Dni Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Łodzi
Przedstawiciele władz samorządowych i lokalnych, instytucji oraz Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce uczcili pamięć ofiar Holokaustu oraz upamiętnili 73. rocznicę deportacji z Litzmannstadt Getto do obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem. W “XII transporcie” znalazło się wówczas około tysiąca osób.
Magdalena Majsterkiewicz-Orzeszko, koordynator projektu Dni Pamięci podkreśla, że stacja Radegast to ważne miejsce pamięci. – Stądodjechało wiele osób, niekiedy całe rodziny. Oni nigdy już nie zobaczyli tego miasta, odeszli. W tym szczególnym miejscu będziemy spotykać się co roku, aby składać hołd ofiarom. Nie pozwolimy, aby ta tragedia powtórzyła się.
Uroczystości połączone były z otwarciem w stacji Radegast wystawy “Deportacja Żydów z Luksemburga i Trewiru do getta łódzkiego”.
Wystawa ma przybliżyć odwiedzającym stację Radegast tę tragiczną historię. – Mamy zdjęcia oraz wypowiedzi osób, które znajdowały się w tym miejscu. To bardzo osobiste pamiątki – mówi Piotr Machlański, dyrektor Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.
Wystawa będzie czynna do końca marca. We wszystkich 14 transportach, które w styczniu 1942 r. odjechały ze stacji Radegast było ponad 10 tysięcy osób.
Wysłuchaj całego materiału:
Nazwa | Plik | Autor |
Dni Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Łodzi | audio (m4a) audio (oga) |