Wtorek, 8 września
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty… Oto kilka propozycji na dziś, w których warto wziąć udział.
Estetyka przestrzeni miejskiej. Dyskusja w Niebostanie [spotkanie]
Jak powinna wyglądać Łódź, by była dobrym miejscem do życia? Między innymi o tym, grupa Nowa Łódź i koło naukowe Cirkula porozmawiają w Niebostanie.
To już drugie spotkanie o charakterze warsztatowo-dyskusyjnym. Poświęcone są one estetyce miasta. Chodzi o zwrócenie uwagi młodych ludzi na to, jak wygląda, a jak powinna wyglądać przestrzeń miejska, aby była dobrym miejscem do życia i tworzenia lokalnych więzi społecznych.
Nowa Łódź to grupa młodych ludzi, którym zależy na tym, aby Łódź była miastem przyjaznym do życia. Ich celem jest między innymi zwiększenie zaangażowania łodzian w sprawy miasta.
Z kolei Studenckie Koło Naukowe Cirkula powstało dzięki zaangażowaniu studentów wydziału Gospodarki Przestrzennej Politechniki Łódzkiej, którzy postanowili aktywnie działać na rzecz edukacji społeczeństwa z zakresu procesów i interakcji zachodzących we współczesnym mieście.
Najbliższe spotkanie odbędzie się we wtorek, 8 września o godzinie 18 w Niebostanie przy Piotrkowskiej 17.
Zobacz wszystkie dzisiejsze wydarzenia
Na rzecz domeny publicznej. Krzysztof Wodiczko w ms2 [wystawa]
Wystawę przybliżającą praktykę Krzysztofa Wodiczki, pioniera działań artystycznych w przestrzeni publicznej, zobaczymy w ms2.
Wodiczko jest jedną z najbardziej znaczących postaci sztuki krytycznej. Podtrzymując tradycję awangardy, wypracowuje technologię niezgody i przekształcania rzeczywistości wydobywa krytyczny i utopijny wymiar sztuki rozumianej przez niego jako praktykowanie demokracji.
Wystawa “Na rzecz domeny publicznej” ukazuje zróżnicowany dorobek artysty, podkreślając jednocześnie znaczenie jego wczesnej twórczości, w której zostało zainicjowane przejście od zagadnień artystycznych do problematyki społecznej oraz od sfery prywatnej do przestrzeni publicznej. Na ekspozycji w retrospektywnym przeglądzie prac w nie do końca chronologicznym układzie znajdują rozwinięcie zasadnicze wątki działań artystycznych Wodiczki z lat 19692014.
Ekspozycja będzie czynna do 13 września.
Fotografie, pocztówki, dokumenty, czyli Bałut portret własny [rocznica]
Wystawa “Bałut portret własny” prezentuje przedmioty i wspomnienia mieszkańców Bałut. Znalazły się na niej fotografie miasta, zdjęcia rodzinne, pocztówki, dokumenty urzędowe i osobiste.
Bałuckie pamiątki są zestawione z artystycznymi impresjami na temat dzielnicy. Zwiedzający mogą zapoznać się z malarstwem, fotografią czy instalacjami artystycznymi tworzonymi na Bałutach bądź nimi inspirowanymi. Ekspozycja, stanowiąca uzupełnienie części historycznej prezentowanej w innej części muzeum – Galerii “W biegu”, daje zatem odpowiedź na pytanie, jak widzą Bałuty sami mieszkańcy, a jak inspirujący się nimi artyści.
Wystawa jest podsumowaniem projektu “Bałuty: mitologia/faktografia” realizowanego przez Muzeum Miasta Łodzi od maja z okazji 100-lecia przyłączenia Bałut do Łodzi. Towarzyszyć jej będzie okolicznościowe wydawnictwo przedstawiające krótką historię Bałut oraz opowieść o “pchlim targu” Dolna-Ceglana w ujęciu etnologicznym.
Wystawę można oglądać od 7 do 17 września w Muzeum Miasta przy ulicy Ogrodowej.