Szlakiem łódzkich murali. Zobacz jak powstają
Łódzki street art już od 4 lat promuje miasto. Dzięki działalności Fundacji Urban Forms nakręcono kolejny film dokumentujący powstawanie wielkoformatowych obrazów.
To już kolejny film, który promuje działalność Fundacji Urban Forms oraz coroczny Festiwal poświęcony promocji łódzkich murali. Michał Bieżyński – dyrektor artystyczny projektu – opowiada między innymi o artystach, którzy wzięli udział w reklamowym spocie.
Nazwa | Plik | Autor |
Od 2009 roku w Łodzi powstało 30 wielkoformatowych obrazów. To dzieła różnych artystów pochodzących zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Murale oglądać można głównie w centrum miasta, ale od zeszłego roku również mieszkańcy osiedla Retkinia mogą pochwalić się jednym z nich. Na kolejną edycję zaplanowano nowe przestrzenie. Wybór ten jest jednak podyktowany trzema kryteriami.
Kreatywne działania w łódzkiej przestrzeni miejskiej cieszą się dużym uznaniem na świecie. Pisał o nich między innymi prestiżowy francuski magazyn Graffiti Art Magazin, CNN wyemitowało dwa półgodzinne programy poświęcone miejskim obrazom, a Amerykanie uznali je za jedno z najciekawszych wydarzeń kulturalnych w Europie. A jak sami łodzianie reagują na tę formę sztuki?
Tegoroczna edycja Festiwalu Urban Forms planowana jest jak zwykle na wrzesień, ale to tak naprawdę zwieńczenie całego projektu, podczas którego w Łodzi spotykają się artyści z całego świata. Jak podkreślają organizatorzy, Festiwal murali to całoroczna impreza.
Fundacja Urban Forms powstała w 2009 roku. Jej działania ogniskują się wokół szeroko pojętej kultury miejskiej, koncentrując się na organizacji, promocji i wspieraniu niezależnych inicjatyw artystycznych, sportowych i społecznych. Podstawową ideą projektu Galeria Urban Forms jest stworzenie stałej ekspozycji sztuki ulicznej w publicznej przestrzeni ścisłego centrum Łodzi.