Boże Narodzenie Camillea Saint-Sansa op. 12 na głosy solowe, chór, kwartet smyczkowy, harfę i organy.
Na scenie zaprezentują się Alina Adamska-Raitarovsky sopran, Małgorzata Pietrzykowska mezzosopran, Olga Maroszek alt, Przemysław Baiński tenor, Rafał Maciejewski baryton, Adam Tański organy, Michał Drewnowski fortepian I, Emilian Madey fortepian II, Massimiliano Caldi fortepian III. Towarzyszyć im będzie chór i orkiestra symfoniczna Filharmonii Łódzkiej.
Koncert rozpocznie się o 19 w piątek, 18 grudnia. Spotkanie przedkoncertowe w Sali Kameralnej, w godzinach 18.15-18.45, poprowadzi Magdalena Miśka-Jackowska.
O field recordingu w Muzeum Sztuki [muzyka]
“Byle do wiosny” to seria wydarzeń, które próbują odpowiedzieć na pytania: co znajduje się między muzyką a sztukami wizualnymi? Czym są muzyczne działania performatywne? Podczas kolejnej odsłony cyklu wystąpi Martyna Poznańska.
“Byle do wiosny” to cykl wydarzeń, podczas których muzyka styka się ze sztukami wizualnymi. Ubiegłoroczna edycja skoncentrowana była na męskiej twórczości, co zmieniło się w roku 2015. Tym razem zaproszone zostały artystki, co jest również próbą nawiązania do projektu Her Noise, który ma na celu zaprezentowanie różnorodnego odbioru muzyki i sztuki, patrząc poprzez pryzmat płci. Kuratorką cyklu jest Joanna Szumacher, która starannie dobiera kolejne bohaterki tak, by były to artystki odnoszące się w swojej twórczości do muzyki. Dzięki temu potencjał relacji pomiędzy muzyką, a sztukami wizualnymi jest eksplorowany i rozpoznawany w praktyce. Zaproszeni goście tworzą muzykę, performanse dźwiękowe i audiowizualne, opierając się na brzmieniach wytwarzanych za pomocą urządzeń elektronicznych. Wspólnym mianownikiem jest prąd i to, co można z jego udziałem stworzyć.
Bohaterką kolejnej odsłony cyklu jest Martyna Poznańska – artystka pracująca z dźwiękiem i obrazem, dla której punktem wyjścia do pracy nad kompozycjami jest field recording. Studiowała ona Sztukę Dźwięku na University of the Arts London, obecnie natomiast jest studentką Studiów Dźwiękowych na University of The Arts Berlin. Jej działania skupiają się na redukowaniu wielkomiejskiego chaosu i hałasu celem wydobycia brzmienia przemysłowej i miejskiej atmosfery, uwiecznianej podczas nagrań terenowych. W swoich instalacjach rozpatruje takie motywy jak pamięć i zapomnienie, wzrost, rozpad oraz transformacja. W sierpniu 2012 roku opublikowała swój debiutancki album zatytułowany “Hoarse Whisper”.
Występ Martyny Poznańskiej odbędzie się w piątek 18 grudnia w Muzeum Sztuki w Łodzi ms przy ulicy Więckowskiego 36. Początek o godzinie 19:00.
Teatralny weekend w Łodzi. Trzy premiery jednego dnia [spektakle]
Aż trzy premiery przygotowały łódzkie teatry na ostatni piątek przed Bożym Narodzeniem. Będzie świątecznie, muzycznie i dramatycznie.
Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka przygotował “Opowieść wigilijną” na podstawie fragmentów opowiadania Charles Dickensa w reżyserii Tomasza Dajewskiego. Adaptacji tekstu dokonał Zdzisław Jaskuła. Popularna historia została przeniesiona na scenę w spolszczonej i uwspółcześnionej wersji. Dickensowski Scrooge nosi tutaj równie znaczące imię Skurcz. Ważnym elementem spektaklu ma być muzyka. Wśród dźwięków aranżowanych przez znaną pianistkę Lenę Ledoff usłyszymy też dobrze znane melodie, jak Scherzo h-moll Fryderyka Chopina z kolędową kołysanką Lulajże Jezuniu.
Przy Północnej na deskach Muzycznego zobaczymy polską prapremierę musicalu “Cyrano”. Autorem napisanego specjalnie dla Teatru Muzycznego w Łodzi libretta jest znany z licznych realizacji teatralnych i telewizyjnych Jacek Bończyk, zaś autorem muzyki kompozytor, twórca wielu przebojów Krzysztof Herdzin. Za reżyserię odpowiada Jakub Szydłowski, a w tytułowej roli zobaczymy Pawła Erdmana.
“Komediant” to tytuł najnowszego spektaklu w Teatrze im. Stefana Jaracza. Dramat Thomasa Bernhardta wyreżyserowała Agnieszka Olsten. W jednej z ról zobaczymy dyrektora artystycznego sceny – Sebastiana Majewskiego.
Premiery wszystkich trzech spektakli odbędą się w piątek, 18 grudnia. Kolejne pokazy zaplanowano też 19 i 20 grudnia.