Środa, 23 września
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty… Oto kilka propozycji na dziś, w których warto wziąć udział.
Filmteractive. Światowe marki, pokazy filmów, konferencje [festiwal]
Innowacyjne treści audiowizualne, spotkania branży filmowej, reklamowej, artyści, marketerzy. Łódzka Szkoła Filmowa zaprasza na Filmteractive.
Filmteractive to formuła,, łącząca w sobie konferencję biznesową, targi innowacyjnych rozwiązań audiowizualnych oraz pokazy filmowe. Pierwszego dnia wydarzenia organizatorzy zapraszają na międzynarodową konferencję biznesową, skupioną wokół innowacyjnych treści audiowizualnych i najnowszych trendów w branży. Wśród prelegentów znaleźli się przedstawicielenajbardziej znanych firm na świecie.
Wstęp na targi oraz pokazy filmowe jest bezpłatny.
Zobacz szczegółowy program:kliknij
Soter Jaxa-Małachowski. Marynista z Kresów [wykład]
Wykład o życiu i twórczości Sotera Jaxy-Małachowskiego towarzyszy wystawie Muzeum Miasta pt. “Morski żywioł w pejzażach Sotera Jaxy-Małachowskiego”.
Wykład poprowadzi Katarzyna Łomnicka.
Wystawa “Morski żywioł w pejzażach Sotera Jaxy-Małachowskiego” to kolejna ekspozycja czasowa polskiej sztuki przedwojennej, przedstawiającej z kolekcji prywatnej, dopowiadająca propozycję Galerii Mistrzów Polskich. Ekspozycja obejmuje 26 obrazów (olejnych na płótnie, gwaszy i akwarel na tekturze lub papierze) małego i średniego formatu autorstwa Sotera Jaxy-Małachowskiego (1867-1952) – jednego z najciekawszych polskich malarzy-marynistów. Ich tematem są widoki morza: Adriatyku, Tyrreńskiego i Bałtyku, które artysta malował podczas licznych podróży, odbywanych od 1904 roku na południe Europy – głównie do Chorwacji i Włoch, zaś w okresie międzywojennym na polskie wybrzeże. Dlatego obok widoków Wenecji, Capri czy Dubrownika (ówczesnej Raguzy) na wystawie zaprezentowane zostaną także morskie krajobrazy z okolic Helu, Orłowa, Gdyni, często wzbogacone motywem sztafażu: plaży, skał, samotnych drzew, rybackich łodzi, koszy, sieci, czasami postaciami rybaków lub turystów.
Wykład odbędzie się w środę, 23 września o godzinie 18 (wstęp wolny) i poprowadzi go Katarzyna Łomnicka. Wystawę można oglądać do 11 października.
Zobacz wszystkie dzisiejsze wydarzenia
Teatr Wielki rozpoczyna sezon [opera]
“Straszny dwór” zainauguruje nowy sezon w łódzkim Teatrze Wielkim.
Operę Stanisława Moniuszki wyreżyserowała Krystyna Janda z okazji jubileuszu 60-lecia sceny.
Spektakl rozpocznie się o 18:30
Pierwsza edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Animacji “AnimArt” [PROGRAM]
W Teatrze Arlekin trwa pierwsza edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Animacji “AnimArt”.
Wstęp na spektakle plenerowe, studenckie, warsztaty i pokazy filmowe jest bezpłatny. Festiwal Animart potrwa do24 września.
Legenda gangsterska. Grafiki Waldemara Świerzego
Grafiki Waldemara Świerzego, zmarłego przed dwoma laty wybitnego polskiego twórcy, zobaczymy w Galerii Re:medium.
Na ekspozycję składają grafiki, które powstawały od lat 90. ubiegłego wieku aż do śmierci artysty, poświęcone czarnej legendzie półświatka gangsterskiego w USA. Cechuje je wirtuozerska forma plastyczna i poczucie humoru. Grafiki powstawały początkowo w wolnych chwilach, dla własnej satysfakcji. Na początku naszego wieku zainteresowała się nimi para Amerykanów Jack i Carolyn Solomonn, właściciele firmy S2Art Group zajmującej się sprzedażą dzieł sztuki współczesnej w kilku własnych galeriach na terenie Stanów Zjednoczonych. Zaczęli oni powielać niektóre z tych grafik Świerzego techniką litograficzną.
Na wystawie w Galerii Re:Medium obejrzymy zarówno oryginalne rysunki, jak i odbitki litograficzne oraz zrealizowane krótko przed śmiercią artysty inkografie. Większość spośród 24 prac nie była dotąd pokazywana w kraju i dla miłośników talentu Waldemara Świerzego wystawa jest zupełnie wyjątkową okazją.
Galeria Re:Medium przy Piotrkowskiej 113 zaprasza do 3 października.