Rynek pracy a studia, czyli program The iProfessional
Uniwersytet Łódzki przeprowadzi badania naukowe, które sprawdzą dopasowanie toku studiów do wymogów rynku pracy.
A wszystko w ramach międzynarodowego projektu The iProfessional. Uczelnia sprawdzi, czy nabyte podczas studiów umiejętności, przydają się w życiu zawodowym. A badani będą między innymi absolwenci, czyli iprofesjonaliści. – To osoby, które wykazują szereg kompetencji i umiejętności oraz posiadają określoną wiedzą, która umożliwia funkcjonowanie na rynku pracy związanym z mediami, sztuką, nowymi mediami i biznesem. To szeroki wachlarz najróżniejszych zawodów. Chodzi o taką pracę, która wykorzystuje kompetencje związane z komunikacją informatyczno-technologiczną – mówi magister Michał Wróblewski.
Prorektor do spraw programów i jakości kształcenia, prof. Jarosław Płuciennik podkreśla jak ważna jest współpraca pomiędzy firmami a uczelnią. – Mamy chociażby lingwistykę dla biznesu. To nowy kierunek, który powstał na zapotrzebowanie konkretnego sektora – BPO. To przykład dostosowania programu kształcenia do zapotrzebowania konkretnych obszarów. Kolejny przykład: zgłosiła się do nas firma, która chce zaoferować dwa stypendia na prestiżowym uniwersytecie japońskim. A to kolosalna pomoc dla naszych absolwentów – dodaje profesor.
Uniwersytet Łódzki ściśle współpracuje między innymi z Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną.
W ramach programu naukowcy będą wypracowywać ramy nauczania, tak aby dostosować studia do zapotrzebowania rynku pracy. Sprawdzą również w jakim stopniu wykorzystywane są nowoczesne metody nauczania, w procesie edukacyjnym.
Program The iProfessional współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach programu Leonardo Da Vinci.
Realizowany jest on przez konsorcjum 9 instytucji z 8 krajów członkowskich UE.