ARUZ, czyli łódzka wirtualna probówka
Będzie modelował procesy chemiczne i pomagał naukowcom na analizowanie skomplikowanych procesów krok po kroku. Oto czym zajmować się ma “wirtualna probówka”, która powstaje w łódzkim Technoparku.
Ten artykułmożesz również przeczytać wmobilnej aplikacji Radia Łódź. Kliknij i dowiedz się więcej.
W Łódzkim Technoparku powstaje jeden z najpotężniejszych analizatorów na świecie. Dzięki niemu możliwe będzie zrewolucjonizowanie badań naukowych.
Urządzenie działa jak swoista elektroniczna probówka – tłumaczy kierownik projektu ARUZ, Adam Włodarczyk. Jak wyjaśnia – każdy chemikpo uzyskaniu wyniku swoich badań, musi całą procedurę kilkakrotnie powtórzyć, ażeby zdobyć pewność co do otrzymanego wyniku. Zabiera to dużo czasu oraz pieniędzy, bo wiele odczynników, urządzeń czy materiałów trzeba na nowo zakupić.Użytkownicy ARUZa natomiast otrzymywać mają wynik w błyskawicznym czasie- dzięki wprowadzeniu danych cyfrowych.
Według konstruktorów Analizatora Rzeczywistych Układów Złożonych badania mają być szybkie, tanie i bardziej precyzyjne. Analizator przyda się w wielu branżach – m.in. w farmacji, włókiennictwie i przemyśle kosmetycznym.
Posłuchaj, jakie zalety analizatora dostrzegaRafał Kiełbik z katedryMechatroniki i TechnikInformatycznych Politechniki Łódzkiej:
Nazwa | Plik | Autor |
Analizator Rzeczywistych Układów Złożonych | audio (m4a) audio (oga) |
Inwestycja będzie kosztowała 178 milionów złotych. 85% tej kwoty pokrywa Unia Europejska.