Niedziela, 14 czerwca
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty…. Wszystko to, co warto zobaczyć.
Koncert organowy w Filharmonii [muzyka]
Przy stołach gry organów barokowych i symfonicznych zasiądzie Roman Perucki, dyrektor Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, pierwszy organista Bazyliki Archikatedralnej w Gdańsku-Oliwie, który w swoim dorobku koncertowym ma ponad dwa tysiące recitali organowych w najsłynniejszych kościołach i salach koncertowych świata.
Towarzyszyć mu będzie Sławomir Cichor, obecnie pierwszy trębacz w Filharmonii Łódzkiej, specjalizujący się w wykonawstwie muzyki dawnej na trąbce barokowej, i zagra na tym właśnie instrumencie a nieczęsto można usłyszeć clarinistę (technikę gry clarino wypracowano w epoce baroku).
Usłyszymy powstałe w epoce baroku utwory Marka-Antoinea Charpentiera i Jana Seba-stiana Bacha. Zaplanowano także wykonanie dzieł XIX-wiecznych kompozytorów francu-skich, m.in. Alexandre Guilmanta, znanego z sonat organowych, czy Franois-Charlesa Widora, twórcy symfonii na organy. Zabrzmią też utwory nowsze, m.in. Oskara Lindberga, szwedzkiego organisty, tworzącego w I połowie XX w. utwory w duchu romantycznym, Norwega Monsa Leidvina Taklego, który wprowadził do muzyki organowej bluesa, czy Krzysztofa Grzeszczaka, organisty i kompozytora działającego współcześnie w Łodzi.
Koncert odbędzie się w niedzielę, 14 czerwca o godzinie 19 na Narutowicza 20.

Zobacz wszystkie dzisiejsze wydarzenia
Festiwal Różewiczów w Radomsku [PROGRAM]
W Radomsku rozpoczął się Różewicz Open Festiwal. Jest to jedyna w Polsce impreza poświęcona życiu i twórczości wywodzących się z tego miasta braci Stanisława, Tadeusza i Janusza Różewiczów.
Ten artykułmożesz również przeczytać wmobilnej aplikacji Radia Łódź. Kliknij i dowiedz się więcej.
Festiwal zainaugurowało seminarium na temat nowoczesnych metod nauczania twórczości Tadeusza Różewicza.
W programie jeszcze m.in.gra miejska pod hasłem “Śladami braci Różewiczów. Koordynatorka festiwalu Krystyna Michalska mówi, że tegoroczna siódma edycja imprezy różni się od poprzednich. – Pojawią się zupełnie nowe działania w przestrzeni publicznej. Powstanie zewnętrzna galeria rzeźby, mural dedykowany Różewiczom, street art, odbędzie się widowisko plenerowe.
Różewicz Open Festiwal potrwa do 15 czerwca. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
14.06.2015 niedziela
godz. 10.00 14.00 WARSZTATY FILMOWE / prowadzenie Paweł Woldan / sala kameralna MDK Radomsko /Drugi dzień warsztatów filmowych, zajęcia praktyczne.
godz. 20.00 MONODRAM POETYCKI RÓŻEWICZ CZYTANY OD KOŃCA / reżyseria i wykonanie Marta Klubowicz / sala kameralna MDK Radomsko /
Marta Klubowicz aktorka, poetka, tłumaczka. W Różewiczu czytanym od końca zainscenizuje mniej i bardziej znane wiersze Tadeusza Różewicza, m.in. Serce podchodzi do gardła, Rozebrany, Palec na ustach, Słowa, Lawina, Mini kosmos.
I zaczęłam czytać Różewicza na nowo. Najpierw Poezje zebrane – grubą, pożółkłą książkę, która wtedy mi służyła. A potem nowsze tomiki. Od ostatniego. Od końca. Czytałam, nie jak domorosły krytyk, który analizuje, nie jak egzaltowana poetessa. Czytałam jak człowiek. Po prostu – czytałam. Byłam poruszona, wstrząśnięta. Pod wrażeniem niespotykanej bezpośredniości, szczerości, ostrości widzenia świata i braku dbałości o atrakcyjność formy. Nikt tak nie miał odwagi pisać. Marta Klubowicz
godz. 22.00 MAPPING 3D / projekcja dedykowana Stanisławowi Różewiczowi / realizacja – Mediam Sp. z o.o. w Krakowie / parking MDK Radomsko /
Wielkoformatowa projekcja multimedialna będąca synchronizacją obrazu z muzyką. Poprzez scenariusz i formę przekazu, mapping zwróci uwagę na osobę Stanisława Różewicza i jego więzi z kinem Kinema – miejscem dla reżysera sentymentalnym, ale przede wszystkim inspirującym. Tłem projekcji będzie budynek Miejskiego Domu Kultury w Radomsku.

Pierwszy Fit Fest w Łodzi [sport]
Łódzka Hala Sportowa wypełni się sportowym sprzętem, akcesoriami, a co najważniejsze ludźmi pełnymi pasji, którzy profesjonalnie lub amatorsko zajmują się m.in. fitnessem, bieganiem, rozmaitymi sztukami walki czy tańcem. Mowa o Fit Feście, który w naszym mieście organizowany jest po raz pierwszy.
– Fit Fest to dwudniowy festiwal zdrowego trybu życia, na który zapraszamy wszystkich miłośników aktywnego spędzania czasu tłumaczy Anna Plocek z agencji interaktywnej The Program organizator Festiwalu. W trakcie tych dwóch dni każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. W pobliskim parku odbędzie się trening dla mam z wózkami, który organizujemy razem z łódzkim Projektem Mama. W tym samym czasie na płycie głównej Hali trwać będą zajęcia fitnessowe, taneczne oraz te związane ze sztukami walki, które poprowadzą największe łódzkie fitness kluby. W sobotę Festiwal będzie trwał w godzinach 10-19, a niedzielę 10-18 dodaje Plocek.
Festiwalowa przestrzeń podzielona będzie na trzy strefy. Pierwszą z nich będzie tzw. Strefa Aktywności na płycie głównej Hali Sportowej, gdzie odbędą się zapowiadane ćwiczenia, warsztaty oraz pokazy m.in. pole dance. Uczestnicy będą mogli wziąć udział także w I Pucharze Łodzi na ergometrze wioślarskim na dystansie 1 432 metrów.
Druga strefa, która zlokalizowana będzie w kuluarach Hali Sportowej, wejście do al. Politechniki, poświęcona będzie w całości stanowiskom stacjonarnym, gdzie znaleźć będzie można producentów sportowego sprzętu i profesjonalnej odzieży treningowej. W części usług swoje stanowiska będą miały łódzkie fitness kluby oraz poradnie dietetyczne, u których będzie można zasięgnąć wszelkich porad związanych ze zdrowym trybem życia. W tym przypadku obowiązywać będzie wstęp wolny.
Łodzianie, który odwiedzą Fit Fest, atrakcji mogą spodziewać się także na świeżym powietrzu na parkingu Hali Sportowej mieszczącym się od strony al. Politechniki. Tam Szkoła Marcina Gortata poprowadzi zajęcia koszykówki ulicznej oraz warsztaty techniki rzutu do kosza. Będzie można poznać tajniki gry w golfa, planowany jest mini turniej. Dla najmłodszych przewidziano m.in. modelarski tor wyścigowy, z którym pojawi się Sterownia – klub modelarsko-motoryzacyjny. Szukającym mocnych wrażeń spodobają się atrakcje przygotowane przez Linapark Atlas Areny zjazd po linie oraz strzelanie z łuku.
Wartoprzeczytać
Na dwa dni Festiwalu przed Halę Sportową przeniesie się także łódzki Eko Targ, który normalnie działa w każdą sobotę na terenie OFF Piotrkowska. Wyjątkowo to przy al. Politechniki łodzianie będą mogli zrobić zdrowe zakupy u rolników tradycyjnych oraz producentów ekologicznej, certyfikowanej żywności. Gastronomiczną część Fit Festu uzupełni oferta łódzkich restauracji oraz food trucków.

UNIT9 VR Challenge. Zobacz świat przez wirtualne gogle [festiwal]
Popularna przestrzeń OFF Piotrkowska zamieni się w ten weekend w wirtualną rzeczywistość. Każdy będzie mógł założyć specjalne gogle i w ten sposób przenieść się do cyfrowego świata.
Wszystko w ramach pierwszego w Polsce festiwalu wirtualnej rzeczywistości UNIT9 VR Challenge. To okazja do poznania najnowszych technololgii i świata znanego do tej pory głównie z gier komputerowych. – Poprzez założenie gogli wirtualnej rzeczywistości, które przesłaniają nam cały obraz i wyświetlają coś, co jest stworzone przez komputer, możemy w tym wirtualnym świecie się rozglądać. Będziemy mogli też doświadczyć wielu innych bodźców. Możemy się wcielić w ptaka, który lata w przestworzach i wykorzystując specjalną konstrukcję na przykład machać skrzydłami i faktycznie kontrolować ten lot – mówi Maciej Zasada, jeden z organizatorów festiwalu.
W programie znalazły się także prelekcje i pokazy filmowe. – Sobota będzie takim dniem, kiedy dodatkowo w Klubie DOM od godziny 12 do 19, będą odbywały się panele dyskusyjne, prelekcje, pokazy live prowadzone przez ludzi, którzy wirtualną rzeczywistością zajmują się w bardzo różnych kontekstach. Dodatkowo mamy też kino letnie, które będzie nam towarzyszyć – dodaje organizator festiwalu Jakub Brzózka.
Więcej informacji:kliknij
Festiwal wirtualnej rzeczywistości potrwa do niedzieli, 14 czerwca.

Teatralny spacer po Helenowie [zapowiedź]
Spacer po parku to zapowiedź trzeciej edycji “Teatralnego Helenowa”.
Spacer rozpocznie się w niedzielę, 14 czerwca o godzinie 11. Start przy głównym wejściu przy ul. Północnej , na wprost ul. Anstadta. Uczestnicy powędrują po zakątkach, w których tydzień później rozbrzmiewać będzie muzyka “Teatralnego Helenowa”. Tym razem będzie teatralnie, w związku z jubileuszem 250-lecia teatru publicznego w Polsce.
W programie: teatr, muzyka, warsztaty, kiermasz, kulinaria, stylowe rękodzieło, książki o Łodzi i nie tylko, wystawa zdjęć dawnego Helenowa, zabytkowe auta, opowieści o parku i teatralnej Łodzi.
