Niedziela, 1 lutego
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty…. Wszystko to, co warto zobaczyć.
Finisaż wystawy “Maurycy Gottlieb. W poszukiwaniu tożsamości” [ekspozycja]
Jeszcze tylko do niedzieli można oglądać wystawę Maurycy Gottlieb. W poszukiwaniu tożsamości. Ekspozycja w Galerii Sztuki Dawnej MPH jest pierwszym monograficznym przeglądem twórczości Gottlieba od 1991 roku.
Postać artysty została zaprezentowana w kontekście problemu poczucia tożsamości. Gottlieb, będąc praktykującym Żydem, czuł się jednocześnie Polakiem i wierzył, iż kwestia wyznania nie może stanowić bariery uniemożliwiającej porozumienie pomiędzy obiema nacjami. Dzięki uniwersalnemu językowi sztuki czynił własne obrazy medium do dyskusji nad kwestiami asymilacji i pozycji społecznej Żydów w Polsce. Swymi dziełami przyczynił się także do rozwoju i popularyzacji w środowisku żydowskim sztuki przedstawiającej, dotychczas zakazanej ze względu na przykazania wiary.
Oprowadzanie kuratorskie, w niedzielę, 1 lutego o godzinie 14:00 zakończy wystawę “Maurycy Gottlieb. W poszukiwaniu tożsamości”.

Zobacz wszystkie dzisiejsze wydarzenia
Zrekonstruowane filmy w OiW [kino]
“Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów” to jeden z pierwszych filmów z udziałem Poli Negri niekwestionowanej gwiazdy kina niemego, Polki, która jako pierwsza aktorka z Europy zrobiła prawdziwą karierę w Hollywood.
Film uważany do niedawna za zaginiony, odnaleziono w 2006 roku u jednego z czeskich kolekcjonerów. Zrekonstruowany i zdygitalizowany w ramach projektu Nitrofilm przez Filmotekę Narodową miał swoją re-premierę w 2011 roku i był pokazywany na całym świecie, m.in. w związku z Polską Prezydencją w UE. Muzykę do zrekonstruowanego filmu skomponował Jerzy Maksymiuk, a wykonała ją Wrocławska Orkiestra Kameralna LEOPOLDINUM.
Mania opowiada historię poruszającą historię wielkiej miłości tytułowej Mani Walkowskiej – pracownicy fabryki papierosów – do utalentowanego kompozytora Hansa.
Pokaz filmu odbywa się w ramach cyklu “Arcydzieła kina niemego” w klubokawiarni Owoce i Warzywa. We wszystkie niedziele lutego, będzie można zobaczyć kolejne zrekonstruowane obrazy ze zbiorów Filmoteki Narodowej, w tym pierwszą ekranizację epopei narodowej Pan Tadeusz. Na wszystkie projekcje wstęp jest bezpłatny.
Warto przeczytać
Niedziela, 1 lutego, godz. 18:00, Owoce i Warzywa, ul.Traugutta 9.

Atlas nowoczesności. Oprowadzanie kuratorskie Jarosława Suchana [wystawa]
“Atlas nowoczesności” to snuta za pomocą dzieł sztuki z kolekcji Muzeum opowieść o nowoczesności i jej znaczeniu dla nas dzisiaj. Podczas najbliższego spotkania na ekspozycji jej narratorem będzie dyrektor Muzeum Sztuki i kurator wystawy Jarosław Suchan.
Zgromadzone na wystawie prace z Kolekcji Sztuki XX i XXI wieku zaprezentowane zostały w kontekście epoki i formacji kulturowej, którą nazywamy nowoczesnością. Czym nowoczesność była dla awangardowych twórców a czym jest dla nas dzisiaj? Czy zdajemy sobie sprawę, jakie zmiany przyniosła w naszym życiu i czy jesteśmy z nich zadowoleni? Wreszcie, czy obwieszczany koniec nowoczesnej epoki i nadejście nowych czasów, w których miałyby obowiązywać inne paradygmaty rzeczywiście nastąpił? O tych i innych zagadnieniach będzie można porozmawiać na oprowadzaniu kuratorskim.
“Atlas nowoczesności” to kolejny etap rozpoczętych osiem lat temu prac nad kolekcją Muzeum Sztuki, których celem jest badanie, reinterpretacja i aktualizowanie znaczeń znajdujących się w niej dzieł. Wystawa tworzy kolaż reprezentujący różne estetyki i różne artystyczne.
Niedziela, 1 lutego, godz. 17:00, ms2, ul. Ogrodowa 19, wstęp wolny.

Łódzka Szkoła Filmowa wspiera Krzysztofa Globisza [teatr]
Trwa zbiórka pieniędzy na leczenie powracającego do zdrowia Krzysztofa Globisza. Na ten cel zostanie przekazany dochód ze sprzedaży biletów na niedzielny “Ślub” w Teatrze Studyjnym w Łodzi.
W lipcu ubiegłego roku Krzysztof Globisz przeszedł udar mózgu. Teraz trwa długotrwała i kosztowna rehabilitacja aktora. Łódzka Szkoła Filmowa, której Globisz jest absolwentem, postanowiła włączyć się w zbiórkę pieniędzy na rzecz leczenia artysty.
W najbliższą niedzielę (1 lutego) cały dochód ze sprzedaży biletów na nagradzany spektakl “Ślub” w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego zostanie przekazany na ten cel. Spektakl rozpocznie się tradycyjnie o godzinie 19:07 w Teatrze Studyjnym przy Kopernika.
Krzysztof Globisz jest absolwentem i wykładowcą Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, autorem wielu niezapomnianych kreacji filmowych i teatralnych. Pracował m.in. z Krzysztofem Kieślowskim, Andrzejem Wajdą, Janem Jakubem Kolskim. Związany z Starym Teatrem w Krakowie, w którym zagrał blisko 70 ról, współpracownik Jerzego Grzegorzewskiego, Jerzego Jarockiego i Krystiana Lupy.
