Piątek, 30 stycznia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty…. Wszystko to, co warto zobaczyć.
Finał obchodów jubileuszu WFO [kino]
Dobiega końca cykl retrospektyw z okazji 65-lecia Wytwórni Filmów Oświatowych. Gościem finałowego spotkania będzie Andrzej Barański. Uznany reżyser i scenarzysta zasłynął nostalgicznymi obrazami polskiej prowincji. Jest również autorem kilkudziesięciu krótkich form filmowych – pięć z nich, zostanie pokazanych w piątek (30.01), o godzinie 18:00 w kinie Polonia.
Andrzej Barański, twórca filmów fabularnych ( Dwa księżyce, Horror w Wesołych Bagniskach, Dzień Wielkiej Ryby) swoją artystyczną drogę rozpoczął w latach 60. pod opieką Tadeusza Różewicza w Studenckim Teatrze Poezji Step. Później, po studiach w łódzkiej Filmówce, trafił do WFO, gdzie zajął się krótką formą filmową, w tym również oświatową.
Pierwszy z piątkowych filmów – Konstrukcja z 1980 roku podejmuje tematykę antyfaszystowską, obecną w wielu produkcjach Barańskiego. Z kolei Edukacja sentymentalna, z 1986 to historia życia i śmierci pewnego bezrobotnego w przedwojennej Polsce pokazana przez pryzmat urzędowych dokumentów: od wzorów podań, pism urzędowych w sprawach karnych, odwołań prze zaświadczenie o ubóstwie po raport przodownika policji o samobójstwie. Także Pobyt czasowy z 2004 roku opowiada o wydarzeniach z życia osobistego, które znajdują odbicie w urzędowej dokumentacji: narodzinach, przeprowadzkach, ślubach i zgonach – przez całe życie człowieka powstają dokumenty składające się na akta pobytu czasowego.
Spotkanie z Andrzejem Barańskim kończy obchody 65-lecia Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi. Przestrzenią znaczącej części wydarzeń jubileuszowych było otwarte na ten czas kino Polonia, przy reaktywacji którego Wytwórnia współpracowała ze Stowarzyszeniem Łódź Filmowa. To tutaj odbywały się copiątkowe retrospektywy i codzienne pokazy non-stop wybranych filmów twórców związanych z WFO na przestrzeni dekad.
Zobacz wszystkie dzisiejsze wydarzenia
Strauss zabrzmi w Filharmonii [koncert]
Richard Strauss postrzegany jest głównie jako twórca znakomitych poematów symfonicznych, oper i pieśni. Rzadko kiedy wspomina się o jego koncertach czy kameralistyce. Inną twarz Straussa zaprezentuje Filharmonia Łódzka.
Gatunki uprawiane w młodości Strauss zarzucił na kilka dekad i ponownie zainteresował się nimi, gdy miał 76 lat. To wówczas powstał m.in. Duet-Concertino na klarnet, fagot, harfę i orkiestrę smyczkową. Utwór został ukończony 16 grudnia 1947 r. i jest ostatnim czysto instrumentalnym dziełem kompozytora. Strauss dołączył do utworu krótki program muzyczny, oparty na baśni Hansa Christiana Andersena o królewnie i świniarczyku. W utworze można doszukać się motywów z wielu innych dzieł Straussa, a także cytatów z twórczości innych kompozytorów m.in. Mahlera, Mozarta czy Beethovena. Lekki charakter utworu oraz nieczęsto spotykana obsada połączenie dwóch zupełnie różnych pod względem brzmienia instrumentów dętych sprawiają, że Duet-Concertino jest przyjmowany przez publiczność z entuzjazmem.
Podczas piątkowego koncertu usłyszymy także Uwerturę Mozarta do “Czarodziejskiego fletu” oraz “Tańce symfoniczne” Rachmaninowa. Na scenie wystąpi zespół Clarigotto w składzie: Mirosław Kłys klarnet, Dorota Cegielska fagot oraz Orkiestra Symfoniczna FŁ. Dyryguje Marek Pijarowski.
Piątek, 30 stycznia, godz. 19:00, Filharmonia Łódzka.
Pożegnanie z kultowymi monodramami Wrocławskiego [teatr]
“Czołem wbijając gwoździe w podłogę” oraz “Obudź się i poczuj smak kawy” – dwa kultowe monodramy Bronisława Wrocławskiego schodzą z afisza łódzkiego Teatru Jaracza.
Pożegnanie pierwszego z nich odbyło się w ubiegły weekend (24, 25 stycznia). Z kolei 30 i 31 stycznia ostatni raz łódzka publiczność zobaczy spektakl “Obudź się i poczuj smak kawy”. Oba monodramy wchodziły w skład, cieszącego się niezwykłą popularnością i uznaniem, tryptyku w mistrzowskim wykonaniu Bronisława Wrocławskiego.
W repertuarze pozostaje jednak trzecie ogniwo monodramów Bogosiana, czyli “Seks, prochy i rock and roll”.
W sumie spektakle, które wyreżyserował Jacek Orłowski, obejrzało kilkadziesiąt tysięcy osób. Wrocławski pokazywał je na wielu scenach w Europie i na świeci.
55 plakatów na 55-lecie Centralnego Muzeum Włókiennictwa [wernisaż]
Wystawa plakatów rozpoczyna rok jubileuszowy Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Sztuka plakatu nieodzownie łączy się z działalnością wystawienniczą i historią muzeum.
55 plakatów na 55-lecie CMW ukazuje przemiany zachodzące w stylistyce: od prac literniczych o charakterze czysto informacyjnym, przez kampanie reklamowe towarzyszące wystawom, po odrębne dzieła sztuki graficznej, które nie tylko pozostają świadectwem czasu. Składają się na dzieje CMW zapisane krótką, plastyczną formą.
Wystawa czynna będzie od 30 stycznia do 24 lutego – w godzinach otwarcia muzeum.
16. edycja Nocy Kina [film]
30 stycznia sieć kin Multikino zaprasza do udziału w 16. edycji Nocy Kina, podczas której kinomani będą mieć okazję zobaczyć najciekawsze filmy z ostatnich miesięcy.
Bilet upoważnia do przemieszczania się między wszystkimi salami, a w repertuarze znajdą się komedie, horrory, dramaty oraz filmy akcji. W Łodzi zobaczymy w sumie dziewięć filmó, między innymi: “Za jakie grzechy, dobry Boże?”, “John Wick”, “Strażnicy Galaktyki”, czy “Bogowie”.
16. edycja Nocy Kina odbędzie się 30 stycznia. Start o godzinie 23:00.
Repertuar:
Gość
Klątwa Jessabelle
Za jakie grzechy, dobry Boże?
Mów mi Vincent
Strażnicy Galaktyki
Psy film po rekonstrukcji cyfrowej
John Wick
Gwiazd naszych wina
Bogowie