40 lat “Ziemi Obiecanej”. Spacer śladami plenerów filmowych
Blisko 250 osób wzięło udział w spacerze śladami łódzkich plenerów filmu “Ziemia Obiecana” Andrzeja Wajdy. Wycieczka odbyła się w 40. rocznicę premiery filmu.
Ten artykułmożesz również przeczytać w mobilnej aplikacji Radia Łódź. Kliknij i dowiedz się więcej.
Justyna Tomaszewska z Centrum Dialogu im. Marka Edelmanaopowiada, że na trasie spaceru znalazły się najważniejsze miejsca z “Ziemi Obiecanej”: – Ciekawe obiekty, wspomnienia, trochę anegdot z planu. Takie tradycyjne punkty, które wszystkim kojarzą się z Ziemią Obiecaną to obydwa pałace, które zagrały w filmie, czyli Muzeum Miasta Łodzi pałac Poznańskiego i pałac Scheiblera Muzeum Kinematografii. Ale także ulica Moniuszki, Piotrkowska, gdzie mieszkali główni bohaterowie. Przeszliśmy taką trasą bardzo łódzką.
Dyrektor Muzeum Miasta Łodzi, Małgorzata Laurentowicz, która pracowała przy realizacji filmu jako konsultantka, wspomina, że Łódź była dla “Ziemi Obiecanej” gotowym plenerem: – Warto przejść tym szlakiem. Tym bardziej, że te obiekty teraz inaczej wyglądają. Łódź w tamtym czasie, jak sam Wajda mówi, to była gotowa scenografia. Istotnie tak było.
Po spacerze uczestnicy zobaczyli film “Ziemia Obiecana” w Muzeum Kinematografii. Spacer był zorganizowany przez Muzeum Miasta Łodzi, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana i Muzeum Kinematografii.
Film Andrzeja Wajdy “Ziemia Obiecana”, na podstawie powieści Władysława Reymonta pod tym samym tytułem, powstał w 1974 r.