Piotrkowska
Najbardziej popularna ulica w Łodzi, czyli Piotrkowska. Charakterystyczny punkt miasta, może nieco “oklepany”, ale kryje w sobie wiele ciekawostek.

Piotrkowska liczy w sumie około 4,2 kilometra.Początkowo pełniła funkcję traktu łączącego Piotrków Trybunalski ze Zgierzem, wokół którego rozbudowywało się miasto, ale z biegiem lat zmieniła się w wizytówkę miasta. Po 1990 roku została poddana stopniowej rewitalizacji i zamieniona w rodzaj deptaka, który w dużym stopniu pełni rolę podobną do rynku starówki innych miast.
Jest Łodzian największą troską,
by zmieścić wszystko na Piotrkowską.Jan Sztaudynger

W 2012 roku ruszył kompleksowy remont Piotrkowskiej, na odcinku od Placu Wolności aż do alei Piłsudskiego. Kostka betonowa została zastąpiono płytami granitowymi, zwężono jezdnię oraz ujednolicono witryny.
Pojawiły się również meble miejskie, takie jak stojaki, ławki czy kosze. Remont zakończył się rok temu w lipcu.

Miejsc,które warto zobaczyć na Piotrkowskiej jest mnóstwo. Na ponadczterech kilometrach znajdują się urocze kawiarnie, puby, kluby oraz zabytki. Dużą popularnością wśród turystów cieszy się łódzka Aleja Gwiazd, która znajduje się między ul. 6 Sierpnia a pasażem Rubinsteina.
Pomysłodawcą alei był Jan Machulski,a pierwsza mosiężna gwiazda, dla aktora Andrzeja Seweryna, została wmurowana w 1998 roku.

Ciekawa inicjatywa toPomnik Łodzian Przełomu Tysiącleci. To imienne kostki wmurowane w ulicę, a ideą całego projektu jest pokazanie, że pomnik tworzą sami łodzianie.

Co jeszcze kojarzy nam się z Piotrkowską? Na pewno riksze, rowery i charakterystyczne… osoby.

Dużą rolę na Piotrkowskiej odgrywają riksze. Choć nie brakuje rowerzystów czy rolkarzy, nadal są popularne. Wprowadzone zostały w 1993 rokuz inicjatywy Fundacji Ulicy Piotrkowskiej.

Trzon Piotrkowskiej stanowią pomniki. Dużą popularnością cieszy się ławeczka Tuwima usytuowana przy numerze 104. Jej autorem jest Wojciech Gryniewicz. A monument odsłonięty został w 1999 roku i stanowi część Galerii Wielkich Łodzian.

Pomnik pianisty Artura Rubinsteina został odsłonięty w2000 roku z okazji Światowego Spotkania Łodzian. Jego autorem jest Marcel Szytenchelm. Monument znajduje się przy Piotrkowskiej 78.

Jakie jeszcze miejsca warto zobaczyć na Piotrkowskiej?