19. rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej
Dziś (1 maja) mija 19 lat, odkąd Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. O północy 1 maja 2004 r. Polska stała się pełnoprawnym członkiem UE. Akcesja była rezultatem długotrwałych wysiłków wielu rządów. Początki tego procesu sięgają pierwszych miesięcy istnienia III RP.
🇵🇱🤝🏻🇪🇺 Polska jest członkiem UE od 1 maja 2004 r. na mocy Traktatu Akcesyjnego podpisanego 16 kwietnia 2003 r. w Atenach – a dzisiaj obchodzimy 19 rocznicę przystąpienia 🇵🇱 do Unii Europejskiej. pic.twitter.com/ZBk1PVKlz0
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) May 1, 2023
Finał negocjacji Polski z UE nastąpił 13 grudnia 2002 roku podczas szczytu Unii w Kopenhadze. W trakcie przedłużających się rozmów ustalono ostatnie elementy umowy akcesyjnej.
16 kwietnia 2003 roku w Atenach w imieniu Polski pod traktatem akcesyjnym podpisali się premier Leszek Miller, minister spraw zagranicznych Włodzimierz Cimoszewicz oraz, jako trzecia, ówczesna minister ds. europejskich Danuta Hübner. Następnego dnia Sejm RP podjął uchwałę o wyznaczeniu daty referendum akcesyjnego na 7 i 8 czerwca 2003 roku.
Czytaj także: Łódź: Upamiętniono Marka Edelmana, ostatniego przywódcę powstania w getcie warszawskim [ZDJĘCIA]
Za członkostwem w UE opowiedziało się 77,45 proc. biorących udział w głosowaniu. 22,55 proc. było przeciwnych. Oddano też 0,72 proc. głosów nieważnych. Frekwencja wyniosła 58,85 proc.
23 lipca 2003 roku traktat akcesyjny został ratyfikowany. O północy 1 maja 2004 roku Polska stała się członkiem Unii Europejskiej.
“Powody nie tylko gospodarcze, ale też cywilizacyjne”
1 maja 2004 roku wspominał radny Rady Miejskiej w Łodzi Krzysztof Makowski, wówczas pełniący funkcję wojewody łódzkiego.
– 19 lat temu mieliśmy ogromny zaszczyt podnieść banderę polską, a później flagę unijną na dziedzińcu Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi. To był historyczny moment, Piotrkowska była o północy pełna mieszkańców naszego miasta, szczęśliwych z tego powodu, że od 1 maja jesteśmy pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej – wspomina Krzysztof Makowski.
Jak mówi dr Aleksandra Sylburska z Wydziału Filozoficzno-Historycznego UŁ Polska 19 lat temu wstąpiła do UE nie tylko z powodów gospodarczych, ale też cywilizacyjnych.
– Dziś 19. rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. To wydarzenie było ukoronowaniem wszystkich naszych starań od upadku systemu. Te starania sprawiły, że wyszliśmy na właściwą drogę, również w wymiarze pracy. To była też konieczność dostosowania się do tego, jak rynek w Unii Europejskiej funkcjonuje, co również wprowadziło wiele dobrego. To świadomość jedności Europy, która była od początku, od czasów Roberta Szumana. Gdybyśmy nie podjęli tego wysiłku, byłoby bardzo trudno.
Dziś (1 maja) jest 19. rocznica wstąpienia Polski do UE. Nasz kraj dołączył wtedy do Unii Europejskiej wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami. Było to największe w historii rozszerzenie UE.
🇵🇱🤝🇪🇺 Dziś mija 19. rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.
🔴 O godz. 14.00 wypowiedź dla mediów Prezydenta @AndrzejDuda i Premiera @MorawieckiM.
Zapraszamy! Transmisja #NaŻywo na https://t.co/FWdZnPBGms. pic.twitter.com/XAayFKzL3f
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) May 1, 2023