Niedziela, 8 listopada
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty… Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
XIX Festiwal Kultury Chrześcijańskiej w Łodzi [STUDIO FESTIWALOWE]
Poznański Polski Teatr Tańca, Teatr Ateneum z Warszawy, Teatr Stu z Krakowa, chóry z Gruzji, Hiszpanii, “Misterium Stabat Mater” Włodka Pawlika, wystawy i koncerty solistów to wydarzenia rozpoczynającego się 8 listopada w Łodzi XIX Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej.
Podczas dwóch festiwalowych tygodni wystąpią artyści z dwunastu krajów. – Mamy mnóstwo relacji od ludzi, którym podoba się wydarzenie. Festiwal jest ważny, a duże zainteresowanie imprezą daje nam moc do działania -poinformował ksiądz WaldemarSondka.
ZOBACZ PROGRAM FESTIWALU
Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska dodaje, że festiwal to inne spojrzenie na sztukę. – Widać różnorodność, a przyjeżdżają do nas artyści z kilkunastu krajów. Sercem i duchem jestem z organizatorami – dodaje.
XIXFestiwal Kultury Chrześcijańskiej potrwa w Łodzi do 22 listopada.
Pomarańczowa Trasa 2015. Kult wystąpi w Łodzi [koncert]
W ramach “Pomarańczowej Trasy 2015” 8 listopada Kult zagra w Łodzi.
W ramach trasy koncertowej muzycy odwiedzą nie tylko polskie miasta. Już 29 września ich koncert odbędzie się w Dublinie, 26 zagrają w Londynie, a dzień później w Manchesterze.
Zespół powstał na początku 1982 roku w Warszawie. Pierwszy koncert zagrał 7 lipca 1982 roku w warszawskim klubie Remont. Liderem został Kazik Staszewski.
Polscy radiosłuchacze znają doskonale ponad 30 utworów Kultu z niezliczonych list przebojów, na których królowały m.in. Piosenka młodych wioślarzy, Do Ani, Krew Boga, Polska, Parada wspomnień, Rząd oficjalny, Baranek, Kochaj mnie, a będę twoją, Gdy nie ma dzieci.
Kult zagrał ponad 3000 koncertów. Występował nie tylko w Polsce, ale również gościł na koncertach w Brazylii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Holandii, Niemczech, Czechach, Szwecji, Stanach Zjednoczonych.
Jego koncerty to ponad dwugodzinne spektakle.
Klub Wytwórnia, ul. Łąkowa 29, początek koncertu o godzinie 19.
Krystyna Mazurówna gościem AOIA [spotkanie]
Znana tancerka i choreografka – Krystyna Mazurówna będzie gościem Wieczoru Tańca w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych.
Solistka Teatru Wielkiego w Warszawie, występowała też w warszawskim Teatrze Syrena. W 1961 roku została laureatką III Nagrody na II Ogólnopolskim Konkursie Tańca Scenicznego w Warszawie. Tworzyła choreografie m.in. dla Teatru Żydowskiego w Warszawie oraz Teatru Wielkiego w Łodzi. Tańczyła w spektaklu Josephiny Baker. Była choreografem w teatrze “lyses Montmartre . Założyła zespół “Ballet Mazurowna, z którym występowała we Francji.W 1967 roku założyła zespół tańca nowoczesnego “Fantom. Mieszka w Paryżu. Była jurorką w programie “Got to dance: tylko taniec”.
W lutym 2013 otrzymała nominację do Wiktora w kategorii Osobowość telewizyjna.
Spotkanie z artystką odbędzie się 8 listopada o godz. 17:00 w AOIA.
Dziady w Muzeum Kinematografii. Filmowe wspomnienia [film]
W pierwszym tygodniu listopada Muzeum Kinematografii w Łodzi przypomni twórców polskiego kina, którzy odeszli w ciągu ostatniego roku.
Czytaj także:Odeszli w minionym roku. Ludzie łódzkiej kultury [WSPOMNIENIE]
W programie między innymi “Jak daleko stąd, jak blisko” Tadeusza Konwickiego, “Ewa chce spać” z rolą Stanisława Mikulskiego, “Krzyk” Barbary Sass-Zdort, “Bilet na księżyc” z Anną Przybylską w jej ostatniej filmowej kreacji, “Dolina Issy” z Jerzym Kamasem w roli Romualda Bukowskiego, “Demon” ostatni film zmarłego kilka tygodni temu Marcina Wrony.
8.11 niedziela
15.00 Ewa chce spać (1957), 94
reżyseria: Tadeusz Chmielewski
17.00 Demon (2015), 93′
reżyseria: Marcin Wrona