Czwartek, 13 lipca
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty…. Oto kilka propozycji wydarzeń na dziś, w których warto wziąć udział.
Koncert Arka Zawilińskiego w Osadzie Czarnocin [muzyka]
Arkadiusz Zawiliński wystąpi nad Zalewem w Czarnocinie. Da tam klimatyczny, bluesowo-folkowy koncert połączony z ogniskiem.
Arek Zawiliński to tekściarz, wokalista, gitarzysta.. Koncertował na festiwalach w Polsce, Francji, Czechach, Słowacji jak i grywał na ulicach Amsterdamu. Laureat wielu festiwali mi. FAMA w Świnoujściu, Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie, Zaczarowany Świat Harmonijki w kategorii gitara Poznań. Współpracował z zespołami Ostatnia Wieczerza w Karczmie Przeznaczonej do Rozbiórki, Kropla Życia, Blue Crow, Dzika Cherry, Zabrzańska Orkiestra Rockowa, BGB, oraz ze śpiewającym aktorem Lechem Dyblikiem. Jednak jego dzieckiem od początku do końca jest formacja Na Drodze, w której pełni role dostawcy formy i treści.
Początek ogodz. 20:05

Zobacz wszystkie dzisiejsze wydarzenia
Wakacyjne warsztaty, czyli Akademia Małego Kustosza [zajęcia]
Muzeum Miasta Łodzi zaprasza na wakacyjny cykl warsztatów dla dzieci zatytułowany Akademia Małego Kustosza.W godzinach 12:00-14:00 odbędą się różnorodne zajęcia związane z funkcjonowaniem muzeum.
Podczas atrakcyjnych i zróżnicowanych tematycznie warsztatów dzieci dowiedzą się, jak pracuje się w muzeum – będą mogły wcielić się w role kustoszy, konserwatorów lub edukatorów muzealnych – wykonując zadania takie, jak: opis eksponatu, oprowadzanie wycieczki i wiele innych. Wybranym lekcjom będą towarzyszyły warsztaty plastyczne przygotowane przez doktorantki Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.
Wstęp jest bezpłatny, ale z uwagi na ograniczoną ilość miejsc obowiązują zapisy. Zapisy prowadzi Dział Upowszechniania i Edukacji pod numerem telefonu 42 254 90 11 lub mailem [email protected].

“Bitwa Warszawska – pamięć i znaczenie” [dyskusja]
Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi organizuje panel dyskusyjny “Bitwa Warszawska – pamięć i znaczenie”, w 95. rocznicę wydarzenia.
W ramach cyklu “Plus czy minus – konfrontacje historyczne” eksperci wezmą udział w dyskusji o Bitwie Warszawskiej.
Rozmowa dotyczyć będzie jej znaczenia i przedstawiony zostanie rys historyczny. – Będziemy się skupiać na dwóch sprawach. Pierwsza z nich to wydarzenie jakim była Bitwa Warszawska, historyczny rys w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Powiemy również o tym, jak pamiętamy to wydarzenie i jako ono zapisało się w historii Polski – mówi prowadzący spotkanie, doktor Mikołaj Mirowski, historyk i publicysta.
W dyskusji udział wezmą specjaliści, m.in. prof. Grzegorz Nowik z Instytutu Studiów Politycznych PAN, zastępca dyrektora Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
Spotkanie odbędzie się w najbliższy czwartek (13 sierpnia) w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi przy Gdańskiej o godzinie 18.00. Wstęp na dyskusję jest bezpłatny.

LDZ Alternatywa 2015. Sprawdź program koncertów [muzyka]
To już bardzo znany cykl koncertów wśród tych, którzy szukają niebanalnych brzmień, eksperymentalnych rozwiązań harmonicznych i ciekawych piosenek niekoniecznie popowych. Wszystkie koncerty odbywają się na Tymienieckiego 3 w Art Strefie.
Koncerty szykują się bardzo różnorodne od klasycznego folkowego grania Bubliczek, przez jazzowe odjazdy Jazpospolitej do indie rocka z ciekawymi brzmieniami elektronicznymi, które na koniec cyklu zaproponuję łódzka formacja Girl & Nervous Guy.
Niewątpliwie to bardzo ciekawa propozycja wakacyjna, a zważywszy na to, że większość klubów łódzkich zawiesza właściwie propozycje koncertowe na kanikuły, będzie to najważniejsze wydarzenie pośród miejskich propozycji alternatywnych brzmień.
Sprawdź program:
13.08 – Rebeka

Jazz króluje przy Łąkowej 29. VIII Letnia Akademia Jazzu [koncert]
Letnia Akademia Jazzu to wyjątkowe wydarzenie, które kolejny rok z rzędu przyciąga do Łodzi miłośników muzyki z całego kraju. Festiwal odbywa się w każdy czwartek w lipcu i sierpniu, co tydzień gromadząc ponad tysięczną widownię w przestrzeniach przy Łąkowej 29.
Poprzez konfrontację tradycji ze współczesnym językiem muzycznym dzieła wielkich polskich kompozytorów, takich jak Krzysztof Komeda czy Zbigniew Seifert, zyskają nowe nowoczesne oblicze. Zaproszeni polscy i zagraniczni artyści to przedstawiciele światowego jazzu z najwyższej półki, którzy stawiają na kreatywność i współczesne środki wyrazu.
13.08.2015 Wartoprzeczytać(czwartek) Godz. 20.00 | RENE MARIE |
