Wstępny projekt budżetu Polski na 2016 rok
Rada Ministrów przyjęła wstępnie projekt ustawy budżetowej na przyszły rok. Zakłada on m.in. środki na wynagrodzenia dla pracowników “budżetówki”, dodatki dla emerytów oraz dofinansowanie restrukturyzacji w sektorze górnictwa węgla kamiennego.
PROJEKT BUDŻETU NA 2016
Rząd przyjął wstępnie projekt ustawy budżetowej na przyszły rok. Zgodnie z nim, dochody budżetowe wyniosą blisko 297 miliardów złotych, a wydatki 351,5 miliarda. Deficyt budżetowy wyniesie nie więcej niż 54,6 miliarda złotych.
Rada Ministrów zakłada, że wzrost PKB wyniesie 3,8 procent, a inflacja 1,7 procent. Zaplanowano wzrost wynagrodzeń rzędu 3,6 procent, a wzrost zatrudnienia o 0,8 procent. Z podatków ma pochodzić w 2016 roku ponad 268 miliardów złotych.
W przyszłym roku zostaną wypłacone jednorazowe dodatki dla niektórych emerytów i rencistów. Łączny koszt to 1,4 miliarda złotych. Ponadto, o ponad 2 miliardy złotych ma zostać zwiększona pula środków na wynagrodzenia dla tych pracowników budżetówki, których pensje były “zamrożone” od 2010 roku.
Zapisano też wzrost o blisko 3 miliardy do poziomu 2% PKB wydatki na obronę narodową. Z kolei 900 milionów to koszt dofinansowania restrukturyzacji w sektorze górnictwa węgla kamiennego. Ponad miliard złotych przeznaczono na wyższe wydatki na świadczenia rodzinne, w tym na świadczenie rodzicielskie w wysokości 1000 złotych dla osób nieuprawnionych do zasiłku macierzyńskiego.
OPINIA EKONOMISTY
– To optymistyczne założenia, ale trafione – ocenia ekonomista Dariusz Woźniak z Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu. – To odpowiedni moment na zaplanowanie większych cięć wydatków tak, aby zmniejszać nasze zadłużenie natomiast niewiele robimy w tym kierunku – podkreśla.
Zdaniem eksperta brak konkretnych oszczędności długookresowo jest niekorzystne dla naszej gospodarki, dlatego naszym nadrzędnym celem powinno być zrównoważenie finansów publicznych.
/IAR