Poniedziałek, 5 października
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty… Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Folk z whisky, opowieściami i ciągłą podróżą. Sasha Boole zagra w Łodzi
Lubisz Boba Dylana, Johnnyego Casha albo Neila Younga? Prawdopodobnie polubisz też Sashę. To jeden z najważniejszych przedstawicieli ukraińskiej sceny folkowej. Ale nie chodzi o folk w tradycyjnym swetrze i z kobzą, lecz o ten z whisky, opowieściami i ciągłą podróżą.
Artysta gra na gitarze, banjo i harfie. Jego muzyka wypływa z amerykańskiego folku. To pierwotne, nieco brudne brzmienie. Sasha zagrał w zeszłym roku ponad sto koncertów na terenie Ukrainy, Białorusi i Mołdawii. Jesienią wydał album “Survival Folk” i po raz pierwszy przyjechał do Polski na trzy koncerty. Wyszły tak dobrze, że agencja koncertowa ponownie zaprosiła Sashę do naszego kraju.
Do dzisiaj zagrał trzy swoje trasy koncertowe, ale grał też jako support takich zespołów jak CeZik & KlejNuty, Król, Lilly Hates Roses, Lao Che i Strachy Na Lachy. W październiku Sasha wróci do Polski.
Sasha Boole wystąpi w klubokawiarni Owoce i Warzywa przy ul. Traugutta w Łodzi. Koncert odbędzie się w poniedziałek, 5 października o godz. 20. Wstęp biletowany.

Zobacz wszystkie dzisiejsze wydarzenia
O uchodźcach. Spotkanie w Centrum Dialogu [wykład]
Jaka jest różnica pomiędzy uchodźcami a migrantami? Jak, krok po kroku, wygląda proces przyjmowania uchodźców do Polski? Odpowiedzi na te pytania padną podczas spotkania w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.
W pierwszej części spotkania profesor Radosław Bania z Katedry Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki Uniwersytetu Łódzkiego opowie o genezie konfliktu w Syrii i na Bliskim Wschodzie.
W drugiej części uczestnicy i uczestniczki dowiedzą się jaka jest różnica pomiędzy uchodźcami a migrantami i jak, krok po kroku, wygląda proces przyjmowania uchodźców do Polski. Organizatorzy opowiedzą o tym, jakie wyzwania stoją przed społeczeństwem polskim w obliczu wielokulturowości i o tym, jakie szanse dla Polski niesie ze sobą przyjazd cudzoziemców.
Wykład poprowadzi Zuzanna Rejmer – psycholożka międzykulturowa, trenerka i doradczyni w zakresie umiejętności społecznych i kompetencji międzykulturowych. Pracuje z osobami odmiennymi kulturowo w tym młodymi uchodźcami. Realizatorka i koordynatorka projektów wspierających integrację uczniów czeczeńskich w polskich szkołach. Wspiera dorosłych cudzoziemców w procesie adaptacji do życia w nowym kraju oraz w rozwoju ich potencjału zawodowego i osobistego. Szkoli Polaków wyjeżdżających za granicę oraz osoby pracujące z cudzoziemcami (m in. doradców zawodowych, nauczycieli). Przeprowadziła badania tożsamości kulturowo-narodowej repatriantów z Kazachstanu. Autorka artykułów, publikacji i programów edukacyjnych poświęconych tematyce relacji międzykulturowych.
Poniedziałek, 5 października, godz. 18, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, ul. Wojska Polskiego 83.

Komiksowa wystawa w Muzeum Włókiennictwa [wystawa]
W ramach 26. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi, w Centralnym Muzeum Włókiennictwa została otwarta wystawa plakatów, ilustracji do gier i komiksów.
Kurator wystawy Wojciech Łowicki mówi, że jest okazja obejrzenia sześć wystaw. – Mamy wystawę Ujawniamy Historię, do scenariuszy różnych autorów. Jest to prezentacja bardzo oryginalnie skomponowana, można np. zobaczyć scenę z obozu koncentracyjnego, z niemal oryginalnymi artefaktami, wystawa ma zadanie poruszyć, pokazać kryzys, jaki się odbywa w łódzkim umyśle po przejściach. Na tej samej wystawie są też komiksy o innych czasach w historii.
Na wystawie znajduje się także prawdziwa gratka dla miłośników gier oraz twórczości Andrzeja Sapkowskiego. – Wszystko się ładnie zazębia, łącząc te tematy można obejrzeć np. planszę z gry Wiedźmin – mówi Łowicki.
Wernisaż obejmuje również prace plakacisty i ilustratora Bartosza Kosowskiego, komiksiarza Michała Śledzińskiego czy scenarzysty Bartosza Sztybora. A wystawa w Centralnym Muzeum Włókiennictwa przy Piotrkowskiej 282 potrwa do 18 października.
Festiwal Komiksu odbywać się będzie w dniach 3-4 października.
