Dzień, w którym Łódź staje się tkaninowym centrum świata
Międzynarodowe Triennale Tkaniny organizowane jest cyklicznie co trzy lata w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Jak mówi dyrektor Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Aneta Dalbiak to wydarzenie, które przyciąga cały świat.
– Z całego świata przyjechali do nas artyści, dyrektorzy instytucji kultury, dla których tkanina jest bardzo ważnym medium, z którym pracują na co dzień. Mamy więc okazję do spotkań, do wspólnego świętowania. Myślę, że to dzień, kiedy Łódź staje się nie tylko tkaninowym centrum Europy, ale też centrum świata – mówi Aneta Dalbiak.
Posłuchaj:
Międzynarodowe Triennale Tkaniny najbardziej łódzkie
W uroczystym otwarciu wystawy wziął udział minister Włodzimierz Tomaszewski. Jak mówi, wernisaż to coś, z czego słynie Łódź.
– Triennale jest najbardziej łódzkie, jeśli chcemy mówić o identyfikacji Łodzi w świecie. To jest wielkie bogactwo Łodzi. To, że kolejna edycja, tak bogata, dzisiaj się odbywa i że są tak młodzi kuratorzy, którzy dają tę nową energię, to jest wielka przyszłość – podkreśla Włodzimierz Tomaszewski.
Posłuchaj:
17. Międzynarodowe Triennale Tkaniny składa się z części głównej – międzynarodowej, której kuratorką jest Marta Kowalewska. Tworzy ją 56 dzieł. Dodatkowo możemy oglądać także Wystawę Tkaniny Unikatowej, której kuratorem jest Jakub Gawkowski, na której możemy zobaczyć około 30 prac Polskich artystów. Wystawę można oglądać do 15 kwietnia 2023.
Złoto trafiło do Indii
Podczas uroczystej gali międzynarodowe jury wybrało zwycięzców 17. Międzynarodowego Triennale Tkaniny. Ocenie poddało 54 prace. Laureatkami 17 Międzynarodowe Triennale Tkaniny zostały:
Złoty medal: Moumita Basak z Indii, Bez tytułu, 2021
Srebrny medal: Zhanna Petrenko z Ukrainy, Całun niepewności, 2021
Brązowy medal: Katja Felle ze Słowenii, Stop-Szyj-Reset, 2021