Plac Kościelny i Stary Rynek
Miejsca nieco zapomniane. Stary Rynek na pewno wymaga renowacji, ale po remoncie może stanowić jeden z głównych punktów miasta.
Plac Kościelny położony jest w najstarszej części Łodzi. Źródła podają, że mógł on już istnieć w XIV wieku.Plac Kościelny wraz ze Starym Rynkiem był centrum Łodzi rolniczej.Większość mieszkańców tamtego terenu stanowili Żydzi i najubożsi Polacy, dlatego też w 1940 roku powstało tamłódzkie getto, jedno z największych w Polsce i Europie, gdzie mieszkało przeszło 200 tys. Żydów i Cyganów, w kościele zaś powstała sortownia.
Charakterystycznym punktem placu jest kościół wybudowany wedługprojektu warszawskiego architekta Konstantego Wojciechowskiego.
Mało kto wie, że w kamienicy przy Placu Kościelnym,w mieszkaniu znanego działacza Socjaldemokracji Królestwa Polskiego i LitwyPiotra Leśniewskiego pseudonim “Pietrek” mieściła się w latach 1905-1907 partyjna drukarnia.
Najbardziej ubolewam nad Starym Rynkiem w Łodzi. Miejsce jakby zapomniane przez wszystkich. O ile przy Placu Kościelnym mamy piękne budynki, a nawet kawiarnię, o tyle na placu nie dzieje się nic. No prawie nic. Niekiedy odbywają się pokazy filmowe. Wystarczy wyremontować nawierzchnię, postawić kilka przytulnych pubów czy otworzyć restauracją, a miejsce zyskałoby blask.
Niechaj rośnie kominów las,
niechaj warczą przędzalnie Łodzi
trzeba odzieży dla wsi i miast,
trzeba dzieci bałuckie przyodziać!Władysław Broniewski, Do domu
W tym momencie “trzon” placu stanowi beton, uschnięte rośliny i pijalnia alkoholu, gdzie zbiera się lokalna społeczność. Plusem jest fakt, że można korzystać tam z miejskiego wi-fi.