Zaczną od Bacha
III Międzynarodowy Konkurs Organowy im. Jana Kucharskiego

W dniach 2-6 marca odbędzie się w Łodzi trzecia edycja Międzynarodowego Konkursu Organowego im. Jana Kucharskiego, w której weźmie udział 27 młodych organistów z Polski, Korei Południowej, Czechy, Niemiec, Rosji, Słowacji, Uzbekistanu, Portugalii. Uczestników oceniać będzie jury w międzynarodowym składzie: Pieter van Dijk (Amsterdam/Hamburg), Piotr Grajter (Łódź), Ludger Lohmann (Stuttgart), Irena Wisełka-Cieślar (Łódź), Witold Zaborny (Katowice).
Pierwszy etap konkursu, wypełniony w całości muzyką Jana Sebastiana Bacha, zostanie rozegrany w Sali Organowej w Pałacu Akademii Muzycznej w Łodzi przy ul. Gdańskiej 32, na organach firmy Jehmlich (3-4 marca). Poza wskazanymi w regulaminie opracowaniami chorałowymi (BWV 663 lub BWV 654) każdy z uczestników zagra preludium i fugę dowolnie wybrane z twórczości Bacha.Uczestnicy drugiego etapu zagrają na organach Kościoła ewangelicko-augsburskiego św. Mateusza w Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 283 (6 marca) i zgodnie z dyspozycją tego instrumentu będą prezentować głównie XIX- i XX-wieczną muzykę, w tym obowiązkowe utwory Maxa Regera i Louisa Vierne’a zapisane w regulaminie konkursu.
Inauguracją konkursu będzie recital organowy Ludgera Lohmanna (2 marca, godz. 17.00, Kościół św. Mateusza, ul. Piotrkowska 283). Przesłuchania obydwu etapów konkursu są otwarte dla publiczności, wstęp wolny również na koncert inauguracyjny i koncert laureatów.
Patron Konkurs Jan Kucharski (1908-2002) był założycielem klasy organów w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Łodzi. Pierwsza edycja Konkursu odbyła się w 2008 roku – w 100. rocznicę urodzin patrona. Organizując III Międzynarodowy Konkurs Organowy, Katedra Organów, Klawesynu i Muzyki Dawnej Akademii Muzycznej w Łodzi chce ponownie przywołać postać Profesora i przypomnieć jego wybitne osiągnięcia. Jan Kucharski był znanym organistą, wirtuozem i pedagogiem, popularyzującym muzykę organową w powojennej Polsce. Poprzez swe studia w Paryżu u Marcela Dupré, które odbył w latach 1936/37, przeniósł tradycje francuskiego stylu wykonawstwa na grunt polski. Twórczość szkoły francuskiej XIX i XX wieku oraz kompozycje J. S. Bacha zajmowały szczególne miejsce w programach licznych koncertów Jana Kucharskiego na renomowanych festiwalach w Polsce i za granicą, wielokrotnie nagrywanych przez Polskie Radio.
Organizatorami konkursu są: Katedra Organów, Klawesynu i Muzyki Dawnej Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi (www.amuz.lodz.pl) oraz Parafia Ewangelicko-Augsburska św. Mateusza w Łodzi (www.mateusz.org.pl).
Pałac Akademii Muzycznej, Sala Organowa, ul. Gdańska 32, wstęp wolny
Kościół ewangelicko-augsburski św. Mateusza w Łodzi, ul. Piotrkowska 283, wstęp wolny
Kalendarium Konkursu
2 marca 2014
KONCERT OTWIERAJĄCY
Recital organowy Ludgera Lohmanna
w ramach Konkursu i cyklu „Niedziela z muzyką u św. Mateusza“ /www.koncertymateusz.pl
godz. 17.00, Kościół Ewangelicko-Augsburski św. Mateusza w Łodzi, ul. Piotrkowska 283
wstęp wolny
program
Sigfrid Karg-Elert: Symfoniczny chorał „Jesu, meine Freude“ op. 87/2
Johann Sebastian Bach: „Jesu, meine Freude“ BWV 610 (ze zbioru „Orgelbüchlein”)
Günter Raphael: Passacaglia na temat fińskiego chorału op. 41/2
Johann Sebastian Bach: „In dir ist Freude“ BWV 615 („Orgelbüchlein”)
Max Reger: Fantazja i fuga na temat chorału „Halleluja! Gott zu loben, bleibe meine Seelenfreud“ op. 52/3
3 marca 2014
PRZESŁUCHANIA I ETAPU
godz. 9.00-17.00, Akademia Muzyczna w Łodzi, Sala organowa, Gdańska 32
wstęp wolny
4 marca 2014
PRZESŁUCHANIA I ETAPU
godz. 9.00-14.00, Akademia Muzyczna w Łodzi, Sala organowa, Gdańska 32
wstęp wolny
6 marca 2014
PRZESŁUCHANIA II ETAPU
godz. 9.00, Kościół Ewangelicko-Augsburski św. Mateusza w Łodzi, ul. Piotrkowska 283
wstęp wolny
KONCERT LAUREATÓW
godz. 18.00, Kościół Ewangelicko-Augsburski św. Mateusza w Łodzi, ul. Piotrkowska 283
wstęp wolny