Wtorek, 3 lutego
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty…. Wszystko to, co warto zobaczyć.
Literackie podsumowanie roku [spotkanie]
Mała Literacka po raz kolejny zaprasza na literackie podsumowanie minionego roku. Tym razem o ważnych książkach roku 2014 opowiedzą: Justyna Sobolewska, Michał Nogaś, Adam Poprawa i Maciej Robert.
Spotkanie odbędzie się we wtorek, 3 lutego o godzinie 19:!5 w Małej Sali Teatru Nowego przy Zachodniej 93. Obowiązuję wstęp wolny.
Justyna Sobolewska (1972) – krytyczka literacka, dziennikarka tygodnika “Polityka”. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim. Wcześniej pracowała w “Przekroju” i “Dzienniku”. Jest współautorką książki “Jestem mamą” (2004) i antologii opowiadań “Projekt mężczyzna” (2009). Zasiada w jury Środkowoeuropejskiej Nagrody Literackiej “Angelus” i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej “Silesius”. W 2012 roku ukazała się wydawnictwie “Polityki” jej “Książka o czytaniu, czyli resztę dopisz sam”. Mieszka w Warszawie.
Michał Nogaś (1978) dziennikarz Programu 3 Polskiego Radia, na antenie którego opowiada o książkach i rozmawia z pisarzami oraz z… Wojciechem Mannem.
Adam Poprawa (1959) – historyk literatury, krytyk literacki i muzyczny, pisarz. Opublikował m.in. zbiór szkiców Formy i afirmacje (2003) oraz tom prozatorski Walce wolne, walce szybkie (2009). W Odrze prowadzi rubrykę CDn, w której omawia płyty. Jest felietonistą Czasu Kultury. Poza tym drukował m.in. w Jazz Forum, Kresach, Nowych Książkach, Tekstach Drugich, Twórczości, Tygodniku Powszechnym. Pracuje w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego.
Maciej Robert (1977) poeta, krytyk literacki i filmowy. Wydał cztery tomy poetyckie Pora deszczu (Korporacja Ha!art, Kraków 2003), Puste pola (Kwadratura, Łódź 2008) i Collegium Anatomicum (WBPiCAK, Poznań 2011 nagroda Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek) i “Księga meldunkowa” (WBPiCAK, Poznań 2014) – oraz książkę krytyczną “Perełki i Skowronki. Adaptacje filmowe prozy Bohumila Hrabala” (Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego/PWSFTviT w Łodzi, Łódź 2014). Współpracuje z “Polityką”, “Chimerą” i “Nowymi Książkami”. Prowadzi związany z Nagrodą Angelus blog “Czytam Centralnie” poświęcony literaturze środkowoeuropejskiej.
Zobacz wszystkie dzisiejsze wydarzenia
Jerzy Mazzoll zagra w 6. Dzielnicy [koncert]
Wirtuoz klarnetu basowego sięgający głęboko do tradycji polskich improwizatorów i twórców muzyki współczesnej połowy XX wieku wystąpi w 6. Dzielnicy.
Jerzy Mazzoll był jednym z inicjatorów tzw. rewolucji yassowej w polskim jazzie, odciął się jednak od tego nurtu tworząc ideę Arhythmic perfection i zajął się europejskim aspektem improwizacji w sztuce. Na początku l.90 spotkał Dereka Baileya i na jego osobiste zaproszenie wyjechał do Londynu na legendarny już festiwal company week.
Producentem jego pierwszej płyty Perplex był Tony Oxley. Mazzoll współpracował także z orkiestrą Django Batesa i kwartetem Petera Brotzmana. Wydał serię płyt Diffusion Ensamble, improwizując na scenie z artystami różnych dziedzin sztuki. W czasie tej praktyki spotkał Petera Kowalda i Olgę Szwajgier i poprowadził z nimi warsztaty które miały wpływ na całe pokolenie muzyków. Tworzy festiwal Art Depot zajmujący się naturą improwizacji w różnych kulturach. Wydał 12 płyt, które zmieniły oblicze polskiej muzyki improwizowanej. Lata 2012 i 2013 są czasem jego powrotu na rynek wydawniczy, na którym ukazały się kolejno jego płyty: Minimalover, Jeden dźwięk i Pan Bóg oraz oczekiwana Responsio Mortifera i zaskakująca Rite of Spring Variation nagrana w duecie z Tomaszem Sroczyńskim.
Wtorek, 3 lutego, 6. Dzielnica, ul. Piotrkowska 102, godz. 19:00.
Wielki błękit w Szafie [film]
Lutowy cykl filmowy w Klubie Szafa poświęcony Lucowi Bessonowi rozpocznie się od seansu obrazu pod tytułem Wielki błękit.
Jest takie miejsce na naszej planecie dziwniejsze od wszystkich innych najsłabiej poznane i najbardziej tajemnicze miejsce gdzie, podobnie jak w przestrzeni kosmicznej, ulatnia się konwencjonalne pojmowanie czasu i odległości, miejsce magiczne i niebezpieczne, do którego ludzkie ciało i ludzka dusza muszą się przystosować. Jest to zarazem jedyne miejsce, gdzie człowiek o imieniu Jacques Mayal naprawdę czuje się jak w domu. Tym miejscem jest morska otchłań Wielki błękit.
Projekcja filmu odbędzie się w Szafie we wtorek 3 lutego. O godzinie 18:00 seans dla niepalących, a o 21 – projekcja z “dymkiem”. Wstęp wolny.
Ferie w Łodzi [PROGRAM]
Łódzkie kina, teatry, muzea i wiele innych instytucji przygotowało specjalną ofertę dla tych, którzy ferie zimowe spędzają w mieście.
Całą miejską ofertę dla dzieci na czas ferii można znaleźć pod adresem www.uml.lodz.pl.