– Często powtarzamy, że to właściwy człowiek, we właściwym miejscu i o właściwe porze, bo to jest przykład człowieka, który wykorzystał fenomen przemysłowej Łodzi. Miasta, które było XIX wieczną metropolią, będącą szansą na sukces. W przypadku Izraela Poznańskiego ten sukces był spektakularny – opowiada Paulina Długosz z Muzeum Miasta Łodzi.
W weekend (25 – 25 sierpnia) Muzeum Miasta Łodzi przygotowało zwiedzanie pałacu rodziny Poznańskich oraz spacery po posiadłościach rodu, w tym po rynku Manufaktury. Kto w sobotę nie zdążył tego zrobić, mógł wziąć udział przedpremierowo w zwiedzaniu wystawy mówiącej o historii rodziny Poznańskich.
– Można tu zobaczyć najważniejsze artefakty związane z przeszłością Izraela Poznańskiego. Między innymi jego dokumenty, które mówią o jego życiu prywatnym jak i te związane z budowaniem jego fortuny – zachęca Paulina Długosz z Muzeum Miasta Łodzi.
W sobotę z okazji rocznicy urodzin fabrykanta odbył się też spacer po ulicy Ogrodowej, przy której znajduje się zarówno pałac jak i dawna fabryka należąca do tego króla bawełny. Spacer poprowadziła Beata Kamińska z Muzeum Miasta Łodzi, a z uczestnikami rozmawiał nasz reporter Damian Grosicki, posłuchajcie:
Rodzina Poznańskich angażowała się w wiele przedsięwzięć charytatywnych, filantropijnych i społecznych. Izrael Poznański urodził się 25 sierpnia 1833 roku w Aleksandrowie Łódzkim, zmarł w Łodzi w 1900 roku.