Niedziela, 20 września
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty… Oto kilka propozycji na dziś, w których warto wziąć udział.
Otwarta Próba – Live. Zabrocki w Studiu im. Henryka Debicha [KONKURS]
Wraz z wytwórnią Kayax ruszamy z akcją “Otwarta Próba – Live”. W niedzielę (20 września) o godzinie 20:00 w Studiu im. Henryka Debicha w Radiu Łódź odbędzie sie rejestracja próby wyjątkowego artysty – Zabrockiego, który zadebiutował 4 września płytą “1+1 = 0”.
W nagraniu wzięło udział wiele znakomitych postaci sceny muzycznej, również łódzkiej. W próbie będzie mogła wziąć udział niewielka liczba widzów.
Marcin Zabrocki jest na polskiej scenie muzycznej od wielu lat. Przez ten czas grał w cenionych składach big beatowych Mordy, Pogodno i BiFF. Znacząco przyczynił się do powstania ostatniej studyjnej płyty zespołu Hey “Do rycerzy, do szlachty, doo mieszczan”.
Współpracował m.in. z Katarzyną Nosowską, Markiem Dyjakiem, Robertem Brylewskim czy Mister D. Komponuje muzykę teatralną i filmową, nieustanie poszukuje nowych środków wyrazu jako improwizator i twórca instalacji elektroakustycznych.
Płyta “1+1 = 0” zaskakuje bogatym instrumentarium, zachowując przy tym przejrzystość kompozycji. Gościnnie usłyszeć możemy Katarzynę Nosowską, Czesława Mozila, Barbarę Wrońską (Pustki), Belę Komoszyńską (Sorry Boys) oraz Joannę Halszkę Sokołowską (Der Father).
Retransmisja wydarzenia na antenie Radia Łódź 27 września o 20:00.

Zobacz wszystkie dzisiejsze wydarzenia
Sprawdź program 38. Łódzkich Spotkań Teatralnych [teatr]
Prezentacje spektakli w regionie, spotkania z artystami i dyskusje o tym, co w teatrze najważniejsze – 38. edycja Łódzkich Spotkań Teatralnych potrwa do grudnia.
Tegoroczna edycja festiwalu oparta jest przede wszystkim na teatrach, których językiem jest materia ruchu, dźwięku i słowa, połączonych w integralną całość. Podobnie jak w latach ubiegłych ŁST odbywać się będą w: Radomsku, Opocznie, Sierniewicach, Kutnie, Tomaszowie Mazowieckim, Piotrkowie Trybunalskim, Wieluniu, Bełchatowie, Łowiczu i Łodzi.
W każdym z ośrodków prezentowane będą dwa spektakle, odbywać się będą rozmowy artystów z publicznością oraz otwarte forum dyskusyjne pod wspólnym tytułem “Taniec – język poruszajacego się ciała”.
Tegoroczne Łódzkie Spotkania Teatralne po raz pierwszy realizowane są wspólnie z Teatrem Chorea, który prowadzić będzie otwarte warsztaty teatralne.
Sprawdź szczegółowy program 38. Łódzkich Spotkań Teatralnych:
20.09.2015 godz. 20:00, Teatr Tańca PRO (Łódź) “Wióry lecą”
Po spektaklu: dyskusja Artystów z publicznością

Pożegnanie Kina Bałtyk. 30 otwartych seansów przez cały weekend [REPERTUAR]
20 września, po blisko dziewięćdziesięciu latach, Kino Bałtyk przejdzie do historii. Z tej okazji w pożegnalny weekend (18-20 września) przygotowano dla widzów darmowe seanse.
Należące do sieci Helios Kino Bałtyk zostanie zastąpione przez multipleks w Centrum Handlowym “Sukcesja”. Nowy obiekt posiada dziewięć najnowocześniejszych sal z blisko 2000 miejsc. Najnowsze łódzkie kino będzie mogło się pochwalić jakością obrazu w rozdzielczości 4K oraz dźwiękiem Dolby Atmos. Z kolei każda z sal zostanie nazwana imieniem najważniejszych łódzkich kin takich, jak Capitol, czy Przedwiośnie.
Otwarcie nowego kina sieci Helios zaplanowano na 25 września.
Niedziela, 20 września:
10:00 Stefan Malutki
10:30 W pustyni i w puszczy
12:00 Wall.E
13:00 Mysi agenci
14:30 Artur i Minimki
15:30 Stend up – taniec zmysłów
17:00 Grawitacja 3D
18:00 Sherlock Holmes
20:00 Ziemia obiecana
21:00 REC

Na Dachu Świata. Mount Everest na fotografiach
Co kieruje tysiącami śmiałków, którzy każdego roku próbują zdobyć najwyższy szczyt Ziemi? Dlaczego narażają życie i zdrowie wspinając się na Mount Everest, nazywany Dachem Świata? Na te i inne pytania można poszukać odpowiedzi, oglądając wystawę zdjęć w Manufakturze.
Oryginalne zdjęcia pochodzą z polskich wypraw na najwyższy szczyt świata. Obrazują nie tylko piękno wysokogórskiej przyrody, zapierające dech w piersiach widoki, ale również codzienny nieludzki wysiłek i trud zmagań, na jaki narażeni są himalaiści.
Wystawa organizowana jest z okazji premiery filmu Everest, który pojawi się na ekranach kin w piątek 18 września. Dramat katastroficzny w gwiazdorskiej obsadzie, jeden z najbardziej oczekiwanych filmów roku, inspirowany jest prawdziwymi wydarzeniami z 1996, gdy podczas wyprawy zginęło 15 himalaistów. W filmie zobaczymy m.in. Jakea Gyllenhaala, Keirę Knightley, Josha Brolina, Jasona Clarkea i Emily Watson.
Zdjęcia wykorzystane w wystawie pochodzą z zasobów uczestników programu Polski Himalaizm Zimowy.
Wartoprzeczytać

Pierwsza edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Animacji “AnimArt” [PROGRAM]
Parady, spektakle plenerowe, animacje teatralne i filmowe – tak zapowiada się pierwsza edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Animacji “AnimArt”.
Festiwal, organizowany jest przez Teatr Arlekin i Szkołę Filmową w Łodzi. W trakcie sześciu dnina scenie Arlekina wystąpi plejada gwiazd, w tym dwaj międzynarodowej sławy lalkarze Bernd Ogrodnik (Islandia) i Marc Schnittger (Niemcy). Swym kunsztem zachwyci też z pewnością Gruziński Teatr Cieni, który wykorzystując wyłącznie swoje dłonie, wyczaruje niezwykłe postaci.
W kolejnych dniach widzowie będą mogli podziwiać występy aktorów Zdrojowego Teatru Animacji, Wrocławskiego Teatru Lalek i oczywiście Teatru Lalek Arlekin.Będątakże propozycje przygotowane przez studentów Akademii Teatralnej w Białymstoku i Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej z Wrocławia.
Będą spektakle plenerowe, parady, zionąć ogniem będzie Arlekinowska Smoczyca Niunia i jej kuzyn Czerwony Smok, którzy mogą wzbudzić strach u niejednego malucha.
Podczas ceremonii zamknięcia festiwalu wystąpi zespółVoice Band i Anita Lipnickia. Wykonają oni utwory z najnowszego albumu “W siódmym niebie”. Piosenki zostaną wzbogacone animacjami, przygotowanymi przez studentów łódzkiej Filmówki i aktorów Arlekina.
Wstęp na spektakle plenerowe, studenckie, warsztaty i pokazy filmowe jest bezpłatny. Festiwal Animart odbędzie się w dniach 19-24 września.
Zobacz szczegółowy program festiwalu:
